Reklama

Niedziela Lubelska

Kolędowali w międzynarodowym gronie

Tradycją, kultywowaną już od kilkunastu lat, są wigilijne spotkania Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS

Niedziela lubelska 1/2015, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

Agnieszka M. Kowalczyk

Studenci z różnych krajów przygotowali jasełka

Studenci z różnych krajów przygotowali jasełka

Tegoroczne spotkanie odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Stołówce Akademickiej KUL. Zgromadziło nauczycieli, studentów, przyjaciół oraz osoby wspierające centrum. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. abp Stanisław Budzik, sekretarz stanu MEN Tadeusz Sławecki, Jacek Junosza-Kisielewski z MSZ oraz rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. Zgromadzonych powitał prof. Jan Mazur, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. – Łączy nas chęć bycia razem, chęć wzajemnego poznania siebie, kultury naszego kraju i w tym wypadku szczególnie obyczajów związanych z Bożym Narodzeniem – powiedział. Prof. Mazur podkreślił, że jest to niezwykle ważne wydarzenie dla ludzi związanych z centrum, gdyż ośrodek ten jest miejscem integracji i wymiany międzykulturowej. Aktualnie kształci się w nim 150 osób, pochodzących z 8 krajów.

Reklama

Goście wigilijnego spotkania obejrzeli przygotowane przez studentów jasełka, którym towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu chóru „Ponad Granicami”, przygotowanego przez Jacka Brzezińskiego, wykładowcę centrum. – Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych jasełek. Obudziły one w naszych sercach najlepsze wspomnienia związane z atmosferą i tajemnicą świąt Bożego Narodzenia – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita odniósł się także do jasełek Wydziału Teologii, w których uczestniczył przed kilku laty. Wspominał, że nie było wówczas ani Mędrców, ani pasterzy, ani stajni, a Maryja oraz Józef byli ubrani w stroje współczesne i pukali do drzwi różnych instytucji. Niestety, wszystkie drzwi były dla nich zamknięte. – Współczesny Józef i Maryja nie zostali rozpoznani, a właściwie Józef i Maryja sprzed 2000 lat niczym się nie różnili od zwyczajnych ludzi, którzy wędrowali po ziemi palestyńskiej – mówił. – Chrystus narodził w Betlejem po to, byśmy i my, żyjący dzisiaj, dostrzegali w każdej twarzy człowieka Jego samego. Byśmy mieli świadomość, że każde dobro, które czynimy, każda dłoń, wyciągnięta do zgody, każda szklanka wody podana spragnionemu, każde nasze dobre dzieło jest służeniem Jezusowi i tym wartościom, które daje światu Ewangelia – podkreślał Metropolita. Następnie Pasterz pobłogosławił opłatki oraz dania wigilijne, które zostały przygotowane z okazji tego spotkania. Wieczerzy towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu chóru „Ponad Granicami”.

Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS zostało powołane do istnienia w 1991 r. Do jego głównych zadań należy kształcenie w zakresie języka i kultury polskiej osób mieszkających poza granicami Polski, opracowywanie oraz wydawanie skryptów i podręczników z tego zakresu, a także prowadzenie badań naukowych nad językiem i kulturą polską. Do ubiegłego roku z pomocy centrum skorzystało ok. 9 tys. cudzoziemców z 75 państw na 5 kontynentach. Centrum stanowi miejsce, w którym obok nauki języka priorytetowym zadaniem jest przekaz polskiej kultury, literatury oraz historii.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Mauro Piacenza dla „Niedzieli”: kapłani powinni wpatrywać się w Jezusa

[ TEMATY ]

spotkanie

Bożena Sztajner

„Księża muszą być z Jezusem i muszą mieć umiejętność odpowiadania na wyzwania czasów współczesnych”- powiedział w rozmowie z „Niedzielą” kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję