Reklama

Niedziela Lubelska

Orszak św. Mikołaja

Niedziela lubelska 50/2014, str. 1, 4

[ TEMATY ]

orszak

Paweł Wysoki

Barwny orszak przeszedł ulicami miasta

Barwny orszak przeszedł ulicami miasta

W sobotę 6 grudnia ulicami Lublina po raz pierwszy w historii przeszedł Orszak św. Mikołaja. Święty biskup w towarzystwie barwnego korowodu wyruszył z kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku, by mieszkańcom miasta, szczególnie tym najmłodszym, zanieść radość i nadzieję.

Korowód radości

Ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja, a zarazem inicjator i główny organizator wydarzenia, podkreślał, że celem orszaku jest nie tylko sprawienie radości najmłodszym, ale też przywrócenie patronowi należnego mu miejsca. – Św. Mikołaj to dla mnie ważna postać. Tuż po otrzymaniu nominacji na proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie wiedziałem, że należy św. Mikołaja przywrócić chrześcijaństwu, gdyż stał się uproszczonym symbolem na potrzeby komercji – mówił ks. Piotr Kawałko. – Przez organizację orszaku chcieliśmy wszystkim przypomnieć, że św. Mikołaj to nie przerośnięty krasnal z Laponii, ale chrześcijański biskup, który zapisał się w historii ze względu na swoją dobroczynność i miłosierdzie. Dla nas jest wzorem wiary i zachętą do pomagania i solidarności z każdym, kto tego potrzebuje – podkreślał Ksiądz Proboszcz. Dziękując abp. Stanisławowi Budzikowi za objęcie nowej akcji patronatem, ks. Kawałko dziękował za wszelką życzliwość i okazane wsparcie. Słowa wdzięczności skierował również do parafian i wszystkich tych, którzy przez swoją pracę i ofiarność serca przyczynili się do zrealizowania pomysłu.

Reklama

W projekt zaangażowało się wiele osób i instytucji. Wsparcie okazało m.in. miasto, które włączyło orszak do programu lubelskiego Festiwalu Bożego Narodzenia. Nieocenione okazało się wsparcie wielu sponsorów, dzięki którym mikołajkowe prezenty otrzymało ponad 500 dzieci, podopiecznych świetlic, domu dziecka, uniwersyteckiego szpitala dziecięcego i ośrodka specjalnego, które znajdują się na terenie parafii. Ponadto wszystkie dzieci, które uczestniczyły w orszaku lub znalazły się na trasie jego przejścia, otrzymały słodycze. W ich rozdzielaniu sprawdzili się liczni pomocnicy św. Mikołaja, m.in. studenci KUL z Legii Akademickiej. Podczas przejścia przez ulice miasta aktorzy z Teatru „Panopticum”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Lublinie, odegrali prawdziwą historię biskupa Myry. Na koniec wędrówki, przed ratuszem na pl. Łokietka, św. Mikołaj wraz z gospodarzami miasta zapalił lampki na pierwszej choince.

Świadectwo dobra

Nim orszak wyruszył na ulice miasta z orędziem radości i nadziei, najpierw jego uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy wypraszali za wstawiennictwem św. Mikołaja łaskę dobrego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. – Prosimy, naucz nas przybliżać przyjście Pana Jezusa do ludzi przez codzienne, zwyczajne świadectwo miłości i dobra – modlił się Ksiądz Arcybiskup.

Nawiązując do oczekiwania na przyjście Chrystusa, abp Budzik podkreślał, że Ten, który przed wiekami narodził się w Betlejem i zapowiedział powtórne przyjście na ziemię u kresu czasu, wciąż przychodzi do nas ukryty pod znakiem sakramentów. Szczególnym zwiastunem przyjścia Chrystusa jest św. Mikołaj, który u progu Adwentu chce nas przygotować na spotkanie Boga w człowieku. – Św. Mikołaj jest najpopularniejszym i najbardziej kochanym świętym w chrześcijańskiej tradycji Wschodu i Zachodu. Jego wielkość polega na bezinteresownym świadectwie miłości bliźniego – mówił Metropolita. Jak przypomniał Pasterz, św. Mikołaj czynił dobro dyskretnie, a jego wrażliwość na potrzeby ludzi i bezinteresowna troska o człowieka wzrusza kolejne pokolenia chrześcijan. – Życie św. Mikołaja przyniosło wspaniałe owoce, trwające przez tysiąclecia. On przypomina nam o naszym powołaniu do świętości i ukazuje, że decydującym dla jej osiągnięcia jest zachowywanie przykazania miłości Boga i człowieka, w którym streszcza się cała nauka Ewangelii i Kościoła – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Św. Mikołaj był dobrym za życia, ale pozostał dobrym po śmierci. On wciąż zachęca swoim przykładem niezliczone rzesze ludzi, by pomagali innym, troszczyli się o potrzebujących i nieszczęśliwych; uczy prawdziwej miłości bliźniego, która nie polega na pięknych słowach, ale na dobrych, konkretnych czynach – podkreślał.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Chrystusa

Ulicami Lublina już po raz 6. przeszedł Orszak Trzech Króli. 6 stycznia mimo siarczystych mrozów w barwnych i rozśpiewanych korowodach w ponad 20 miejscowościach naszej archidiecezji udział wzięły tysiące osób

Ze względu na niskie temperatury lubelski orszak przeszedł przez miasto skróconą trasą. Nie było też kilku znanych z poprzednich lat dekoracji, w tym czwartego króla i ogromnych rozmiarów kadzielnicy, ale mimo to nie zabrakło radości dzielenia się dobrą nowiną o przyjściu na świat Syna Bożego. Po krótkim kolędowaniu orszak wraz z trzema królami wyruszył sprzed Bramy Krakowskiej, by po kilkunastominutowym marszu dość do archikatedry. – Gratuluję tym, którzy nie zrazili się zimnem – mówił do uczestników abp Stanisław Budzik. – Nad nami świeci piękne słońce, które jak gwiazda betlejemska wskazuje drogę do Chrystusa. Razem z Mędrcami chcemy Go odnaleźć w archikatedrze podczas Eucharystii; chcemy Go uczynić radością i światłem życia – podkreślał. Metropolita zachęcał do tego, by we wspólnocie wiary szukać i odnaleźć największy cud świata. – Największym cudem w historii świata i ludzkości jest fakt, że Bóg stał się człowiekiem, że objawił się całemu światu jako prawdziwy Bóg i jako prawdziwy człowiek posłany do wszystkich narodów. Biegniemy do Niego i my, by z radością oddać cześć Dziecięciu, by złożyć Mu wspaniałe dary: nasze serca, myśli i słowa – mówił Pasterz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję