Reklama

Niedziela Podlaska

Kapłański opłatek w Drohiczynie

23 grudnia 2014 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie kapłani z całej diecezji drohiczyńskiej zgromadzili się wokół pasterza – bp. Tadeusza Pikusa, by złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem

Niedziela podlaska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

opłatek

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Rozpoczęło się od gromkiego „Dzisiaj w Betlejem”, w którym zabrzmiały mocne, męskie głosy kapłanów. Zebranych powitał bp Tadeusz Pikus słowami: „Jako kapłani gromadzimy się w tej rodzinie kapłańskiej, rodzinie osób pełniących misję Tego, który się narodził w Betlejem”. Ksiądz Biskup w pierwszych słowach powitał biskupa seniora Antoniego Dydycza, a następnie wikariuszy generalnych ks. Zbigniewa Rostkowskiego, ks. Stanisława Ulaczyka i rektora WSD Tadeusza Syczewskiego. Nawiązując do trwającego Roku Życia Konsekrowanego, mówił o potrzebie modlitwy za osoby powołane do życia kapłańskiego i zakonnego. Upominał, by ewangelizować zawsze i wszędzie słowem i przykładem własnego życia. Przedstawił też krótko zadania duszpasterskie na 2015 r. Następnie głos zabrali: kanclerz Kurii ks. Zbigniew Rostkowski, rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, ekonom diecezjalny ks. Andrzej Krupa, asystent diecezjalny KSM, zaangażowany w organizację Światowych Dni Młodzieży ks. Andrzej Lubowicki i dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski.

Reklama

Po zakończeniu tej nieco organizacyjnej części spotkania notariusz Kurii ks. Jarosław Rzymski odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pańskim. Ponownie głos zabrał bp Tadeusz Pikus, który – wpatrując się w Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane w tym roku pod hasłem: „Pokój jest w nas”– mówił: „Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światełka Pokoju to temat zadanie. Wiele jest w nas strachu, lęku, niepokoju, ale jest Ktoś, kto przynosi pokój, który nie jest z tego świata – ten pokój daje Chrystus. Nie zmieni to naszej codzienności, ale zmieni nas, byśmy mieli w sobie Boży pokój i umieli przekazywać go innym”. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę, że teraz kiedy wokół organizowanych jest wiele spotkań opłatkowych, w urzędach, instytucjach, kapłani powinni uczestniczyć w tych spotkaniach, by nieść światło Ewangelii.

Następnie Pasterz diecezji pobłogosławił opłatki, a kapłani, łamiąc się nimi, składali sobie życzenia. W imieniu wszystkich księży życzenia na ręce biskupów Tadeusza Pikusa i Antoniego Dydycza złożył ks. Mieczysław Rzepniewski. Spotkanie zakończyła agapa.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: biskupi podzielili się opłatkiem z młodzieżą

W Domu Biskupim w Przemyślu odbyło się przedświąteczne spotkanie biskupów z młodzieżą zrzeszoną w ruchach i stowarzyszeniach kościelnych archidiecezji przemyskiej. Hierarchowie życzyli im, aby w ich sercach zawsze było miejsce dla Boga i by innym głosili Dobrą Nowinę.

Abp Szal zwrócił uwagę na to, że w Betlejem nie było miejsca dla Świętej Rodziny w żadnej gospodzie. Podkreślił, że przesłaniem Bożego Narodzenia jest zachęta do otwarcia serca na przyjęcie Zbawiciela. Przywołał słowa kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”, która mówi, że na świecie jest tyle rozpaczy i zła, bo w ludzkich duszach brakuje miejsca dla Boga.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję