Reklama

Edytorial

Zrzucamy maski, otwieramy serca

Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Mija dziesiąta rocznica narodzin dla nieba Jana Pawła II. W dniach jego odchodzenia centralnym punktem świata stało się okno na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Świat wtedy jakby się zatrzymał. Ludzie, coraz szczelniej wypełniający watykański Plac św. Piotra, w skupieniu oczekiwali na spotkanie nieba z ziemią, które nastąpiło 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Do umierającego Papieża Polaka docierał z zewnątrz modlitewny śpiew. Ojciec i przyjaciel młodych ludzi powiedział na łożu śmierci: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie... I za to wam dziękuję”. Na kartce zdążył napisać: „Jestem radosny, wy także bądźcie. Módlmy się razem z radością. Wszystko powierzam Pannie Maryi”. Na koniec wyszeptał jeszcze: „Pozwólcie mi odejść do Pana”. Przechodził do drugiego życia na oczach świata. To były rekolekcje w wymiarze całego globu. A potem odbył się największy w dziejach pogrzeb, z okrzykami: „Santo subito!” – Święty natychmiast!

Reklama

W najnowszej „Niedzieli” przypominamy, że to Jan Paweł II ustanowił w Kościele 30 lat temu Światowe Dni Młodzieży, które w Niedzielę Palmową 29 marca 2015 r. są obchodzone w diecezjach i prowadzą ku ostatniemu etapowi drogi przygotowań do najbliższego wielkiego światowego spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem – w Krakowie w 2016 r. „Ta pielgrzymka młodzieży poprzez kontynenty pod przewodnictwem Następcy św. Piotra była inicjatywą naprawdę opatrznościową i proroczą. (...) Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszym pielgrzymowaniem do jego Krakowa” – czytamy w orędziu papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży, zatytułowanym: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Ewangeliczne błogosławieństwa z Kazania na Górze są przewodnikiem na kolejnych etapach pielgrzymowania do Krakowa z krzyżem ŚDM, który został posłany przez Jana Pawła II do młodzieży całego świata, a teraz właśnie wraz z ikoną Matki Bożej wędruje po Polsce. „Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, abyśmy odważnie zaangażowali się w przygodę poszukiwania szczęścia” – pisze papież Franciszek w orędziu do młodych i uświadamia im, że w Chrystusie znajduje się całkowite spełnienie marzeń o dobru i szczęściu, tak często rujnowanych przez fałszywe obietnice świata. Wzywa za Janem Pawłem II, aby zrzucać maski, które zakłamują życie. „Okres młodości jest czasem, kiedy rozwija się wielkie bogactwo uczuciowe obecne w waszych sercach, głębokie pragnienie prawdziwej miłości, pięknej i wspaniałej” – czytamy w orędziu. „Czy nie czujecie, że wasze serca są niespokojne i zawsze szukają dobra, które mogłoby zaspokoić pragnienie nieskończoności?” – pyta papież Franciszek i wskazuje, że najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem. A wspomniana w papieskim orędziu św. Teresa z Ávila, której 500. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy, podpowiada nam: „Trzeba umieć chwytać Pana Boga za serce. To jest Jego słaba strona”. Wszyscy – nie tylko młodzi – odważmy się być szczęśliwi, żyjąc ze świadomością, że „chrześcijaństwo to nie seria zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale plan życia, który może zafascynować nasze serca!”. Bóg sam wystarczy do pełni szczęścia – „Solos Dios basta”. Chwytajmy więc Boga za serce...

2015-03-23 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję