Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zło nie ma tu ostatniego słowa

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2014, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

PB

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Tutaj jeszcze nie widać całego malowidła

Każdego roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince z początkiem listopada odbywa się Droga Krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau. Tradycyjnie modlitwa kończy się Mszą św. celebrowaną w parafialnej świątyni, która mieści się w budynku planowanej przez Niemców komendantury obozu. Tym razem wierni nawiedzający świątynię z pewnością dostrzegli zmianę w wystroju kościoła. W prezbiterium pojawiła się polichromia, która jest znakiem, że w tym miejscu zło nie ma ostatniego słowa. Poświęcenie nowego malowidła zaplanowano na niedzielę 14 grudnia.

Proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince ks. Józef Święcicki przyznaje, że pierwotnie zakładał minimalistyczną koncepcję wystroju prezbiterium. I rzeczywiście, przez wiele lat wchodzącym do kościoła w Brzezince rzucał się w oczy centralnie umieszczony krzyż z cierniową koroną. Znak cierpienia i zbawienia wyrastał nad tabernakulum. Do dramatycznej i bolesnej historii, którą naziści napisali w pobliskim obozie, nawiązują dwa obozowe słupy z rozciągniętym drutem kolczastym, stojące po obu stronach krzyża.

Reklama

– Wydawało mi się, że ta surowość, powściągliwość i ubóstwo wystroju dobrze pasuje do świątyni, która znajduje się naprzeciw obozu zagłady, w budynkach planowanej przez Niemców komendantury – podkreśla ks. proboszcz Józef Święcicki. – Ale od pewnego czasu dojrzewała myśl, że można tutaj jeszcze coś więcej powiedzieć, nie tylko o bolesnej historii. Nasz kościół odwiedza bardzo wielu ludzi nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy, warto więc umieścić ową pamięć o cierpieniu, o grzechu ludzkim, o złu, jakie się obok dokonało w szerszej perspektywie naszej wiary – tłumaczy duszpasterz.

Artystyczną realizację projektu proboszcz z Brzezinki zlecił Wiesławowi Wnętrzakowi. Spod pędzla tego artysty wyszła m.in. polichromia kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince, obrazy w ołtarzu kaplicy adoracji w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Jak wyjaśniał Wiesław Wnętrzak, gdy szukał wyrazu dla nakreślonej przez ks. Święcickiego koncepcji, przyszły mu do głowy ręce Bożej Opatrzności wyciągnięte w stronę obozowych słupów. – Chcieliśmy podkreślić, że ostatnie słowo nie należy tutaj do zła. Ono szalało tu pięć lat i zebrało swoje śmiertelne żniwo, ale przecież to Bóg jest tym, który w takim właśnie miejscu wypowiada ostatnie słowo – stwierdza proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince ks. Józef Święcicki. – To słowo miłosierdzia, zwycięstwa miłości, dzięki której ten okrutny czas został przezwyciężony – tłumaczy proboszcz parafii.

Główny motyw polichromii stanowią schodzące ku ziemi wielkich rozmiarów otwarte dłonie Boga Ojca. W centrum znajduje się tabernakulum, miejsce obecnego w Eucharystii Chrystusa, otoczone płomieniem, a nad krzyżem widnieje Gołąb – symbol Ducha Świętego. Umieszczony przy krzyżu obraz Matki Bożej podtrzymują anioły. Ważnym elementem polichromii są postacie papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, stojących przed umęczonymi ofiarami obozów. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jeden i drugi nawiedzili obóz Birkenau i sąsiadującą z nim parafię: Jan Paweł II w 1979 r., a jego następca w roku 2006.

Nowa polichromia stanowi zwieńczenie dotychczasowej troski parafii o wystój świątyni. Dotychczas udało się m.in. zamontować witraże projektu Tomasza Furdyny, a w tyle kościoła powstała oryginalna kaplica poświęcona św. Edycie Stein, którą zaprojektował ks. Stanisław Czernik.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi gospodarze na Solcu

Karmelici bosi przejęli jedną z najstarszych warszawskich parafii Świętej Trójcy na Solcu. Nowi gospodarze chcą się wyróżnić na mapie Warszawy otwartymi konfesjonałami oraz kierownictwem duchowym.

W czasie uroczystej Mszy św. liturgicznie wprowadzono nowych duszpasterzy i pożegnano dotychczasowych. Swoją posługę rozpoczęło czterech zakonników. Urząd proboszcza objął o. Jacek Olszewski, natomiast przełożonym domu zakonnego, a jednocześnie wikariuszem parafii mianowano o. Tobiasza Zarzeckiego. Służyć w parafii będzie również o. Piotr Dziedzic i o. Krzysztof Piskorz, duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję