Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szkoły dla katedry

Niedziela sosnowiecka 50/2014, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

katedra

Adam Tarnowski

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Pięćdziesiąt osiem szkół z terenu Sosnowca przystąpiło do przedsięwzięcia charytatywnego pod nazwą „Dziesiątka buduje”. Oficjalne rozpoczęcie akcji odbyło się 1 grudnia w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Wzięli w nim udział dyrektorzy sosnowieckich placówek, Piotr Wesołowski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Sosnowca, ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego i Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, pomysłodawczyni akcji. Honorowy patronat nad akcją sprawuje bp Grzegorz Kaszak, zaś „Niedziela Sosnowiecka” objęła przedsięwzięcie patronatem medialnym. Zasadniczym celem akcji jest zbiórka funduszy na odbudowę katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu wśród uczniów sosnowieckich placówek.

Wprowadzając w temat ks. Borda przedstawił religijną, historyczną i architektoniczną rolę sosnowieckiej katedry oraz zaprezentował krótki film ukazujący akcję gaśniczą, prace porządkowe, a przede wszystkim ogrom zniszczeń, jakich doznała świątynia po pamiętnym pożarze. – Katedrze pomagają różne podmioty, od dużych korporacji, instytucji po zwykłych obywateli. Cieszę się, że sosnowieckie szkoły wezmą udział w akcji odbudowy kościoła. Sosnowiecki samorząd od wielu lat wspiera dzieło restauracji unikatowych malowideł, jakie znajdują się wewnątrz świątyni. Niestety, wszystkie te wieloletnie starania zniszczył pożar. Ale nie możemy załamywać rąk, po prostu trzeba wszystko zacząć od początku – powiedział naczelnik Piotr Wesołowski. Małgorzata Wierzbicka podkreśliła, że akcja to nie tylko zbiórka funduszy. Ma ona także pełnić rolę wychowawczą.

Reklama

W dalszej części spotkania omówione zostały szczegóły techniczne przedsięwzięcia oraz przedstawiony został dokładny harmonogram akcji. Zbiórka funduszy w poszczególnych szkołach rozpoczęła się 2 grudnia i potrwa do 15 grudnia. 18 grudnia puszki zostaną komisyjnie otwarte, a pieniądze przeliczone. 19 grudnia zostaną przekazane na ręce bp. Kaszaka.

Biskup wystosował list do uczestników przedsięwzięcia, w którym napisał m.in.: „Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o włączenie się w dzieło ratowania naszej zabytkowej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o bezcenny dar modlitwy oraz o pomoc materialną i finansową. Wszystkich, bez względu na przekonania proszę, przyjdźcie i tym razem z pomocą w potrzebie”.

Akcja nie będzie polegała tylko na zbiórce funduszy do puszek. W szkołach odbędą się m.in. specjalne lekcje, pogadanki, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratuj maluchy!

Niedziela małopolska 15/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

dzieci

Archiwum Eweliny Królikowskiej-Juszczyk

Ewelina Królikowska-Juszczyk z synami; Jasiem, Michałkiem i Karolkiem

Ewelina Królikowska-Juszczyk z synami; Jasiem, Michałkiem i Karolkiem

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Dlaczego rodzice chcą referendum edukacyjnego?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Brakuje blisko 10 tys. wolontariuszy. Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują chętnych

2021-09-21 14:31

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

facebook.com/szlachetna.paczka

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy. Brakuje blisko 10 tyś. osób. To już ostatni moment, by się zgłosić. Rekrutacja potrwa jeszcze tylko dwa tygodnie.

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 8 tys. rodzin, to o 60% mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 1600 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję