Reklama

Niedziela Wrocławska

Poszukiwani najwspanialsi!

Z myślą o czasie wakacyjnym Centrum Wolontariatu Caritas rozpoczęło organizację letniego wypoczynku dla blisko 450 dzieci z ubogich rodzin naszej archidiecezji. Poszukują młodych wolontariuszy, którzy podczas kolonii zajmą się dziećmi, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zdobędą doświadczenie i umiejętności pracy z maluchami i z młodzieżą.

Niedziela wrocławska 9/2015, str. 4

[ TEMATY ]

wolontariat

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Termin zgłaszania się do kolonijnego wolontariatu mija 6 marca, spotkanie z kandydatami odbędzie się 9 marca w siedzibie Caritas. – Poszukujemy gównie studentów i absolwentów kierunków pedagogicznych, ale mile widziani są także inni młodzi ludzie, którzy dobrze czują się w pracy z dziećmi – mówi Krzysztof Dembski, koordynator ds. wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Dajemy wolontariuszom wiele możliwości: począwszy od zdobycia kwalifikacji, poprzez doświadczenie, nowe zdolności interpersonalne i organizacyjne, ciekawe znajomości. Dzięki wolontariatowi mogą np. bezpłatnie ukończyć kursu wychowawcy kolonijnego.

Potrzeba troski i ciepła

W tym roku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje pięć turnusów kolonijnych nad morzem, na każdy z nich pojedzie ponad 80 dzieci. – Na koloniach wolontariusz, jako wychowawca, ma pod opieką 12 dzieci. Swojej grupie organizuje czas, na wieczornych spotkaniu kadry ustala plan na następny dzień i realizuje dany program – opowiada Krzysztof Dembski, który sam jako wolontariusz opiekował się dziećmi podczas czterech kolonii Caritas. – Są oczywiście kąpiele w morzu, gry, zabawy, spotkania w grupach, wycieczki, jest np. kurs pierwszej pomocy prowadzony przez strażaków. W młodszych grupach wychowawca dodatkowo pomaga w codziennych obowiązkach, w dbaniu o higienę dzieci – dodaje. Te dzieci potrzebują przede wszystkim uwagi i ciepła, potrzebują uśmiechu oraz troski, by ktoś chciał się nimi naprawdę zająć.

Reklama

Przygotowanie do wyjazdu w charakterze opiekuna kolonijnego trwa kilka miesięcy. Wolontariusze spotykają się systematycznie, przechodzą odpowiednie szkolenia i kursy, biorą udział w tworzeniu programu kolonijnego. W planach jest też szkolenie wyjazdowe, które służyć ma integracji i lepszemu poznaniu się wolontariuszy.

Daj coś z siebie

Czemu warto zostać wolontariuszem? – Caritas od wielu lat organizuje kolonie dla najuboższych dzieci. Warto pochylić się nad tymi małymi ludźmi, którzy poza wyjazdem z Caritas nie mają szans na wakacyjny wypoczynek – przekonuje Krzysztof. – Wolontariusze dają tym dzieciom radość, chwilę wytchnienia i oderwania się od codzienności. A jadą dzieci, którym naprawdę warto poświęcić swój czas, swoje umiejętności. Dzieciaki za każdym razem są bardzo wdzięczne. Po zakończeniu kolonii uczestnicy utrzymują między sobą kontakty, dzieci spotykają się indywidualnie a na co dzień mają ze sobą kontakt przez Internet.

Kolonia z Caritas jest okazją do tego, by bardzo realnie, bardzo konkretnie pomagać – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas. – Student w czasie wakacji ma trochę wolnego, więc może wreszcie zaangażować się w coś dobrego, np. w wolontariat na który nie ma czasu w ciągu roku – dodaje. – Wakacyjny wypoczynek dzieci finansowany jest w całości z wigilijnych świec, z dobrych emocji, które wzbudziliśmy w sobie na święta. W ciągu roku te emocje mogą przygasnąć, a to jest doskonała okazja, by je na nowo wskrzesić, by kontynuować Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zwłaszcza że studenci raczej wigilijnej świecy nie kupują, ale w ten sposób mogą do tego dzieła dołożyć swoje zaangażowanie, swoją obecność – zachęca rzecznik Caritas.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusze w Zakładzie Opiekuńczo -Leczniczym

Niedziela łódzka 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

Boże Narodzenie

wigilia

Zgierz

Marianna Strugińska-Felczyńska

Z podarunkami dla podopiecznych hospicjum

Z podarunkami dla podopiecznych hospicjum

W okresie Świąt Bożego Narodzenia młodzi ze świetlicy środowiskowej działającej przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu, wspólnie z ks. Markiem Sasiakiem, odwiedzili chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

Ksiądz Marek sprawuje opiekę nad chorymi w tej placówce i w każdą sobotę odprawia Mszę św. oraz udziela sakramentów. Chorzy, widząc ks. Marka u nich z życzeniami, nie kryli radości, łez wzruszenia. Głównym celem naszej wizyty było stworzenie świątecznej atmosfery wśród podopiecznych hospicjum oraz złożenie im życzeń. Wolontariusze przygotowali 230 paczuszek z siankiem i opłatkiem, 230 kartek z życzeniami, 230 pierników i tyle samo babeczek – upieczonych i udekorowanych przez dzieci uczęszczające do świetlicy pod kierunkiem naszego kucharza – Marka Wietrzyka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję