Reklama

Integracyjna Świetlica Środowiskowa u Księży Salezjanów

Wspólnota miłosierdzia na Stradomiu

Niedziela częstochowska 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa na Stradomiu w Częstochowie oraz Salezjański Ośrodek Wychowania i Animacji "SOWA" podejmuje projekt, którego myślą przewodnią są słowa Ojca Świętego i zachęta abp. Stanisława Nowaka, który w homilii wygłoszonej podczas uroczystości św. Jana Bosko w styczniu 2002 r., apelował do salezjanów: "Zaproście Księdza Bosko do Częstochowy i na Stradom". Wobec Jezusa Miłosiernego, którego peregrynujący obraz zawitał do naszej parafii, salezjanie ze Stradomia podejmują inicjatywę utworzenia Integracyjnej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży upośledzonej oraz dla dzieci i młodzieży z rodzin uboższych dzielnicy Stradom i całej Częstochowy. Świetlica ma być również miejscem, w którym także osoby chore i w podeszłym wieku znajdą pomoc i wsparcie.
Nasza świetlica adresowana jest do młodzieży upośledzonej w wieku 17-19 lat, która po ukończeniu szkoły specjalnej nie ma możliwości podjęcia pracy, a nawet uczestnictwa w zajęciach dostosowanych do jej potrzeb. W świetlicy mogą podejmować różnorodne formy działania pod opieką pedagogów - zarówno z zakresu terapii zajęciowej, jak i uczenia się podstaw prowadzenia gospodarstwa domowego. Popołudniowe zajęcia w grupach zainteresowań i formacyjnych wraz z pomocą w codziennych trudnościach szkolnych i z dożywianiem dają dzieciom i młodzieży doświadczenie wspólnoty, która wspiera, pomaga w rozwoju oraz stwarza możliwość zaangażowania się na rzecz innych.
Tym, co przenika duchowość naszej świetlicy, jest pragnienie, by być miłosiernym na wzór Jezusa. Dlatego starsza młodzież będzie oprócz opieki nad dziećmi troszczyć się o osoby starsze i chore w naszej parafii, roznosząc posiłki i pomagając w koniecznych pracach domowych. Chcemy stworzyć wspólnotę miłosierdzia, wrażliwości na potrzeby innych, tak aby Jezus Miłosierny objawiał swoją moc w naszym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Józefina Bakhita – święta patronka ofiar handlu ludźmi

flickr.com

W kalendarzu liturgicznym przypada 8 lutego wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.

„Bakhitą” (po arabsku: szczęśliwą) nazwali cynicznie czteroletnią Sudankę łowcy niewolników, którzy uprowadzili ją z jej kraju. Żyjąca w latach 1868-1947 dziewczyna była sprzedawana coraz to innym właścicielom niewolników, znosiła wiele upokorzeń i cierpień fizycznych i psychicznych. Jako ostatni kupił wówczas 16-latkę włoski konsul Callisto Legnani i podarował ją swemu przyjacielowi Augusto Michieliemu. W ten sposób Bakhita dostała się do Włoch, gdzie powierzono jej opiekę nad córką Micheligo – Mimminą.
CZYTAJ DALEJ

Pomimo choroby Franciszek wykonuje swoje obowiązki

2025-02-08 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Dzisiaj rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera. Rozmawiał on też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i przeszedł przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił ścisły związek między rządem jego kraju związkowego a Kościołem katolickim w ich zaangażowaniu społecznym w regionie.

W wywiadzie udzielonym portalowi Vatican News po audiencji na tarasie Kolegium Campo Santo Teutonico w Watykanie, premier opisał swoje wrażenia z tego, jak podkreślił, „poruszającego dnia”. „Drogi kardynale Konradzie Krajewski, panie i panowie, stoję tutaj przed wami i mam produkty z firmy z miasta Boppard”, rozpoczął Schweitzer, odnosząc się do firmy, która produkuje „udane produkty pielęgnacyjne poza Niemcami”.
CZYTAJ DALEJ

Wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego prof. Włodzimierza Fijałkowskiego

2025-02-08 18:04

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Narodowy Marsz Życia

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Prof. Włodzimierz Fijałkowski

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła wniosek do kard. Grzegorza Rysia w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego wybitnego obrońcy ludzkiego życia – Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego!

15 lutego 2003 r. zmarł prof. Włodzimierz Fijałkowski - ginekolog położnik, obrońca życia i twórca Szkoły Rodzenia. Promował ekologiczne metody ochrony zdrowia, zwłaszcza w dziedzinie prokreacji. Zajmował się naukowym wdrażaniem metod naturalnej regulacji poczęć, stworzył polską szkołę psychoprofilaktyki porodowej. Był autorem 26 książek naukowych i popularnonaukowych oraz 150 prac. Miał 85 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję