Reklama

Niedziela Małopolska

Jak zostałem królem?

Niedziela małopolska 1/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Paweł Czerenko

Święta Rodzina z Trzema Królami

Święta Rodzina z Trzema Królami

Przez 308 polskich i 15 zagranicznych miejscowości przejdzie w tym roku Orszak Trzech Króli. Niezwykłe jest to, z jakim rozmachem i intensywnością ten nowy zwyczaj wszedł w obchody Bożego Narodzenia! Z roku na rok coraz więcej miast i miasteczek chce hucznie obchodzić święto Objawienia Pańskiego, jakby wbrew temu, co proponuje popkultura.

Krakowianie po raz kolejny przygotowują się do styczniowego przemarszu przez centrum Krakowa. Jak co roku, idąc z trzech stron miasta, spotkają się na Rynku, gdzie wraz z Metropolitą Krakowskim złożą Nowonarodzonemu Królowi pokłon. Barwnym korowodom przewodniczyć będą królowie, symbolizujący Europę, Azję i Afrykę.

Czysty przypadek?

Reklama

W rolę króla, który wyruszy wraz z barwną świtą królewskim traktem z Wawelu na Rynek, od trzech lat wciela się Dariusz Pierzak. W tym roku poprowadzi czerwony orszak po raz kolejny. – Kiedy zostałem królem po raz pierwszy, był to czysty przypadek, choć niektórzy mówią, że przypadków nie ma – śmieje się Dariusz Pierzak. – Był rok 2012, moja córka Julia chodziła wówczas do przedszkola „Źródło”, prowadzonego przez fundację Sternik, a to właśnie w tym środowisku rozpoczęła się historia Orszaku Trzech Króli w Krakowie. To było drugie takie wydarzenie w Krakowie, w którym postanowiono w pełni rozwinąć ideę Orszaku, organizując naprawdę duże przedsięwzięcie – opowiada mój rozmówca. – Zaproszono wówczas do współpracy rodziców przedszkolaków, szkoły o profilu chrześcijańskim, organizacje i stowarzyszenia takie jak ZHR czy skautów. Kiedy Robert Kowalski, jeden z organizatorów Orszaku zaproponował mi bycie jednym z trzech króli, przyjąłem tę propozycję z ogromną radością. Rola króla w Krakowie ma bowiem najbardziej „królewski” charakter w całej Polsce! – śmieje się D. Pierzak. Było to ogromne wyróżnienie, a zarazem radość i frajda dla mnie i moich bliskich. Była to również wyjątkowa okazja do zamanifestowania wiary i przywiązania do tradycji.

Moja czteroletnia wówczas córka Julka była bardzo dumna, że będzie mogła iść w Orszaku z tatą – królem. Przygotowaliśmy z żoną dla Julki strój dwórki i cieszyliśmy się na to wspólne świętowanie. Niestety, w czasie świąt Bożego Narodzenia u Julki pojawiły się objawy ospy, wystąpiła gorączka, a kilka dni później pojawiła się wysypka i Julka musiała zostać w domu. Była bardzo zawiedziona, mogąc oglądać mnie jedynie w migawkach telewizyjnych – opowiada p. Darek.

Przedsiębiorcza Julia

Minął rok i okazało się, że moja córka, nic nie mówiąc o tym ani mnie, ani mojej żonie, wybrała się do Marysi Kowalskiej, jednej z nauczycielek, a prywatnie żony Roberta, z prośbą, by jej tato mógł znów być królem, ponieważ rok wcześniej nie mogła mu towarzyszyć w Orszaku – mówi Dariusz Pierzak. – I rzeczywiście, tak się stało. Ponownie zostałem królem, a Julka była przeszczęśliwa, mogąc mi towarzyszyć.

Reklama

Orszak Trzech Króli w 2013 r. był już zorganizowany z wielkim rozmachem – po raz pierwszy korowody prowadzone przez królów wyruszyły na Rynek z trzech miejsc – z Wawelu, z ul. Retoryka oraz z pl. Matejki – aby na Rynku wspólnie pokłonić się Świętej Rodzinie i nowonarodzonemu Jezusowi. W Orszaku uczestniczyły również liczne organizacje, harcerze, skauci, szkoły. Każdemu z orszaków nadano również prawdziwy charakter – europejski, azjatycki i afrykański, dzięki oprawie artystycznej i odpowiednio dobranej muzyce.

Król po raz trzeci

Kiedy rok 2013 zbliżał się ku końcowi, w rodzinie p. Pierzaków pojawił się problem. – W połowie grudnia moja żona trafiła do szpitala z zagrożoną ciążą – opowiada p. Dariusz. – Już wcześniej przygotowywaliśmy się do Orszaku, jednak nie liczyłem na to, że ponownie zostanę królem. Nasze myśli krążyły wokół stanu zdrowia mojej żony i synka, na którego narodziny czekaliśmy z niepokojem. A jednak i tym razem znów poproszono mnie o odegranie roli króla w Orszaku idącym z Wawelu. To była dla mnie podwójna radość – być królem po raz trzeci i stworzyć Julce, która bardzo bała się o zdrowie mamy i oczekiwanego braciszka, okazję do radowania się, odwrócenia uwagi od lęków i obaw. Przygotowaliśmy wspólnie dla niej strój i zorganizowaliśmy opiekę na czas Orszaku. I właśnie w takich okolicznościach odbył się ten trzeci Orszak. Tym razem moja żona towarzyszyła nam sprzed szpitalnego telewizora, natomiast Julka była bardzo szczęśliwa, idąc znów ze swoim tatą – królem drogą królewską na Rynek.

Orszak udał się wyśmienicie, a pogoda dopisała. Przejazd otwartą dorożką z Wawelu na Rynek, wiwatujące tłumy, roześmiane twarze, ludzie pozdrawiający króla, dały mi posmakować tego, jak mógł się czuć prawdziwy król – mówi z zapałem pan Darek.– To może taki ludzki nieco wymiar, ale wyjątkowy i pokazujący, ile radości daje to rodzinne świętowanie. To święto bardzo radosne, rodzinne, gdzie główną rolę grają dzieci chcące podążać razem z królami, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Zbawicielowi.

Najważniejszy Bohater

W międzyczasie państwo Pierzakowie przeprowadzili się do Myślenic i tam zaszczepili ideę organizacji Orszaku Trzech Króli. W tym roku ulicami Myślenic 6 stycznia po raz drugi przejdzie barwny korowód. Pan Darek jako król powróci jednak na Wawel. – Nie spodziewałem się, że znów będę królem, a tu taka niespodzianka! – mówi z radością Dariusz Pierzak. – To królowanie wpisane jest już chyba na stałe w mój kalendarz. Jestem bardzo szczęśliwy z tych zbiegów okoliczności i pokładam nadzieję w Bogu, że w tym roku, już całą rodziną, razem z moim 11-miesięcznym synkiem Leonem, Julką i żoną będziemy mogli uczestniczyć w Orszaku i odegrać godnie swoje role króla i dworzan – mówi mój rozmówca i podkreśla jednocześnie, że za każdym razem głównym Bohaterem Orszaku, prawdziwym Królem jest nowonarodzony Jezus, któremu tłumy Krakowian składają pokłon.

Orszak Trzech Króli łączy w sobie promocję wartości rodzinnych i pokazuje, że wspólne zaangażowanie rodziców, dzieci, różnych grup i organizacji w to przedsięwzięcie jest bardzo ważne, potrzebne i jakże wyjątkowe na tle szarej codzienności. Organizacja orszaku i jego przygotowanie to liczne spotkania, wiele zaangażowanych osób i trudu, aby ludzie, na co dzień spieszący się i zapracowani, zamienili krawaty i garsonki na zwiewne szaty aniołów, kożuszki pastuszków czy piękne suknie księżniczek i dam dworu, przybrali korony i wspólnie radowali się, śpiewając kolędy. Warto podjąć trud i działanie, aby pokazać i umożliwić ludziom, by mogli spotkać się w tak wyjątkowy sposób i oddać pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest dla wszystkich

Orszak Trzech Króli przeszedł łącznie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję