Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Przygotowania do ŚDM nabierają tempa

Liderzy zostali już wyłonieni, i to zarówno świeccy, jak i duchowni. W diecezji sosnowieckiej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 rozpoczęły się na dobre

W Domu Katolickim w Sosnowcu odbyło się 13 grudnia 2014 r. spotkanie bp. Grzegorza Kaszaka z liderami diecezjalnymi i parafialnymi ŚDM. Poprowadził je ks. Marek Bigaj. W spotkaniu wzięło udział ponad stu najbardziej zaangażowanych duchownych i świeckich.

Reklama

O tym, że Światowe Dni Młodzieży są niepowtarzalną szansą na dotarcie z Ewangelią do tych, którzy są z daleka od Kościoła, a także że są czynnikiem, który zmobilizuje, zjednoczy i umocni istniejące wspólnoty, przekonywał bp Grzegorz Kaszak. Przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzi tzw. Tydzień w diecezjach, podczas którego diecezja sosnowiecka podejmie ok. 5 tys. młodych ludzi z różnych krajów. Nakreślił ramowy program Tygodnia w diecezjach. Do naszej diecezji młodzi przyjadą w środę 20 lipca 2016 r. Czwartek, 21 lipca 2016 r., będzie dniem zorganizowanym dla parafii i dekanatów, i wypełnionym wycieczkami, zawodami, koncertami. Piątek 22 lipca 2016 r. będzie szansą na przybliżenie młodzieży z innych krajów fenomenu pielgrzymowania. Bp Grzegorz Kaszak zaproponował, by goście zostali zawiezieni autokarami nie do samej Częstochowy, ale kilkanaście kilometrów od niej i ostatnie kilometry przebyli na własnych nogach. To wydarzenie miałoby się zakończyć Mszą św. na jasnogórskich wałach. W sobotę 23 lipca 2016 r. zaplanowana jest wycieczka do Auschwitz-Birkenau oraz spotkanie na placu Papieskim w Sosnowcu na wspólnej Eucharystii i zabawie. Niedziela – ostatni dzień – to szansa na przybliżenie kultury polskich rodzin. Bp Grzegorz Kaszak radził, by nasi goście poszli razem z naszymi diecezjanami do kościoła, ugotowali i zjedli obiad, wyszli na spacer czy na działkę, by pokazać im, jak wygląda codzienne życie naszych rodzin. Dzień później, w poniedziałek, młodzi wyjadą do Krakowa, by wziąć udział w centralnych obchodach Światowych Dni Młodzieży, które potrwają do 31 lipca 2016 r. Światowe Dni Młodzieży poprzedzi peregrynacja symboli tego wydarzenia: krzyża i ikony. W diecezji sosnowieckiej będzie to miało miejsce od 15 do 28 lutego 2015 r. Peregrynację zakończy uroczysta Msza św. w katedrze, w sobotę 28 lutego 2015 r.

Podczas spotkania 13 grudnia 2014 r. w Domu Katolickim w Sosnowcu ideę i cele Światowych Dni Młodzieży przybliżył obecnym ks. Szymon Wojciechowski. Główne elementy przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży przedstawił ks. Grzegorz Koss. Wszystkie działania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży wymagają jednak wspólnego działania wielu ludzi. Sami kapłani nie dadzą rady przygotować tak dużego wydarzenia. Dlatego tak ważna jest rola liderów świeckich w pozyskaniu wolontariuszy. O tym zadaniu mówił ks. dr Michał Borda, odpowiedzialny za koordynację działań wolontariackich. – Przeżycie Światowych Dni Młodzieży w dużej mierze zależy od inicjatyw, kreatywności i kompetencji wolontariuszy. To oni stanowią wizytówkę Światowych Dni Młodzieży. Chcemy pozytywnie wykorzystać potencjał młodych ludzi z Polski i zagranicy – powiedział ks. dr Michał Borda. Przedstawił też profil idealnego wolontariusza. – Idealny wolontariusz powinien dawać świadectwo wiary, posiadać zdolności komunikacyjne, konieczna jest znajomość języków obcych, dobrze by było, gdyby wolontariusze posiadali doświadczenie z poprzednich Światowych Dni Młodzieży i byli już zaangażowani w działalność charytatywną – powiedział ks. dr Michał Borda. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby spełniające podane kryteria mogą pomagać w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Może to być absolutnie każda osoba, która podoła temu zadaniu. Ks. dr Michał Borda nakreślił również zadania liderów – wolontariuszy parafialnych. Jest to ścisła współpraca z danym księdzem proboszczem, zebranie własnego zespołu wolontariuszy parafialnych, koordynowanie opieki nad młodzieżą z różnych stron świata od przyjazdu na parafię, przez cały pobyt, do wyjazdu do Krakowa, po prostu całodzienne towarzyszenie naszym gościom.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służby podległe MSWiA ocenią stan bezpieczeństwa przed ŚDM

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Bądź blisko ŚDM

Służby podległe szefowi MSWiA oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ocenią, czy rozwiązania proponowane w planach wojewodów i organizatora są wystarczające - poinformował KAI minister Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. Światowych Dni Młodzieży po tym, jak do premier Beaty Szydło oraz szefów służb trafił raport wojewodów małopolskiego i śląskiego oraz archidiecezji krakowskiej w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM w Krakowie.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM, wojewodowie małopolski i śląski w porozumieniu z organizatorem wydarzenia, którym jest archidiecezja krakowska, mieli opracować plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Światowych Dni Młodzieży i przedłożyć go nie później niż do 15 maja komendantowi głównemu Policji, komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej, szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szefowi Biura Ochrony Rządu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję