Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień Judaizmu

Niedziela lubelska 5/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Żydzi

Jakub Głowacki

W służbie dialogu” to motto tegorocznego słowa skierowanego przez przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem z okazji 18. Dnia Judaizmu, który odbył się w Kościele katolickim 15 stycznia. W swoim przesłaniu bp Mieczysław Cisło, przedstawiając historyczny rozwój dialogu katolicko-żydowskiego zauważa: – Należy dziś podkreślić, że dialog katolicko-judaistyczny stanowi fundamentalną opcję Kościoła potwierdzoną nauką soborową i ortodoksją posoborowych papieży. Zastanawiając się nad celem tego dialogu, bp Cisło stwierdza, że jest on „zasadniczą sprawą wewnątrzkościelną – pomaga głębiej poznać i zrozumieć własne korzenie religijne, które stanowi biblijny judaizm z całym bogactwem Słowa Objawionego, Przymierza, prawa moralnego, obietnicy Mesjasza, modlitwy psalmami”.

Reklama

Praktycznym wyrazem katolicko-żydowskiego dialogu stały się diecezjalne obchody Dnia Judaizmu, które w tym roku odbyły się 17 stycznia w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Wśród gości przybyłych na spotkanie obecni byli m.in.: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, rabin Boaz Pash z Jerozolimy, ks. prof. Mirosław Wróbel, prof. Józef Fert, prof. Sławomir Żurek, o. Grzegorz Kluz OP oraz przedstawiciele wspólnot żydowskich z Lublina i okolic. Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo zakończenia szabatu, tzw. Hawadalę, które poprowadził rabin Boaz Pash. Witając gości, Metropolita Lubelski przypomniał, że rok 2015 ogłoszony został Rokiem Jana Pawła II. Papież podczas swojego pontyfikatu gorliwie zabiegał o rozwój dialogu międzyreligijnego. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 34,5), abp Budzik zauważył, że słowa te wypowiada król Dawid w trudnej sytuacji egzystencjalnej, która opisana jest w Drugiej Księdze Samuela. Ale słowa te można też odnieść do tragicznych losów narodu żydowskiego, możemy je także odnieść do dramatu Kościoła, do prześladowania chrześcijan, jakie ma miejsce w wielu krajach świata, ale też do dramatów naszego życia. Bóg jest wierny swemu przymierzu, może nas uwolnić od lęku i trwogi. Razem z Dawidem popatrzmy na Pana, a opromieni nas radość, a nasze oblicza nie zaznają wstydu.

Liturgii Słowa, będącej kolejnym punktem programu, przewodniczył ks. prof. Alfred Wierzbicki, który również wygłosił kazanie. Po nabożeństwie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, którzy usiłowali znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest Dawid dziś dla żydów i chrześcijan. Spotkanie zamknął bp Cisło, zwracając uwagę na widoczne na co dzień owoce dialogu, jakimi są brak lęku wobec siebie nawzajem, utrata obawy o własną tożsamość oraz rozwijająca się współpraca na rzecz budowania braterstwa i wspólnoty.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chava Nissimov: tu w Polsce jest moja rodzina, dzięki której żyję

[ TEMATY ]

pomoc

wojna światowa

Żydzi

Katarzyna Cegielska

Tu w Polsce jest moja rodzina, dzięki której żyję - powiedziała Chava Nissimov, uratowana z zagłady przez polską rodzinę Walczaków. Świadectwo ocalenia wygłosiła w Toruniu podczas międzynarodowego kongresu nt. pomocy Polaków w ratowaniu Żydów.

Kongres na temat przywracania pamięci o bohaterach II wojny światowej, jakimi byli Polacy ratujący Żydów, zorganizowała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Odbył się w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję