Reklama

Edukacja

W Madrycie odbyły się XI Dni Teologiczne

Na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie odbyły się XI Dni Teologiczne, które w tym roku były poświęcone szeroko pojętemu pojednaniu. Gościem honorowym był sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Francisco Ladaria SJ, były profesor tej uczelni.

[ TEMATY ]

teologia

Foter.com

Obrady otworzył założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego prof. Andrea Riccardi. Mówił o wkładzie wiary w polityczne procesy pojednania. Analizując obecną sytuację na świecie wezwał ludzi wierzących do „mobilizacji” na rzecz pokoju, który jest poważnie zagrożony, i do unikania konformizmu. „Pokój jest czymś zbyt poważnym, aby zostawić go w rękach polityków i wojskowych” - powtórzył znane powiedzenie przełożony Wspólnoty.

Reklama

Przypomniawszy, że dziś na świecie istnieje wiele punktów, gdzie trwa wojna lub panuje „ślepa przemoc terroryzmu, zapytał: "Co mogą i powinni zrobić chrześcijanie wobec tej sytuacji?”. Jego zdaniem przede wszystkim nie można ulegać pesymizmowi i rezygnacji: „Żyjemy w czasach demokratycznych, którym grozi nowa religia konformizmu, niemożliwości zmiany i lęku” – stwierdził założyciel Wspólnoty św. Idziego.

Następne wystąpienia dotyczyły pojednania z punktu widzenia socjologii, psychologii i rodziny.

XI Dni Teologiczne zakończył abp Luis Ladaria, który poświęcił swoje wystąpienie doświadczeniu łaski i pojednania w życiu chrześcijan. Jego głębokie przemyślenia wywołały długie oklaski publiczności, która szczelnie wypełniła aulę uniwersytecką. Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który w tym roku ukończył 70 lat, otrzymał specjalną księgę jubileuszową. Złożyły się na nią w większości artykuły jego dawnych uczniów.

2014-10-03 18:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepsza teolożka z I LO

Niedziela świdnicka 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

Świdnica

teologia

olimpiada teologii katolickiej

laureaci

Archiwum prywatne

Laureaci Olimpiady wraz z opiekunami i ks. prał. Markiem Korgulem

Laureaci Olimpiady wraz z opiekunami i ks. prał. Markiem Korgulem

W Świdnickiej Kurii Biskupiej 5 marca najlepsi uczniowie wyłonieni z etapów szkolnych stanęli do zmagań w XXX Olimpiadzie Teologii Katolickiej.

Czterdziestu jeden finalistów diecezjalnych zostało wyłonionych spośród 405 uczestników z 24 szkół, którzy wzięli udział w etapie szkolnym olimpiady. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Dumni z Ewangelii i z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję