Reklama

Niedziela Łódzka

Bonifraterskie ziołolecznictwo

Cukrzyca

Niedziela łódzka 8/2015, str. 5

[ TEMATY ]

zdrowie

Anna Skopńska

Jan Kubiak zielarz, honorowy bonifrater

Jan Kubiak
zielarz, honorowy bonifrater

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cukrzycę uznaje się za drugi najważniejszy czynnik ryzyka po nadciśnieniu tętniczym. Jest bardzo związana z otyłością. Częściej występuje u ludzi z nadwagą. Zaburzenia w organizmie spowodowane są niedoborem insuliny.

Przy leczeniu cukrzycy chodzi o to, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Zwalcza się to groźne schorzenie przy pomocy insuliny, pod kontrolą lekarza specjalisty. Cukrzyca niewyrównana grozi poważnymi powikłaniami, upośledzeniem wielu narządów, jak wątroba, trzustka, wzrok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Leczenie jest złożone i obejmuje diety i doustne leki przeciwcukrzycowe. Należy koniecznie wykluczyć z jadłospisu cukier, ciastka i wszelkie słodycze. Zjadać dużo warzyw. Mięso ograniczyć do minimum, spożywać tylko chude i gotowane. Z tłuszczów można stosować oliwę i śmietanę. Ze słodyczy – w małych ilościach miód.

Zastosowanie leczenia ziołami jest uzasadnione tylko w postaciach lekkich lub jako uzupełnienie leczenia dietetycznego. Ponieważ te postaci cukrzycy dotyczą osób z nadmiarem wagi, to środki roślinne będą miały zastosowanie. Do najbardziej skutecznych należą: liście morwy, liście czernicy, strąki fasoli, ziele rutwicy, liście szałwii, liście pokrzywy, korzeń mniszka, liście brzozy, liście poziomki i kłącze perzu.

Dbajmy o zdrowie.

Notowała: AS

2015-02-19 11:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biali bracia Indian

Niedziela Ogólnopolska 37/2012, str. 36-37

[ TEMATY ]

zdrowie

ARCHIWUM PROF. ZDZISŁAWA J. RYNA

Indiańska aptek w Chivay, Peru

Indiańska aptek w Chivay, Peru
ANNA CICHOBŁAZIŃSKA: - Panie Profesorze, tradycyjna medycyna staje się coraz modniejsza, całymi garściami czerpie z niej medycyna naukowa, medycyna estetyczna, medycyna sportowa, ale też dietetyka, kosmetologia i wiele innych nauk. Skąd to nagłe zainteresowanie tradycyjnymi sposobami leczenia, czyżbyśmy się zawiedli na osiągnięciach współczesnej medycyny?
CZYTAJ DALEJ

Senat podjął uchwałę ustanawiającą rok 2027 Rokiem ks. Franciszka Blachnickiego

2026-05-06 14:25

[ TEMATY ]

Ksiądz Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Msza św. z kard. Hansem Urs von Balthasarem (po lewej) w kaplicy na Sławinku, styczeń 1972

Senat podjął w środę uchwałę ustanawiającą rok 2027 Rokiem ks. Franciszka Blachnickiego - więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, założyciela Ruchu Światło-Życie, twórcy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 r.

Autorzy uchwały, odczytanej w środę w Senacie przez senatora PiS Wojciecha Skurkiewicza, zaznaczyli że w lutym 2027 roku przypadnie 40. rocznica śmierci księdza Franciszka Blachnickiego - katolickiego księdza, wykładowcy akademickiego, twórcy wielu projektów o znaczeniu społecznym i duchowym.
CZYTAJ DALEJ

Projekt „TAK dla religii i etyki w szkole” wraca do prac komisji sejmowych

2026-05-06 22:01

[ TEMATY ]

katecheza

religia w szkole

Karol Porwich/Niedziela

Na 13 maja wyznaczono wspólne posiedzenie Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poświęcone obywatelskiemu projektowi ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole” (druk nr 1603). Projekt poparty przez ponad 500 tys. obywateli przez wiele miesięcy pozostawał w „zamrażarce” sejmowej po przejściu pierwszego czytania w Sejmie.

Przedmiotem obrad będzie „Rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo oświatowe (druk nr 1603)”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję