Reklama

Jan Paweł II

Twórzmy rodzinne archiwa papieskich pamiątek!

Archiwum pamiątek pontyfikatu św. Jana Pawła II w każdym polskim domu! – ta propozycja Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu Fabrycznym jest szczególnie aktualna w roku kanonizacji Papieża. Projekt nosi nazwę „Teczka serdecznej pamięci”. Ryszard Zawadowski – prezes stowarzyszenia podkreśla, że przyjęto nazwę, która narodziła się w redakcji „Niedzieli”.

Bezcenne dziedzictwo

Stowarzyszenie powstało jeszcze za życia Papieża – w 1997 r. Początkowo jego celem było integrowanie środowiska kolekcjonerów papaliów, czyli pamiątek papieskich, organizowanie konferencji, wystaw i giełd. Z czasem działalność nabrała szerszego wymiaru. Stowarzyszenie zaczęło gromadzić wiedzę o lokalnych inicjatywach będących wyrazem hołdu dla Jana Pawła II. Dzięki żmudnej pracy dysponuje największą w Polsce bazą danych – wraz z dokumentacjami – na temat placówek, które noszą imię Papieża, miast, które nadały mu honorowe obywatelstwo, miejsc, gdzie znajdują się jego pomniki i tablice pamiątkowe itp.
– Nasze stowarzyszenie narodziło się ze szlachetnej pasji gromadzenia pamiątek związanych z Papieżem – mówi Ryszard Zawadowski. – Coraz bardziej powszechna jest świadomość, że wszystko, co jest związane ze św. Janem Pawłem II, stanowi ważny element dziedzictwa narodowego. Wiemy również, że nie ma w Polsce domu, gdzie nie byłoby tego rodzaju pamiątek – zdjęć, wycinków prasowych, znaczków pocztowych, kart wejściowych na spotkania z Papieżem, okolicznościowych koszulek. Najwyższy czas, by te rzeczy odnaleźć i zgromadzić w zbiór, aby nie uległy zniszczeniu.

Uczniowie zbierają pamiątki

W akcję włączają się uczniowie, którzy inspirują osoby starsze – uczestników papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, audiencji w Watykanie czy spotkań w innych miejscach świata – do przeszukania szuflad i pudełek z pamiątkami. – Dziecko, które przyjmuje obowiązek gromadzenia rodzinnych pamiątek, będzie mogło otrzymać tytuł „Kustosza zbiorów” – podkreśla Ryszard Zawadowski. – Ważne jest również, aby osoby, które nie mają wśród najbliższych nikogo,
komu mogłyby pozostawić swoje pamiątki, przekazywały je do szkoły noszącej imię Papieża, bo te placówki mają szczególny obowiązek tworzenia kącików czy minimuzeów papieskich.
Do projektu „Teczka serdecznej pamięci” włączyło się wiele szkół. Wśród zaangażowanych są m.in.: uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Lesznie, Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II z diecezji sandomierskiej, szkoły z Puszczykowa, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rejowcu Fabrycznym i inni.
Stowarzyszenie ma też pomysł w kwestii przechowywania zbiorów. – Jako doświadczeni kolekcjonerzy wiemy, że wśród eksponatów będą również rzeczy większe i cięższe, jak medale czy odznaki, dlatego przygotowaliśmy projekt specjalnej i trwałej teczki z kartonu ze zdjęciem św. Jana Pawła II i nazwą projektu na okładce. Na stronie internetowej stowarzyszenia informujemy, gdzie można nabyć takie teczki, aby wyposażyć w nie młodzież w szkole czy w parafialnym kole KSM.
Każdy zbiór papieskich pamiątek – czy to domowy, czy szkolny – będzie wspaniałym, a z upływem czasu coraz cenniejszym dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Rzeczy te nie powinny pozostawać w zapomnieniu, w domowych zakamarkach, bo stanowią zapis serdecznej pamięci o największym z rodu Polaków. Abyśmy nie zapomnieli o tym, jak wiele zawdzięczamy Papieżowi, projekt nie może być krótkotrwałą akcją, ale ciągłym działaniem, zmierzającym do ochrony wszystkiego, co wiąże się ze św. Janem Pawłem II.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport nie obciąża naszego papieża

W ciągu 24 miesięcy przekopano archiwa, przebadano tysiące dokumentów i przesłuchano 90 świadków z USA i Włoch, którzy mogli cokolwiek wnieść do wyjaśnienia tej sprawy.

Długo oczekiwany raport, mający odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Theodore Edgar McCarrick – najwyższy rangą i najważniejszy do 2018 r. duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, któremu udowodniono czyny pedofilskie, mógł zostać najpierw biskupem, później arcybiskupem i kardynałem oraz objąć jedną z ważniejszych stolic biskupich na świecie – został ogłoszony po 2 latach intensywnych prac.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Za życiem w Jarosławiu

2021-09-21 11:30

archiwum Radio Fara

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W ostatnią niedzielę, 19 września 2021 r., w Jarosławiu odbył się Marsz dla życia i rodziny. Pochód przeszedł z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Marsz zgromadziły wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rodziny całymi rodzinami gromadziły się na tym wydarzeniu, aby swoim świadectwem mówić o życiu. W wydarzeniu wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję