Reklama

Aspekty

Droga na wieczną szychtę

4 grudnia w kościele parafialnym w Gaworzycach odbył się uroczysty odpust ku czci św. Barbary. Tego dnia świętowali górnicy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 50/2014, str. 1

[ TEMATY ]

górnicy

Karolina Dziaduszek

Górnicy ze sztandarem św. Barbary

Górnicy ze sztandarem św. Barbary

Barbórkę w Gaworzycach górnicy obchodzą dopiero od trzech lat. – W 2012 r. zakupiliśmy sztandar św. Barbary, w ubiegłym roku kupiliśmy figurę, a w tym roku ornat – mówi Zbigniew Mikulski, jeden z organizatorów uroczystości. – Św. Barbara w naszym rejonie cieszy się naprawdę dużym szacunkiem – dodaje. Jarosław Blok, górnik z 28-letnim stażem pracy, podkreśla natomiast, że wszystkie starania związane z renowacją świątyni, uświetnieniem wszystkich uroczystości scalają górników. Zwraca uwagę, że należy pielęgnować i przekazywać te tradycje.

Reklama

Uroczystości odpustowe zgromadziły w kościele pw. św. Barbary księży z całego dekanatu Głogów – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wiernych, a przede wszystkim górników. Wszystkich powitał proboszcz parafii ks. Lech Świdziniewski. Msza św. została odprawiona w intencji górników, górników emerytów oraz ich rodzin z prośbą o zdrowie, Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski, a także za zmarłych górników, którzy odeszli na wieczną szychtę. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Dekiert, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Głogowie. W słowie Bożym zwrócił uwagę, że dla tego, kto odkrył miłość Boga, nie istnieją żadne granice oraz przeszkody. – Kiedy patrzymy na życie wszystkich świętych, a w sposób szczególny w dniu dzisiejszym na życie naszej patronki – św. Barbary, to widzimy jej miłość, którą odpowiedziała na miłość Boga. Mimo że urodziła się poganką, poznała Chrystusa, a poznawszy Go, przylgnęła do Niego całym sercem. Dla Niego była gotowa na wszystko: na różnego rodzaju cierpienia, zniewagi, a nawet śmierć. Ks. Michał podkreślił, że św. Barbara jest patronką górników, tych, którzy pod ziemią, w trudzie, cierpieniu, pracując dla dobra całego społeczeństwa, narażają swoje życie. Jest tą, która wskazuje im drogę na wieczną szychtę. Wikariusz przypomniał, że przeżywamy pierwszy tydzień Adwentu, który jest czasem oczekiwania i szukania Boga. – Św. Barbara pokazuje nam, jak Boga należy szukać. Pokazuje, że znalazłszy Go, trzeba być gotowym nawet na śmierć, niekoniecznie fizyczną, lecz na oddawanie siebie drugiemu człowiekowi: mężowi, żonie, dziecku.

Na zakończenie Eucharystii wierni odśpiewali „Te Deum” i przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówili Litanię do św. Barbary. Następnie uroczystości przeniosły się do miejscowego pałacu.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barbórkowe święto

[ TEMATY ]

św. Barbara

górnicy

bp Grzegorz Kaszak

Czeladź

sanktuarium św. Jana Marii Vianneya

ks. Tomasz Zmarzły

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Barbórce przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

W liturgiczne wspomnienie św. Barbary górnicy uczcili swoją patronkę. W wielu kościołach diecezji sosnowieckiej odbyły się Msze św. W sanktuarium św. Jana Marii Vianeya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystościom barbórkowym.

Pomimo utrudnień związanych z pandemią tegoroczne świętowanie miało inny charakter. Św. Barbara została uczczona we wielu miejscach, świątyniach i zakładach związanych z górnictwem. Msze św. w intencji górników i ich rodzin oraz zmarłych sprawowane były w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Bolesławiu, Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu i Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję