Reklama

Zdrowie

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Legnicy

12 grudnia 2014 r. z udziałem dziennikarzy, pracowników Legnickiej Kurii Biskupiej, starosty Legnicy Janiny Mazur i zaproszonych gości została otwarta Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Jej uroczystego poświęcenia dokonał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Poradnia mieści się w budynku Legnickiej Kurii Biskupiej

Niedziela legnicka 1/2015, str. 4

[ TEMATY ]

poradnia

Monika Łukaszów

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Uroczyste otwarcie poradni rodzinnej

Poradnia to wielka sprawa, która przyniesie owoce dla ludzi. Wszyscy, którzy tutaj przyjdą bez względu na wyznanie czy przekonania, na pewno znajdą fachową poradę – powiedział na wstępie ks. Bogusław Wolański, dyrektor poradni i diecezjalny duszpasterz rodzin. Przypomniał też słowa Jana Pawła II z Listu do Rodzin, które staną się mottem działania poradni i osób w niej pracujących: „Kościół uznaje służbę rodzinie za jedno ze swych najistotniejszych zadań. Za pierwszą i z wielu względów najważniejszą drogę posłannictwa”.

Ks. Wolański zwrócił także uwagę na różnorodność problemów, z jakimi borykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Kościół, ale też samorządy lokalne wychodzą naprzeciw tym problemom i starają się nieść pomoc. Przytoczył słowa papieża Franciszka, który powiedział: „Duszpasterstwo (rodzin) ma pomagać. W tym wypadku musi być ciałem przy ciele. Towarzyszyć. A to oznacza: tracić czas. Wielkim mistrzem tracenia czasu był Jezus, tracił czas, towarzysząc w otwieraniu sumień, uzdrawiając chorych, nauczając. Towarzyszyć oznacza iść drogą razem”.

Reklama

Natomiast biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mówił do zebranych: – Chciałbym, aby to miejsce było także miejscem obwieszczania kerygmatu, czyli zapraszaniem do wchodzenia w chrześcijańską wizję życia. I życzę wszystkim, abyśmy umieli tracić czas, ze względu na Ewangelię, bo to jest jedno z podstawowych haseł Jezusa – stracić swoje życie. Dzisiaj, kiedy mówimy o różnych formach kryzysu w rodzinie, kiedy chcemy pomóc rodzinie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że problemem jest to, że człowiek nie chce niczego tracić. Dlatego niech ta poradnia uczy ludzi tracenia. Nie uzdrowimy spraw rodziny, jeśli nie sięgniemy do pierwotnego przesłania. Chciałbym właśnie, żeby to pierwotne przesłanie, rozeznanie i pierwotna odpowiedź ze strony Ewangelii były tutaj obecne. To jest wielkie zadanie wszystkich, którzy będą tutaj pracowali.

Podczas spotkania został odczytany dekret Biskupa legnickiego powołujący poradnię do istnienia i mianujący jej dyrektora ks. Bogusława Wolańskiego.

Po uroczystości otwarcia poradni odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania z dziennikarzami Dominika Warmuz, diecezjalny doradca życia rodzinnego, wyjaśniła cel i potrzeby uruchomiania specjalistycznych poradni rodzinnych oraz przybliżyła specyfikę funkcjonowania legnickiej poradni. – Tempo życia, nieustanna rywalizacja, zagrożenia cywilizacyjne powodują napięcia, nerwowość, kryzysy, bezradność, załamania. To niektóre z powodów uzasadniających potrzebę organizowania poradni pomocowych. W nich służą odpowiednio przygotowani specjaliści, którzy są kompetentni, otwarci, życzliwi, dyskretni i wzbudzający zaufanie – mówiła.

Reklama

W poradni swoje dyżury pełnić będą m.in.: doradca życia rodzinnego, psycholog, prawnik, mediator rodzinny, specjalista od uzależnień, położna, lekarz, duszpasterz, a także radcy prawni. Z usług poradni bezpłatnie będą mogły korzystać wszystkie osoby potrzebujące wsparcia i pomocy. Ponadto poradnia będzie prowadziła działalność profilaktyczną. Będzie organizowała także warsztaty, m.in. z komunikacji w rodzinie. Legnicka poradnia rozpocznie swoją działalność 5 stycznia i czynna będzie codziennie w dni pracujące.

Podczas konferencji prasowej ks. Bogusław Wolański przedstawił także program przygotowań do 3. Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej oraz opowiedział o przygotowaniach do 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, które odbędzie się w bieżącym roku.

W spotkaniu uczestniczył również ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Biura Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Mówił m.in. o problemach dotyczących rodzin i małżeństw w Polsce, o synodzie biskupów poświęconemu małżeństwu i rodzinie oraz inicjatywach proponowanych przez Krajowe Biuro Duszpasterstwa Rodzin.

Na terenie diecezji legnickiej działa już kilka specjalistycznych poradni rodzinnych. Już wkrótce zostanie otwarta kolejna poradnia w Lubinie, która powstaje we współpracy z prezydentem miasta Robertem Raczyńskim. Nowo powstała poradnia przy Legnickiej Kurii Biskupiej została utworzona dzięki wparciu Starostwa Powiatu Legnickiego.

W pracę poradni rodzinnych włączyło się 50 doradców życia rodzinnego oraz inni specjaliści z zakresu prawa, psychologii, mediacji, a także duszpasterze. W bieżącym roku ruszy także Studium Życia Rodzinnego, które przygotuje kolejne osoby do angażowania się na rzecz małżeństwa i rodziny.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szafa idealna

Wnętrze szafy nie należy wprawdzie do miejsc eksponowanych, ale ma duży wpływ na samopoczucie i wygląd. Jeśli rano trudno ci znaleźć bluzkę pasującą do spódnicy albo jeśli czasem odkrywasz, że ani raz nie założyłaś sukienki kupionej dwa lata temu, to raczej nie czujesz się kobietą dobrze ubraną. Dlatego warto zainwestować trochę czasu w organizację szafy.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję