Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolontariat we współczesnym świecie

W piątek 13 lutego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu odbyło się sympozjum na temat wolontariatu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2015, str. 2

[ TEMATY ]

wolontariat

sympozjum

Ks. Robert Gołebiowski

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM i ks. kan. Janusz Zachęcki

Prelegenci seminarium o wolontariacie. Od lewej: ks. kan. Maciej
Szmuc, ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, s. dr Dominika Steć ZSJM
i ks. kan. Janusz Zachęcki

Idea spotkań rozsławiających Miłosierdzie Boże ma swoje korzenie w całokształcie 20-letniego funkcjonowania sanktuarium. Dwa lata temu w październiku 2013 r. odbył się tutaj również Kongres Miłosierdzia Bożego, który przyniósł bogatą refleksję nad różnymi aspektami dzieła krzewienia miłości wobec każdego człowieka.

Reklama

– Kongresy – mówi kustosz sanktuarium ks. kan. Janusz Zachęcki – odbywać się będą w cyklu 5-letnim, natomiast co roku będą miały miejsce seminaria na temat dzieła ogłoszonego światu przez św. s. Faustynę. Tegoroczne spotkanie w Myśliborzu zajęło się problematyką wolontariatu. Wybraliśmy jako hasło sentencję: „Tyle masz – ile dasz, wolontariat we współczesnym świecie”. Wpisuje się ten temat także w tegoroczne obchody 25-lecia istnienia dzieła Caritas Polska, w tym naszego diecezjalnego, gdzie posługa wolontariatu pełniona jest w bardzo szczególny sposób – podkreśla ks. kan. Janusz Zachęcki.

Myśliborskie seminarium, które odbyło się w gościnnych pomieszczeniach przebudowanego i dostosowanego do spotkań wspólnotowych domu parafialnego, podzielone było na dwa panele dyskusyjne i zgromadziło grono osób, które zaangażowane są w różnorodne formy realizacji wolontariatu. Istotnym aspektem spotkania była obecność młodzieży z myśliborskiego liceum, która pełni dzieło wolontariatu. Przedstawione referaty nacechowane były ukazaniem nurtu bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi oraz wskazaniem nowych dróg udoskonalenia tej postawy. Moderatorem spotkania był ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, który wprowadzał zebranych w dwa podtematy: „Miłosierdzie Boże w społecznym działaniu – drogi wolontariatu oraz „Działalność duszpasterska i społeczna bł. ks. M. Sopoćki – wzór do działania na dziś”. Nad dziełem życia bł. ks. M. Sopoćki pochyliła się najpierw s. dr Dominika Steć ZSJM, która akcentując determinację jego kapłańskiej posługi, przedstawiła niektóre fakty z życia błogosławionego ukazujące jego roztropność profetycznego myślenia, co do rozkrzewiania miłosierdzia, a także ukazała konkretne wymiary rozumienia wolontariatu oraz jego praktycznego realizowania w codziennej posłudze duszpasterskiej, która ma się stać wzorcem dla współczesnej wizji pomocy bliźnim. Dyrektor Caritas ks. kan. Maciej Szmuc, szeroko naświetlając wielowątkową pracę wolontariuszy w parafialnych zespołach, przedstawił ciekawą charakterystykę ich postaw, wymieniając pięć grup: od akcji, do towarzystwa, od biedy, na co dzień, profesjonaliści. Natomiast dziekan Wydziału Humanistycznego US prof. Barbara Kromolicka, oceniając pracę wielu wolontariuszy, przyznała, że jednak jest to mały procent tych, którzy mogliby naprawdę wykorzystać swój potencjał talentów mogących służyć dobru ogólnemu. Kolejnym mówcą był prof. Alberto Lozano Platonoff z Uniwersytetu Szczecińskiego, który podkreślił i ukazał nowe drogi, jakie otwierają się przed rozumieniem wolontariatu, wskazując przy tym na ważność permanentnej formacji przyszłych wolontariuszy począwszy od dziecka, poprzez szkołę aż do ukształtowania we współpracy z rodzicami trwałych postaw wolontariackich wśród szczególnie młodych ludzi. Podczas seminarium głos zabierali także samorządowcy: starosta powiatu myśliborskiego Arkadiusz Janowicz i burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, którzy wskazywali na dobro niesione przez wszystkich wolontariuszy w wymiarze życia społecznego i dzieł realizowanych we współpracy z lokalnymi samorządami. Ukoronowaniem seminarium była Msza św. koncelebrowana przez bp. prof. Henryka Wejmana w kościele sanktuaryjnym. Dostojny Celebrans w wygłoszonym słowie Bożym przypomniał najważniejsze cechy miłosierdzia, podkreślając wagę tematyki seminarium, a więc rozumienia idei wolontariatu i wypełniania go w codziennej czasem heroicznej służbie wobec drugiego człowieka.

Słowa wielkiej wdzięczności należą się kustoszowi sanktuarium ks. kan. Januszowi Zachęckiemu, który z wielką pokorą realizuje na co dzień dzieło krzewienia orędzia Miłosierdzia Bożego. Myśliborskie sanktuarium staje się w ten sposób coraz bardziej ważnym miejscem w całokształcie głoszenia prawdy o „Bogu pełnym Miłosierdzia”.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat szkołą życia

Źle jest myśleć o miłosierdziu w kategoriach opłacalności. To całkowicie niweczy darmową pracę, którą wykonał Pan Jezus dla naszego zbawienia. Chcąc żyć Ewangelią, musimy uczyć się działać „nieracjonalnie” i „nieopłacalnie”

Na tej darmowości właśnie polega moc Boskiego dzieła. Do niczego Panu Bogu nie jesteśmy potrzebni, a jednak postanowił wcielić się, poddać męczeńskiej śmierci na krzyżu, aby w końcu zmartwychwstać.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję