Reklama

Archidiecezja Katowicka

Z Polski

Papież Franciszek mianował 13 grudnia 2014 r. dwóch nowych biskupów pomocniczych dla archidiecezji katowickiej. Zostali nimi: 63-letni ks. prał. Marek Szkudło i 47-letni ks. Adam Wodarczyk

Ks. prał. Marek Szkudło urodził się 28 lutego 1952 r. w Tychach. 23 marca 1978 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Na pierwszą wikariuszowską placówkę został skierowany do parafii św. Małgorzaty w Lyskach. W latach 1981-87 był wikarym w parafii św. Michała Archanioła, a następnie przez 7 lat – jej rezydentem. W latach 1987-92 był diecezjalnym kapelanem harcerzy, a w latach 1987-94 był także wizytatorem katechetycznym w archidiecezji katowickiej. W 1994 r. został proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Był dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej, członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. W 2008 r. otrzymał nominację na moderatora formacji kapłanów młodszych roczników święceń. W 2012 r. został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. Ks. Szkudło jest zaangażowany w prace II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Reklama

Ks. Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach, od 14. roku życia należy do Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. W 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Damiana Zimonia. Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Chorzowie oraz jako katecheta w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Chorzowie, był także rezydentem w parafii św. Jana Nepomucena w Bytomiu.
W latach 1994-98 studiował w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej i Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1998 – 2003 odbywał studia doktoranckie na KUL, z przerwą na roczne studia w Studium Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. Doktorat nt. „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – życie i działalność” obronił w 2007 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem ks. prof. Jerzego Myszora. Od 2001 r. jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2002-07 mieszkał i pracował w Rzymie. Od 2007 r., decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie – obecnie pełni ten urząd już drugą kadencję. Ks. Wodarczyk jest autorem najobszerniejszej monografii poświęconej osobie założyciela Ruchu Światło-Życie pt. „Prorok Żywego Kościoła”.

W Warszawie przebywał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który wygłosił przemówienie przed parlamentarzystami obydwu izb.

Sejm przyjął budżet, który zakłada wzrost PKB o 3,4 proc. i 46 mld deficytu.

Wniosek o nowelizację ustawy o systemie oświaty trafił do Sejmu. Podpisało go ponad 280 tys. osób, a inicjatorem było Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Projekt zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat.

PiS znowu przoduje w sondażach. Według badania TNS Polska, partia Jarosława Kaczyńskiego ma 34 proc. poparcia i o 3 punkty procentowe wyprzedza PO. PSL ma 8 proc. poparcia.

Twój Ruch znowu próbował wprowadzić pod obrady Sejmu projekt ustawy o związkach partnerskich. Projekt przepadł, za było 185 posłów, przeciw – 235.

Posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka złożyła wniosek w imieniu klubu parlamentarnego PO o przyznanie na budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 16 mln zł z budżetu przeznaczonego na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Nowe fakty w tzw. aferze podsłuchowej ujrzały światło dzienne. Jak ujawniła Anna Hopfer, prokurator prowadząca śledztwo w tej sprawie, podsłuchiwanych mogło być aż 70 osób, wśród których byli m.in. Leszek Miller i Józef Oleksy. Nie wykluczono, że podsłuchiwane osoby mogły być później szantażowane.

Straszne morderstwo wstrząsnęło Polską. W Białej Podlaskiej zamordowano małżeństwo. Sprawcami okazali się syn małżeństwa i jego dziewczyna.

W szczecińskiej katedrze 20 grudnia 2014 r. ks. prof. Henryk Wejman został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Liturgii przewodniczył i głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, który, tak jak bp Wejman, pochodzi z Choszczna. Wśród hierarchów obecni byli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także biskupi z Bambergu i Kopenhagi. – Długo czekałaś, dostojna katedro szczecińska, na taką liturgię – mówił abp Dzięga, który przywitał nowego biskupa. Bp Henryk Wejman dziękował duchowieństwu, przedstawicielom świata nauki, a przede wszystkim swoim rodzicom: nieżyjącemu tacie i obecnej w katedrze mamie. – Mamo, dziękuję Ci za dar życia i za atmosferę domu rodzinnego, gdzie kształtowały się moja osobowość, wrażliwość i gdzie kiełkowało moje kapłańskie powołanie – mówił.
Ks. prof. Wejman do tej pory pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. – To ogromny zaszczyt, że sakrę biskupią przyjął członek środowiska akademickiego, który przez 16 lat wnosił istotny i niepodważalny wkład w rozwój nauki w skali Szczecina i całego kraju – mówił rektor uczelni Edward Włodarczyk.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję