Reklama

Niedziela Lubelska

Złoty jubileusz

Ks. Józef Krukowski – wybitny profesor prawa kanonicznego, niekwestionowany autorytet w sprawach dotyczących stosunków Kościoła i państwa, wychowawca kilku pokoleń prawników – świętował jubileusz 50-lecia pracy naukowej

Niedziela lubelska 7/2015, str. 8

[ TEMATY ]

jubileusz

Tomasz Koryszko/KUL

Ks. prof. Józef Krukowski

Ks. prof. Józef
Krukowski

Uroczystości jubileuszowe przygotowane pod kierunkiem ks. prof. Mirosława Sitarza, kierownika Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, zgromadziły szereg gości z Lublina oraz polskich i zagranicznych uniwersytetów. Wśród nich znaleźli się biskupi: Ryszard Karpiński i Artur Miziński oraz współpracownicy i przyjaciele Księdza Jubilata, m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy „Niedzieli”. W pierwszej części spotkania, jakie odbyło się 27 stycznia, goście uczestniczyli w międzynarodowej sesji naukowej; w drugiej – w uroczystym wręczaniu jubilatowi pamiątkowej księgi wydanej przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Jak podkreślał ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, ks. prof. Józef Krukowski to uczony podejmujący ważne i trudne zagadnienia dotyczące skomplikowanych relacji między Kościołem a państwem. Jego życie i działalność naukową przybliżył dziekan

Reklama

ks. prof. Piotr Stanisz. W laudacji wybrzmiał podziw dla dokonań jednego człowieka, który w ciągu półwiecza stał się autorytetem w wielu dziedzinach prawa, szczególnie zajmując się płaszczyzną stosunków między państwem a Kościołem.

W dowód uznania i wdzięczność za bezkompromisowe dążenie do odkrywania prawdy oraz za heroiczną pracę zmierzającą do wdrożenia prawidłowych zasad w życie Kościoła i państwa, uczniowie, współpracownicy i przyjaciele ks. Krukowskiego przygotowali księgę jubileuszową. Publikacja jest dziełem współpracy 52 autorów z różnych ośrodków akademickich. Składa się z dwóch części: pierwsza zawiera charakterystykę dotychczasowej działalności naukowej jubilata, wykaz jego publikacji oraz listę magistrów i doktorów wypromowanych przez profesora; druga – teksty artykułów dotyczących kościelnego prawa publicznego, historii, filozofii i teorii prawa oraz prawa i prawa kanonicznego. Przekazując ją ks. Krukowskiemu, redaktor tomu ks. Mirosław Sitarz mówił: – Niech ta księga będzie przyjęta przez Profesora jako symbol wdzięczności i uznania, a dla czytelników teksty w niej zawarte niech będą motywem do głębszych przemyśleń w poszukiwaniu prawdy.

Ks. prof. Józef Krukowski, przyjmując dar, mówił: – Wszystkim dziękuję za pamięć i wieloletnią współpracę. Księga i wasza obecność napełniają moje serce radością i wdzięcznością za dobro, jakie otrzymałem od Boga i ludzi, których Opatrzność postawiła na drodze mojego życia.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź wynagrodzenia na wodach Kościoła

Niedziela lubelska 5/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

zakonnica

Paweł Wysoki

Od lewej: s. Maria, s. Łucja, s. Anna i aspirantka Kasia

Od lewej: s. Maria, s. Łucja, s. Anna i aspirantka Kasia

W 2018 r. siostry Służebnice Wynagrodzicielki Najświętszego Serca Jezusa świętują jubileusz 100-lecia. Jedyny w Polsce dom tego zgromadzenia znajduje się w Lublinie

Zgromadzenie powstało we Włoszech z inspiracji ks. Antoniego Celona. Data ślubów zakonnych pierwszych sióstr – 2 lutego 1918 r. – przyjmowana jest za początek dzieła, które z Mesyny rozeszło się na wszystkie strony świata. Urodzony na Sycylii w drugiej połowie XIX wieku kapłan dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, głosiciel Słowa Bożego, czciciel Eucharystii i Maryi. W jego sercu rozwijała się duchowość wynagradzająca za grzechy świata, która stała się zaczynem nowego zgromadzenia. Od stu lat kolejne pokolenia sióstr, żyjąc charyzmatem założyciela (aktualnie trwa jego proces beatyfikacyjny), adorują Najświętszy Sakrament, służą bliźnim przez wychowanie dzieci i młodzieży oraz podejmują działalność apostolską w Kościele. Ich modlitwa i praca są pełnym miłości oddaniem się Bogu dla zbawienia każdego człowieka na wzór Maryi wczuwającej się w przebite Serce Jezusa. Rozpromienione Bogiem siostry można spotkać we Włoszech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie apostołują jako nauczycielki, katechetki, opiekunki, wychowawczynie, misjonarki, animatorki grup parafialnych i grup uczestniczących w charyzmacie wynagradzania. Od ponad 20 lat są obecne również w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję