Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rok nowego Biskupa Ordynariusza

6 stycznia minie dokładnie rok od ingresu bp. Romana Pindla do bielskiej katedry. Przy takich rocznicach zdarza się, że tworzy się różnego rodzaju podsumowania pierwszego roku piastowania urzędu, bo po takim czasie można już mówić o jakimś jego stylu

Jaki jest zatem styl pasterzowania bp. Romana Pindla, jego rządzenie Kościołem na Podbeskidziu? Czy można wyznaczyć jakieś cechy charakterystyczne? Po pierwsze, trzeba przypomnieć, że w przypadku wspólnoty Kościoła sprawa ma się inaczej niż w przypadku świeckich instytucji, gdzie dość łatwo wskazać wymierne owoce. Tu jest inaczej. Przecież zasadniczo o jakości Kościoła świadczy jakość wiary wszystkich jego członków, a owoce są często schowane głęboko w sercach i sumieniach ludzkich. Niemniej jednak można wskazać kilka zauważalnych tendencji. Przynajmniej zauważonych przez piszącego te słowa.

Słowo na pierwszym miejscu

Zgodnie z biskupim zawołaniem: „Trzymajcie się mocno Słowa Życia”, a i naukowymi zainteresowaniami naszego Biskupa Ordynariusza, da się zauważyć, że bp Roman Pindel rzeczywiście jest biblistą. Jego homilie zawsze zawierają egzegezę tekstu biblijnego, z której przebija głęboka znajomość Pisma Świętego.

Prosty, komunikatywny przekaz

Reklama

Jednocześnie śmiało można powiedzieć, że nie jest to suchy, akademicki wykład ani też jakieś skomplikowane teorie. Raczej pobrzmiewają w kazaniach naszego Pasterza bardzo proste obrazy, historyczne wyjaśnienia, które „otwierają” często przed słuchaczami nowe znaczenia tekstu wyznaczonego przez liturgię. W ogóle język jego homilii można uznać za bardzo komunikatywny, a przekaz prosty i czytelny dla każdego wiernego niezależnie od stopnia wykształcenia. Opinie słuchaczy w stylu: „Mówił prosto, ale też i mądrze” nie należały do rzadkości.

Działania instytucjonalne

Można mówić o takowych, począwszy od personalnych zmian w naszej Kurii Diecezjalnej, jak m.in. powołanie rzecznika prasowego diecezji bielsko-żywieckiej. Tutaj przywołajmy tylko bezpośrednio odczuwalną przez wiernych decyzję Biskupa Ordynariusza o wprowadzeniu tzw. stałego konfesjonału w dziesięciu miejscach naszej diecezji, z prawem do zwalniania z ekskomuniki „latae sententiae” dla kapłanów tam spowiadających.

Mamy obowiązek modlitwy

Z pewnością znaczna część biskupiej posługi to spotkania z wiernymi. Podczas celebracji Liturgii, wizytacji parafii, okolicznościowych uroczystości. A takowych w kalendarzu biskupim jest zawsze najwięcej. Można wysunąć przypuszczenie, że bez większych trudności wierni w każdym regionie diecezji mieli ku takim spotkaniom okazję. Choćby i z tego powodu winniśmy za naszego Pasterza się modlić. Nie tylko z okazji rocznicy ingresu.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec i początek

Jeszcze w tym roku – 2016 – zakończył się w Kościele powszechnym Rok Święty Miłosierdzia, a także przypomnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Te dwa wydarzenia w duchowym kalendarzu naszej Ojczyzny obfitowały w rozliczne łaski, także owocujące ziemskimi skutkami. Wypada zatem za ten niezwykły rok Bogu i ludziom podziękować.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję