Reklama

Niedziela Łódzka

Królewskie miasto i parafia

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli swój postój w drodze na Grunwald rycerze prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę. Oprócz XII-wiecznego opactwa znajduje się tu także neogotycki kościół pw. Świętych Floriana i Leonarda. To właśnie ta świątynia położona na wzgórzu nad Pilicą góruje nad miastem i przyciąga mieszkańców. Wybudowany na początku XX wieku kościół zachwyca surowością, ogromem i pięknem. A parafianie, którzy przychodzą się tu modlić, emanują serdecznością, uśmiechem i życzliwością. Podobnie jak ich proboszcz ks. Leszek Druch

Niedziela łódzka 50/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Maria Niedziela

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy w każdej ważnej uroczystości Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli s

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy
w każdej ważnej uroczystości
Sulejów – jedna z najstarszych
parafii naszej
archidiecezji. Tu przebiega
granica między
archidiecezją łódzką
a sandomierską. To
w tutejszym opactwie
cystersów w 1410 r.
mieli s

W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował w Sulejowie opactwo cystersów. Cystersi po 1182 r. wznieśli w tym miejscu pierwszy drewniany kościół. W 1184 r. arcybiskup gnieźnieński Zdzisław herbu Koźle Rogi erygował przy nim parafię św. Floriana. W 1640 r. staraniem ks. proboszcza Stanisława Święcickiego wybudowano kościół murowany z kamienia, którego konsekracji 17 września 1748 r. dokonał bp łucki Franciszek Kobielski. W 1778 r. papież Pius VI przekazał kościół i parafię pod zarząd duszpasterski cystersów.

Pod opieką Świętych

Odtąd przeorowie i opaci konwentu byli kolejnymi proboszczami parafii i dopiero po kasacie klasztoru w roku 1819 cystersi opuścili Sulejów. W 1870 r. Sulejów utracił prawa miejskie, jednak już na przełomie XIX i XX wieku nastąpił rozkwit gospodarczy osady. Wzrost liczby ludności i zniszczenie XVII-wiecznej świątyni wymusiły budowę większego domu Bożego. Staraniem ks. proboszcza Antoniego Grochowskiego wybudowano obecny kościół. Konsekracji kościoła 1 września 1908 r. dokonał biskup kujawsko-kaliski Stanisław Zdzitowiecki, nadając mu wezwanie św. Floriana Męczennika i św. Leonarda Wyznawcy. W 1925 r. dzięki zabiegom pochodzącego z Piotrkowa Trybunalskiego pierwszego biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego, parafia została włączona do diecezji łódzkiej.

Reklama

Wybudowana z czerwonej palonej cegły sulejowska świątynia robi wrażenie. Jest chyba jedną z najpiękniejszych w archidiecezji. Rozmiarami i wystrojem przypominająca katedrę, widoczna jest już z bardzo daleka dla przejeżdżających drogą przez miasto. Postawioną na planie wydłużonego prostokąta trójnawową bryłę przykrywają dachy z blachy miedzianej. Wnętrze kościoła pokryte jest bogatą polichromią z lat 1928-1930, wykonaną przez miejscowego artystę Sylweriusza Kowalskiego. Wyposażenie stanowią liczne zabytki, reprezentujące różne epoki i style.

Teraźniejszość…

6,5 tys. mieszkańców, różne grupy parafialne, chór, orkiestra, szkoła, która opiekuje się znajdującymi się w kościele relikwiami św. Jana Pawła II. To wszystko tworzy tę wyjątkową parafię. Wspólnotę ludzi, którzy pod przewodnictwem swojego proboszcza troszczą się o małą sulejowską ojczyznę i dbają o siebie nawzajem. Dlatego właśnie przed świętami Bożego Narodzenia akcja sulejowskiej „szlachetnej paczki”, by wspomóc tych najbardziej potrzebujących. I w ciągu roku także inne charytatywne akcje.

Przez Sulejów każdego roku 11 sierpnia przechodzi Akademicka Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę. To bardzo ważny dzień w kalendarzu parafii i dla wszystkich prawdziwe święto i kolejna okazja, by dać świadectwo swojej ogromnej życzliwości dla drugiego człowieka. Podobnie jak odpusty parafialne: św. Floriana i ten szczególny – św. Leonarda, które gromadzą wiele osób.

Obecnie w Sulejowie posługuje trzech kapłanów. Proboszcz ks. Leszek Druch, proboszcz emeryt ks. Zbigniew Czyż i ks. wikariusz Mariusz Lach.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatęsknili za nową świątynią

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie podjęła się wielkiego trudu budowy nowego kościoła. 6 sierpnia w uroczystość odpustową dzieło pobłogosławił abp Stanisław Budzik

Wspólnota parafialna z ul. Nadbystrzyckiej na pierwszą Mszę św. sprawowaną w wymarzonej świątyni musi jeszcze trochę poczekać. Do tej pory udało się wyprowadzić mury kościoła nieco ponad pierwszy strop. W przyziemnej części świątyni znajdzie się miejsce na pomieszczenia duszpasterskie. – Dla parafii, która powstała prawie ćwierć wieku temu (w 1990 r.) wybudowana została tymczasowa kaplica, która miała służyć zaledwie kilka lat. Jednak z powodu różnych trudności oczekiwanie na nowy kościół bardzo nam się wydłużyło – mówił ks. Piotr Nowak, proboszcz. – W tym oczekiwaniu jesteśmy trochę podobni do narodu wybranego, wychodzącego z niewoli. Izraelici opuszczający Egipt początkowo byli niewolnikami niezdolnymi do tworzenia jednego narodu, przez wędrówkę zyskali nową świadomość. My też musieliśmy przejść trudną drogę zmagania się z przeciwnościami, aby zatęsknić za nową świątynią. Bogu dzięki za pokonanie trudności, które wydawały się nie do pokonania – podkreślał budowniczy kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję