Reklama

Niedziela Sandomierska

Minął rok

Niedziela sandomierska 1/2015, str. 4-7

[ TEMATY ]

podsumowanie

Ks. Adam Stachowicz

Spotkanie misyjne w Radomyślu

Mnóstwo wydarzeń i towarzyszących im relacji zamieściliśmy na naszych łamach. Prezentacje grup i wspólnot. Pielgrzymki, marsze i akcje ewangelizacyjne oraz formacyjne. Wydarzenia kościelne i społeczne. To tylko nagłówki i hasła licznych artykułów, które prezentowaliśmy w „Niedzieli Sandomierskiej”. Zapowiadaliśmy liczne inicjatywy, docieraliśmy do miejsc, wydarzeń i zamieszczaliśmy świadectwa osób, które uczestnicząc w przedsięwzięciach chciały się z naszymi Czytelnikami podzielić swoim doświadczeniem działania Boga. Spróbujmy teraz, na progu roku 2015, całościowo spojrzeć na miniony rok.

Formacja-Ewangelizacja-Wypoczynek

Przyglądając się diecezjalnym wspólnotom relacjonowaliśmy organizowane przez Ruch Światło-Życie: Kurs Oazowy dla Animatorów (KODA) i Oazę Rekolekcyjną Diakoni (ORD). To szkolenia przygotowujące bezpośrednio do podjęcia zadań lidera grupy. Przez cały rok pokazywaliśmy jak moderatorstwo organizowało spotkania formacyjne oraz zjazdy odpowiedzialnych za Oazę. Sporo miejsca poświęciliśmy również rodzinom, a szczególnie tym zrzeszonym w Domowym Kościele. Odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zorganizowali Dni Formacyjne KSM. Byliśmy też świadkami ślubowania nowych członków Stowarzyszenia. Znalazło się miejsce na relację ze zlotu drużyn harcerskich i zastępów zuchowych.

Reklama

Patrząc na działalność ewangelizacyjną niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem było filialne spotkanie ewangelizatorów, z którego relacja również znalazła się na naszych łamach. Uczestniczyliśmy w koncercie ewangelizacyjnym słuchając śpiewu kolęd i świadectw życia ludzi, którzy dzielili się doświadczeniem spotkania Jezusa. Pozostając w tematyce śpiewu pragnę przywołać doroczny Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Potoczku, Przegląd Piosenki Religijnej w Gorzycach czy relacjonowane inne konkursy i przeglądy.

Pokaźna część miejsca na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” dostała się wypoczywającym i formującym się członkom grup i wspólnot podczas wakacji, ferii oraz długich weekendów. Te artykuły okraszaliśmy licznymi zdjęciami i świadectwami z przeżyć. Należy też podkreślić bogato relacjonowane rozgrywki ministranckie: futsal, piłka nożna, szachy czy tenis stołowy.

Marsze i pielgrzymki

Marsz dla Życia, Marsze Mężczyzn czy w końcu najsłynniejszy: Orszaki Trzech Króli, który odbył się w głównych miastach diecezji w uroczystość Objawienia Pańskiego. Pokazaliśmy pochody organizowane w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Staszowie oraz Rudniku nad Sanem.

Reklama

Nie mogło nas zabraknąć na najpopularniejszej z pielgrzymek w roku, czyli tej pieszej na Jasną Górę. Jest to tak ważne wydarzenie, że na ten czas nikt inny nie stara się robić czegokolwiek konkurencyjnego. Podkreśleniem wagi wydarzenia jest fakt, że pieszemu pielgrzymowaniu poświęcamy corocznie nawet kilkanaście stron „Niedzieli”. Na oddzielne zaakcentowanie zasługuje pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę.

Z „Niedzielą Sandomierską” na szlaku pielgrzymim byliśmy dwa razy: od 24 maja przez 13 dni po sanktuariach Europy i przez 11 dni od 15 sierpnia śladami św. Jana Pawła II, w duchu wdzięczności za Jego kanonizację.

Misyjnie

Wyjątkowo dużo miejsca oddaliśmy misyjnej działalności kościoła i naszej diecezji. Już na samym początku roku zauważyliśmy radosne śpiewy kolęd i pastorałek w Kurii Biskupiej w wykonaniu małych przyjaciół misji. Wskazywaliśmy ich jak chodzili, wraz ze swoimi opiekunami, po domach głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa i zbierając pieniądze na budowę przedszkola w Kongo. Byliśmy świadkami diecezjalnego zlotu kolędników misyjnych w Radomyślu nad Sanem. Misje wsparli również posłani przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza nowi misjonarze: w Waśniowie pobłogosławiony został ks. Andrzej Nowakowski na pracę w Zambii, w Iwaniskach ks. Grzegorz Kasprzycki, a z Zarzecza Joanna Owanek i Ewa Maziarz poleciały do posługi w Ugandzie. One też podzieliły się z Czytelnikami owocami swojej posługi po kilku miesiącach pobytu.

Misje wspieramy też materialnie, poprzez nagłaśnianie i patronat medialny nad rozmaitymi misyjnymi przedsięwzięciami. Wskazywaliśmy na świąteczne kolędowanie i radosne misyjne granie w Kłyżowie, przebieg niedzieli i tygodnia misyjnego, działalność misyjnego ośrodka i Fundacji „Serce bez granic” im. kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, czy występ zespołu „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Pan wybiera i woła

Przez cały miniony rok relacjonowaliśmy wydarzenia z życia Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu (WSD) oraz działalność licznych zakonów i zgromadzeń zakonnych. Wraz z naszymi Czytelnikami braliśmy udział w święceniach kapłańskich i diakońskich. Relacjonowaliśmy przyjmowane przez alumnów posługi. Byliśmy wraz z chłopcami biorącymi udział w rekolekcjach prowadzonych przez Seminarium. Największym przedsięwzięciem realizowanym przez WSD była Otwarta Furta, o której szeroko informowaliśmy.

Nie omieszkaliśmy wspomnieć o jubileuszach kapłańskich, a wśród nich najbardziej wyróżniającym się, czyli ćwierćwieczu posługi biskupiej bp. Edwarda Frankowskiego. W katedrze Jubilatowi wraz z kapłanami za lata ofiarnej służby dziękował Biskup Ordynariusz. Wspominając w tym miejscu naszych Pasterzy chcę pokazać, że na łamach prasy zwracaliśmy uwagę na list jaki Biskupi wystosowali do proboszczów w diecezji z prośbą o zintensyfikowanie działań powołaniowych. Natomiast w duchu wdzięczności za powołanie przeprowadziliśmy relację z dnia modlitw o świętość kapłanów.

Nie możemy zapomnieć o kapłanach, których w tym roku, na łamach „Niedzieli Sandomierskiej’ pożegnaliśmy. A są to: ks. Jan Pietrus, ks. Jan Krzysztoń, ks. Stanisław Ćwiertnia, ks. Andrzej Sekulski, ks. Józef Gut, ks. Tadeusz Rajchel, ks. Andrzej Sekulski i ks. Marian Jędrek.

Rozpoczynający się rok będzie niewątpliwie bardzo obfity w tematykę powołań, gdyż z początkiem Adwentu rozpoczęliśmy Rok Życia Konsekrowanego. A rozpoczynając rok pochyliliśmy się głębiej nad tematem rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Niewątpliwie smaczkiem naszych relacji było również wspomnienie odbywającej się rzymskiej wizyty „Ad limina Apostolorum” polskich biskupów. Bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski zostali przyjęci w urzędach Kurii Rzymskiej oraz dwukrotnie spotkali się na audiencji z papieżem Franciszkiem.

U nas lub z nami

Dużym wydarzeniem w diecezji były obchody Dnia Judaizmu. Sandomierz stał się 16 stycznia miejscem centralnym dla tego wydarzenia w Polsce. Na naszej ziemi po raz 17. organizatorzy chcieli wskazać na rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Celem takich corocznych spotkań jest modlitwa i refleksja nad związkiem obu religii. Dzień Judaizmu, jak podkreślają organizatorzy, ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Naszą diecezję w minionym roku odwiedzili również: Floribeth Mora Diaz, która doświadczyła cudu za przyczyną św. Jana Pawła II. W Stalowej Woli i w Nowej Dębie gościła Mary Wagner, młoda Kanadyjka, znana ze swej nieprzejednanej postawy obrońcy życia. Podczas jednego z koncertów udało się nam porozmawiać z Magdą Anioł, znaną artystką, prezentującą muzykę chrześcijańską oraz składającą świadectwo własnego życia z Jezusem.

Święci, Błogosławieni i Słudzy Boży

Niewątpliwie w kościele powszechnym rok ten upływał jako oczekiwanie, przeżycie i wyrażanie wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. W naszej diecezji do wielu parafii dokonywano wprowadzenia relikwii Papieża. W wielu miejscach stanęły Jego figury. Dla uczczenia Ojca Świętego jedni biegali, inni pływali, albo jeździli na rowerach. Na uwagę szczególną zasługuje doroczny Rajd Papieski, w tym roku zdążający do bł. Wincentego Kadłubka w Karwowie. Nie brakowało też relacji z konkursów, przedstawień czy licznych montaży słowno-muzycznych. Oryginalnym przedsięwzięciem było wycięcie, jako portret Papieża, labiryntu w polu kukurydzy w Kurozwękach. W naszej diecezji był to jednocześnie rok szczególny, bo świętowaliśmy 15-lecie pobytu Namiestnika Chrystusowego w Sandomierzu. Z tej okazji ukazał się specjalny numer „Niedzieli Sandomierskiej” poświęcony wspomnieniom z tamtego wydarzenia.

Niewątpliwie duże znaczenie miało rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. Dokonało się to 19 marca w bazylice katedralnej. To wydarzenie świętowaliśmy również z mieszkańcami parafii Dzikowiec, w której posługiwał ks. Sudoł. O kulisach procesu i drodze do beatyfikacji opowiedział nam postulator procesu – ks. Krzysztof Cisek.

Nie można nie wspomnieć również innych świetlanych postaci z naszej diecezji, którym poświęcaliśmy dużo miejsca: bł. Wincenty Kadłubek, sługa Boży ks. Wincenty Granat i z racji setnej rocznicy urodzin – bp Walenty Wójcik.

Społeczne

Interesowaliśmy się nie tylko wydarzeniami religijnymi czy kulturalnymi. Nie obcy był nam również wymiar życia społecznego w naszej diecezji. Warto przywołać niektóre wydarzenia, np. powróćmy do Tarnobrzega, na osiedle Zakrzów, skąd relacjonowaliśmy otwarcie i poświęcenie Parku Przemysłowo-Technologicznego czy mieszkań chronionych. W Staszowie byliśmy przy otwarciu Centrum Badań Klinicznych, jedynego takiego w województwie świętokrzyskim. Pokazaliśmy też jak ruszyła budowa Specjalnego Staszowskiego Obszaru Gospodarczego Grzybów.

Tematy wiodące

Patrząc całościowo na podejmowaną na naszych łamach problematykę, warto wspomnieć m.in. kwestie życia z chorobą, omawiane w związku z11 lutego, Walentynki po chrześcijańsku w rozmowach z członkami KSM, rekolekcje w duchu chrześcijańskim, sprawy trzeźwości i zwalczanie uzależnień czy Krucjata Wyzwolenia Człowieka ze świadectwami Sandry i Anny.

Towarzyszyliśmy kilku placówkom duszpasterskim i parafiom świętującym jubileusze, jak chociażby: Pniów, Radomyśl nad Sanem, ostrowiecka kolegiata, czy Gawłuszowice. Cieszyliśmy się wraz z parafią Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie z racji koronacji cudownego wizerunku. Gościliśmy również na otwarciu oazowego ośrodka „Brama Bieszczad” i opisywaliśmy jego funkcjonowanie. Naszą uwagę przykuł odpust na Świętym Krzyżu z wystawionym oryginalnym manuskryptem „Kazań Świętokrzyskich”. Byliśmy w kilku parafiach, które gościły figurę św. Michała Archanioła z Gargano. Towarzyszyliśmy siostrom i braciom różańcowym podczas zlotu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uważnie przyglądaliśmy się rozwojowi i działaniu Legionu Maryi, zapałowi przy tworzeniu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, działaniu Grup modlitwy św. o. Pio czy Ruchowi Czystych Serc.

Z innych inicjatyw duszpasterskich, które znalazły u nas, należy zauważyć też: stacyjne Drogi Krzyżowe, koncerty uwielbienia czy wreszcie wielkie święto młodych w Sandomierzu. Nie zabrakło też miejsca na promocję właściwego rozwoju małżeństw czy zwrócenie uwagi na ideę rodzin wielodzietnych.

Na końcu chcę jeszcze wspomnieć, że ważny się stał czas, gdy ruszył w naszej diecezji rok Caritas. Od tej pory w miarę regularnie staramy się przybliżać czytelnikom tę charytatywną organizację i dzieła które podejmuje.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaki świat?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2015, str. 8

[ TEMATY ]

podsumowanie

Dominic's-pics-Foter.com--CC-BY

Może nie wszyscy wiedzą, ale jak każdy dziadek mam fantastyczne wnuki. Janek w tym roku „zacznie kończyć” podstawówkę. Jest nadzieja, że jako uczeń najstarszej klasy nabierze statecznej godności. Hania przyjmie pierwszy raz Komunię św., jest znakomitą siostrą dla Marysi. Marysia jako czterolatek będzie już pełną gębusią przedszkolaczkiem. Ciotki mówią o niej czasami, że jest jak uruchomiony na pełny regulator blender bez pokrywki. Dzieciaki swoje za uszami mają, ale generalnie sprawiają dziadkowi samą radość. Spoglądam na te ukochane wnuki z ufnością patrzące w przyszłość i mocno się zastanawiam, jaki świat dla nich przygotowujemy? Jakie uzasadnienie ma ich ufność? Zachowają dzisiejszą radość?

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję