Reklama

Aspekty

Wyruszenie na misje

W naszej diecezji oficjalnie zaistniało Centrum Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Pierwsze spotkanie odbyło się w Zielonej Górze, w auli nad Księgarnią św. Antoniego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Aleksandra Bielecka

Uczestnicy pierwszego spotkania Centrum Światowych Dni Młodzieży

Uczestnicy pierwszego spotkania Centrum Światowych Dni Młodzieży

Bardzo nam zależy, żeby organizacja ŚDM ze strony naszej diecezji była jak najpiękniej przygotowana – mówi bp Tadeusz Lityński. – Jak nauczał Jan Paweł II, wiara katolicka to spotkanie z Osobą. Wiara katolicka na trzecie tysiąclecie nie może być jedynie nawykiem. Nie może być też stylem życia czy formą rekreacji weekendowej. Wiara katolicka zaczyna się od przyjaźni z Jezusem Chrystusem. I to doświadczenie przymusza nas, byśmy byli misjonarzami. Sądzę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że te przygotowania i to, co nas czeka w najbliższym czasie, to wyruszenie na misje.

Reklama

Podczas spotkania omówiony został zakres zadań poszczególnych sekcji wchodzących w skład Centrum. Przedstawiono informacje o trwających przygotowaniach do ŚDM, a także wstępny projekt centralnego spotkania młodzieży w naszej diecezji przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Przed diecezją stoi ważne zadanie przyjęcia grup pielgrzymów z różnych stron świata – to może być nawet kilka tysięcy osób. Należy zorganizować im noclegi, ale też zaprezentować bogactwo naszych stron, historię, muzykę, ciekawe miejsca. Jednocześnie do przeżycia ŚDM trzeba przygotować naszą młodzież.

Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga ekipy – stąd właśnie potrzeba stworzenia Centrum. Dzieli się ono na 6 sekcji: peregrynacji symboli ŚDM, logistyczna, wydarzeń centralnych, katechezy i modlitwy, wolontariatu, animacji kultury i sportu. W skład Centrum wchodzą jeszcze prezydium i sekretariat. Przygotowaniem polskiej młodzieży zajmą się parafie wyłonione z każdego dekanatu.

Część zadań można realizować już dzisiaj – to np. tworzenie programów katechetycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, angażowanie katechetów i innych osób mających styczność z młodzieżą do promocji ŚDM. To również szukanie wolontariuszy, szczególnie takich, którzy znają języki obce i mogą służyć za przewodników. Trwają też prace nad szukaniem modlitw w językach narodowych młodzieży, która do nas przyjedzie (wiadomo, że zainteresowane są grupy z Włoch) oraz pieśni, które mogłyby być wykonywane podczas Mszy św. w Świebodzinie. Księża w swoich parafiach informują już, że w lipcu 2016 r. potrzebne będą domy, które otworzą się na gości. Przygotowania zatem trwają.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Ewa Kopacz rozmawiała z kard. Dziwiszem o ŚDM 2016

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

youtube.com

Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek z kard. Stanisławem Dziwiszem w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Rozmowa dotyczyła organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w stolicy Małopolski. Ewa Kopacz przebywa w Krakowie w związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu.

Szefowej rządu towarzyszyli szef Kancelarii Premiera RP Jacek Cichocki oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller. Obydwaj są jednocześnie członkami zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję