Reklama

Niedziela Legnicka

SOS dla Ziemi Świętej

Z ks. Bogdanem Michalskim, dotychczasowym sekretarzem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych – Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a obecnie rozpoczynającym pracę w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Niedziela legnicka 50/2014, str. 7

[ TEMATY ]

misje

pomoc

Ziemia Święta

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. Bogdan Michalski

Ks. Bogdan Michalski

KS. PIOTR NOWOSIELSKI: – Ma Ksiądz za sobą bogate doświadczenie w pracy misyjnej. Proszę je przypomnieć.

KS. BOGDAN MICHALSKI: – Najpierw była to Ukraina, później 7 lat w Peru, a ostatnie 5 lat to Papieskie Dzieła Misyjne. To środowisko misyjne, w którym się znalazłem, pokazuje mi najbardziej różnorodność Kościoła. Spotykając się z katolikami w innych regionach, widzimy, jak wielkie jest to bogactwo, sposób przeżywania wiary, inaczej wyglądające struktury parafialne, relacje międzyosobowe i oczywiście, inne potrzeby. Bo całkowicie inaczej to wygląda z pozycji naszych parafii, inaczej z pozycji odradzającego się (kiedy tam pracowałem) Kościoła na Ukrainie czy całkowicie inna jest sytuacja w Peru, gdzie ewangelizacja trwa co prawda od 500 lat, a ciągle wydaje się, że jest ona u swoich początków.

Reklama

– Po dotychczasowych doświadczeniach w pracy misyjnej rozpoczyna Ksiądz pracę w stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Proszę przypomnieć, czym ono się zajmuje.

– Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa już od 1947 r. Bardziej znamy je może jeszcze pod niemiecką nazwą Kirche in not. Od tego stowarzyszenia – obecnie już jak fundacja papieska – wielką pomoc otrzymał m.in. Kościół w Polsce. Obszar działań na przestrzeni lat zmieniał się. Najpierw była to pomoc organizowana dla katolików w Niemczech, potem pomoc Kościołowi z bloku wschodniego, a dziś, podejmowane są akcje pomocowe katolikom znajdującym się w trudnych sytuacjach w innych miejscach świata, z akcentem na katolików prześladowanych. Jedną z takich kampanii informacyjnych była listopadowa akcja: „Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym w Syrii”. Zadaniem stowarzyszenia jest zbieranie informacji o prześladowaniach, upublicznienie jej i kierowanie zachęty do wspólnego działania pomocowego. Wszystkie działania zaczynają się od modlitwy w tej intencji.

– A czy teraz możemy włączyć się w pomoc katolikom w potrzebie?

– Obecnie w okresie adwentowym możemy włączyć się w akcję SOS dla Ziemi Świętej. Przypomina ona o dyskryminacji mieszkających tam chrześcijan. Wobec nich mnożą się akty upokarzania i ograniczania wolności, dochodzi do zastraszania i wypędzania z domów. Wielu z nich żyje poniżej granicy ubóstwa, Sytuacja gospodarcza pogarsza się i doprowadza do bezrobocia. Tym samym wiele rodzin podejmuje decyzję o emigracji. Aby powstrzymać te decyzje, stowarzyszenie podjęło akcję pomocy przez wysłanie do Palestyny swojego przedstawiciela, który szczególnie w Betlejem gromadzi różnych rzemieślników, od których zbiera ich wyroby z drzewa oliwnego. A są to różańce, figurki, ozdoby, które następnie przysyłane są do Polski, a my oferujemy je do sprzedaży. Pozyskane w ten sposób środki finansowe, przekazywane są tym rodzinom, dając im pewne zaplecze materialne dla ich dalszej egzystencji. Dzięki temu chrześcijanie, którzy są prześladowani w Ziemi Świętej, mają pracę i świadomość, że jest ktoś, kto o nich pamięta. Tak więc, gdybyśmy chcieli skorzystać z tej oferty, proszę wejść na naszą stronę internetową: www.pkwp.org/sklep, a tam dowiemy się więcej na temat prowadzonych kampanii i oferowanych wyrobów z Ziemi Świętej.

– Czego możemy życzyć u progu pracy w tym stowarzyszeniu?

– Abyśmy jako Kościół w Polsce umieli dostrzec, jak wielkie są potrzeby Kościoła w całym świecie. I tak jak teraz w Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się do pracy misyjnej 13 księży, aby kiedyś była to liczba przynajmniej 30, czyli przynajmniej podwoiła się liczba osób przygotowujących się do pracy wśród chrześcijan, którzy takiej pomocy potrzebują. Aby upowszechniła się świadomość szczególnie w gronie duchowieństwa, że też mogą służyć ludziom przez jakiś czas w innych miejscach. Zaproszeń ze świata jest ciągle bardzo dużo. Wielu już wyjechało, a gdybyśmy mogli odpowiedzieć na te pozostałe zaproszenia, byłaby to wielka radość.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Sekcja Polska, ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax: +48 (22) 845-17-09, www.pkpw.org; e-mail: info@pkwp.org

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Polacy – Rodakom”

Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie, senator Stanisław Gogacz już po raz 16. współorganizuje zbiórkę darów do paczek świąteczno - noworocznych dla polskich rodzin. Aż do 4 grudnia, od poniedziałku do piątku, w godz. 11.30 do 16.00 do sztabu akcji (Zakład Doskonalenia Zawodowego, ul. Królewska 15, Lublin) można przynosić trwałą żywność, książki z polską literaturą piękną i małe zabawki – przytulanki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję