Reklama

Niedziela Łódzka

Szkoła na rzecz Starego Cmentarza

Niedziela łódzka 50/2014, str. 4

[ TEMATY ]

cmentarz

S. Katarzyna Lesiak

Uroczystość w szkole Ojców Bernardynów

Uroczystość w szkole Ojców Bernardynów

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum Ojców Bernardynów miała miejsce wyjątkowa uroczystość przekazania patronatu nad dwoma pomnikami – zabytkami trójwyznaniowego Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Uczniowie bernardyńskich szkół od wielu lat i w różnorodnej formie włączają się do kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii. Porządkowanie alejek cmentarnych i pól grobowych, czyszczenie pomników oraz ogrodzeń, zbieranie datków – to coroczny wkład szkolnych wolontariuszy.

W tym roku społeczności szkolnej w obecności potomków łódzkiej fabrykanckiej rodziny przekazano oficjalny patronat nad pomnikiem nagrobnym Rodziny Biedermannów. Miejscem tym w sposób szczególny wychowankowie szkół bernardyńskich opiekują się już od roku, dlatego Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem postanowiło formalnie przekazać je pod pieczę kolejnych pokoleń uczniów. W szczególny sposób zostało również uhonorowane Szkolne Koło Rekonstrukcji Historycznych, któremu kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Agnieszka Jędrzejewska, przekazała patronat nad miejscem pochówku bohaterów walk niepodległościowych – Rodziny Rzyźniewskich, który znajduje się na katolickiej części Starego Cmentarza.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi do świętości

Nasze drogi na cmentarzach co roku stają się dłuższe. Przybywa grobów wyznaczających szlaki naszych spacerów i modlitw. Przybywa też krzyży Jezusa Chrystusa. Cmentarz to bowiem miejsce nadziei. A nadzieja jest związana z podstawowym znakiem zbawienia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję