Reklama

Niedziela Częstochowska

Skarb w medialnym targowisku

Niedziela częstochowska 50/2014, str. 1, 8

[ TEMATY ]

media

telewizja

flash.pro / Foter / CC BY

Żyjemy i poruszamy się wśród mediów świeckich. Niezwykły wpływ na świadomość ludzi ma telewizja, którą oglądają tysiące czy nawet miliony. Ludzie są kształtowani przez nią w dzień i w nocy. Są takie domy, gdzie odbiornik nie przestaje grać. Wielu namiętnie słucha radia, bez opamiętania korzysta z Internetu, dla wielu naturalną pożywką są popularne tytuły prasowe. To wszystko jest mocno obecne wśród nas. Parafianie, starsi i młodsi, uczestniczą w tym swoistym medialnym targowisku.

Reklama

Otóż jest pewna szansa, żeby docierać do ludzi z informacją z życia Kościoła i przesłaniem katolickim. Gdy Telewizja Trwam jest już dostępna na multipleksie cyfrowym, można stosunkowo łatwo sięgnąć po jej program, łatwo można włączyć Radio Maryja lub inne katolickie rozgłośnie regionalne. Ważną rolę w tym wszystkim pełni katolicka gazeta, której, niestety, jest pewien niedosyt w naszych parafiach. Jeśli nie skorzystamy z mediów katolickich, nie będziemy wiedzieć o tym, czym żyje Kościół, czyli wspólnota wierzących w Boga, do której chcemy się zaliczać. Zauważmy, że w mediach świeckich pokazuje się tylko złe strony Kościoła, kapłanów przestępców, choć często nikt im jeszcze nie udowodnił, że są przestępcami i cała sprawa nie jest tak oczywista, jak ją podają w mediach. Zwróćmy też uwagę na nastawienie, jakie panuje w telewizji, w radiu, w prasie – zdecydowanie antykościelne, antyklerykalne. Trzeba czytać między wierszami i słuchać tego, co nie zostało wypowiedziane. Stąd ważne jest, żeby duszpasterze zauważyli, jak cennym skarbem są katolickie media.

Mamy za sobą wybory samorządowe. W niektórych miastach wygrała opcja lewicowa, a nawet Twój Ruch. Zastanawiamy się, dlaczego ośrodki, które miały szansę pokazać swój chrześcijański charakter, nie wypadły dla opcji katolickiej zbyt pomyślnie. Zadałem częstochowianom przed wyborami pytanie: Kto będzie w Częstochowie w przyszłym roku witał papieża Franciszka? Trzeba zwrócić uwagę, jak wygląda praca parafii, stowarzyszeń i wspólnot katolickich na odcinku promocji katolickiej gazety? Gdyby ludzie ją czytali – niezależnie od tego, które tytuły, bo wszystkie katolickie tytuły są pismami wartościowymi – to na pewno byliby zdolni do lepszego rozróżniania, mieliby też większą wiedzę. Nie byłoby wtedy problemów, że jakiś polityk czy samorządowiec nie odróżnia tego, co stanowi opcję chrześcijańską od tej antychrześcijańskiej czy wręcz wrogiej Kościołowi. Musimy budować chrześcijańską świadomość. Nie zbudujemy chrześcijańskiej świadomości bez korzystania z mediów katolickich. Dlatego tak ważne jest, by zatroszczyć się, aby w każdej rodzinie była katolicka gazeta.

Po wyborach samorządowych trzeba zatem postawić problem: Jak możemy formować sumienia polskich katolików? Jak doprowadzić do tego, by nasi parafianie i obywatele umieli rozróżniać dobro od zła, żeby młodzi umieli wybierać to, co właściwe? Prasa katolicka jest niezależna, bogata wolnością i cennymi propozycjami na życie, także to w dłuższej perspektywie. Katolicka gazeta jest do dyspozycji każdego katolika w Polsce. Trzeba tylko zwrócić uwagę ludzi na wartość prawdy.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi w mediach

Niedziela rzeszowska 39/2016, str. 6

[ TEMATY ]

media

Archiwum Akademii

„Łączyć, aby się dzielić” – pod takim hasłem wystartowała w Rzeszowie Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa

Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego poruszania się w mediach. W warsztatach wzięło udział blisko 70 osób z terenu całej diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję