Reklama

Drogowskazy

drogowskazy

Rok 2015 – Rokiem św. Jana Pawła II w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 1/2015, str. 3

Arturo Mari/Biały Kruk

Rok św. Jana Pawła II uchwalił Sejm RP 5 grudnia 2014 r. – „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Ta uchwała jest bardzo ważną decyzją naszego parlamentu, która zobowiązuje. Ukazuje największego z rodu Polaków, ogłoszonego przez Kościół świętym, który nie tylko był niezwykłym kapłanem, biskupem, kardynałem i papieżem, ale także wielkim polskim patriotą. Dzięki swojemu papieskiemu wyniesieniu i wielkiemu świadectwu wiary, które dawał całemu światu, nie omieszkał także zaświadczać o swojej miłości do rodzinnego kraju, zachęcając innych do miłości i szacunku do swojej ojczyzny.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za natchnienie, jakim obdarzył polski parlament, bo postać umiłowanego Jana Pawła II dokonuje wyjątkowej mobilizacji narodu polskiego. Przede wszystkim mobilizacji do wstępowania na drogi Boże, które nigdy nie zawodzą. Za przykładem tego Papieża musimy zadbać przede wszystkim o to, by odrodziło się w naszych sercach życie modlitwy, które jest pierwszym zadaniem każdego chrześcijanina. Z modlitwą łączy się zaufanie Bogu i miłość. Chodzi o miłość wierną i konsekwentną – na całego. Powiedział św. Jan Paweł II: „Totus Tuus” – Cały Twój!, niejako oświadczając się Matce Najświętszej, i całe jego życie było w sposób wyjątkowy z Nią związane. Wiemy, ile dla naszego narodu znaczy Jasna Góra, jest to zatem wezwanie dla nas bardzo ważne. Maryja zawsze prowadzi do Boga, a więc uczy miłości i dodaje siły.
Trzeba pamiętać, że św. Jan Paweł II jest również patronem naszej wolności – w czasie zniewolenia przez reżim mówił za nas, którzy mieliśmy zakneblowane usta, ale też pouczał nas, co znaczy być Polakiem, który jest chrześcijaninem.
Sądzę, że Rok św. Jana Pawła II w Polsce będzie miał swój program duszpasterski i narodowy. Przed Kościołem w Polsce i całym narodem stoi zatem wielkie zadanie. Z pewnością będziemy podejmować różne akcje związane ze świętym Patronem i zgłębiać jego nauczanie. Będziemy także analizować jego życie jako człowieka głębokiej modlitwy. Trzeba podkreślić, że człowiek, który się modli, będzie dbał także o czystość swojego sumienia, o wypełnianie Bożych przykazań, o chrześcijańską obecność w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym. Modlitwa może stać się bardzo ważnym czynnikiem mobilizacji Polaków do poprawy swojego życia i pracy nad sobą.
Patrzmy więc na Rok św. Jana Pawła II z wielką nadzieją na odrodzenie wiary i świadomości społecznej rodaków, jeszcze większego ich związania się z Bogiem, Kościołem i Ojczyzną.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję