Reklama

Niedziela Lubelska

Przybliżyć Boga ludziom

Ralph Martin, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych teolog i konsultor Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji oraz prekursor Odnowy w Duchu Świętym i osobisty przyjaciel papieża Franciszka, odwiedził Lublin

Niedziela lubelska 1/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wizyta

Agnieszka M. Kowalczyk

Ralph Martin

Ralph Martin

Jedno ze spotkań z Ralphem Martinem odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas konferencji nawiązał on do postaci dwojga wybitnych Polaków: św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny Kowalskiej. Zapewnił, że ci świadkowie wiary, tak bliscy nam współczesnym, stali się osobami bardzo ważnymi dla Kościoła w Ameryce. Wielu ludzi twierdzi, że dzięki nim usłyszało wezwanie do świętości oraz odkryło drogę swojego powołania.

Trudne czasy

Ralph Martin podzielił się ze zgromadzonymi słowami Papieża Polaka, które ten wygłosił podczas wizyty w USA, będąc jeszcze kardynałem. Na Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii w 1976 r., kardynał z Polski powiedział: „Stoimy w obliczu największej historycznej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżyła ludzkość w swoich dziejach. Stoimy w obliczu finalnej konfrontacji między Kościołem i antykościołem, między Ewangelią i antyewangelią, między Chrystusem i antychrystem. Wydarza się to pod opatrznościową ręką Boga. Musimy stawić czoło tej konfrontacji z odwagą”. Ralph Martin zaznaczył, że słowa te mają nadal szczególny wymiar. Stwierdził, że chociaż nie wiemy, czy stoimy w obliczu owej „ostatecznej konfrontacji”, pewne jest to, że jest ona niezwykle trudna.

Reklama

Przypomniał także słowa arcybiskupa Waszyngtonu, który głosił, że „współczesny świat stał się przedmiotem ataku tsunami sekularyzacji, które dotyka każdy kraj na świecie. Istnieje międzynarodowa kultura pogańska, wywierająca presję na Kościół. Nacisk ten stale się nasila”. Cytując papieża Franciszka, dr Martin mówił, że największa różnica między ludźmi nie jest wyznaczona poprzez granicę życia i śmierci, nie zachodzi bowiem między żywymi a umarłymi. Największa różnica to ta, jaka zachodzi pomiędzy wierzącymi a niewierzącymi. Stąd tak wielka odpowiedzialność spoczywa na tych pierwszych, by przybliżać Boga pozostałym.

Do nieba przez bramę

Ralph Martin przypomniał fragment z Pisma Świętego mówiący o tym, że w ostatecznej rozgrywce na zagładę wydani są wszyscy ci, którzy nie otworzą swojego serca na prawdę, która prowadzi do zbawienia. – Konsekwencją zamknięcia serca na tę wartość jest otwarcie umysłów i serc na fałsz, ciemność i potępienie – przestrzegał. Teolog podkreślał, że są to słowa niezwykle otrzeźwiające, ale ważne, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się obecnie na świecie. Jako przykład podał fakt, iż w Stanach Zjednoczonych od legalizacji aborcji zabito 50 mln nienarodzonych dzieci. Za przyczynę takiego stanu rzeczy prelegent uznaje przyjęcie przez ludzi błędnego założenia. Wedle fałszywej wizji, ludzie twierdzą, że droga prowadząca do nieba jest szeroka i podąża nią wielu, a droga do piekła jest wąska i mało kto jest w stanie tam trafić. Dr Martin przekonywał, że są to odwrócone słowa Jezusa. – Wchodźcie przez ciasną bramę, bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują (por. Mt 7, 13-14) – mówił.

„Tak” dla ewangelizacji

Gość z USA podkreślał z całą mocą, że w życiu człowieka jest tylko jeden rzeczywiście istotny wybór: czy przyjąć Słowo Boże i nim żyć, czy nie. Niezwykle ważne w takim wyborze jest odważne „wzięcie tarczy wiary” i działanie pod wpływem i natchnieniami Ducha Świętego, który udzielając swoich darów prowadzi człowieka ku dobremu. W przeciwnym razie, jeśli ludzie nie będą naprawdę zakorzenieni w Bogu, będą wierzyć w cokolwiek się im poda. Ralph Martin podkreślał, że prawdą jest twierdzenie, iż dopóki trwa życie, dopóty jest nadzieja na nawrócenie się każdej osoby. Dlatego ewangelizacja jest tak ważna – mówił. W tym kontekście istotne jest przesłanie orędzia nadziei, które jest oferowane przez Boga człowiekowi. Ten zaś, aby być posłusznym, winien w nie uwierzyć i pozytywnie na nie odpowiedzieć. – Orędzie o miłosierdziu Bożym jest jednym z głównych sposobów, w jaki Bóg dociera do dzisiejszego świata – wskazywał. Na zakończenie gość apelował: – Jest rzeczą naprawdę ważną, żebyśmy prowadzili życie święte, żebyśmy kochali Boże słowo i nim żyli, żebyśmy byli mu posłuszni. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc innym ludziom poznać Chrystusa. Musimy wyrazić nasze „tak” dla Jezusa, „tak” dla świętości oraz „tak” dla ewangelizacji.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokój temu domowi – czas wizyt duszpasterskich

[ TEMATY ]

ksiądz

kolęda

wizyta

duszpasterska

Kodeks Prawa Kanonicznego

Graziako/Niedziela

O roli i znaczeniu wizyty duszpasterskiej z ks. Danielem Sączawą, kapłanem diecezji rzeszowskiej rozmawia Natalia Janowiec.

– Kolęda traktowana jest jako część tradycji katolickiej, ale z roku na rok dowiadujemy się, że przyjmuje ona obojętne znaczenie. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję