Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 4

L'Osservatore Romano

Papież pobłogosławił korony dla Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Papież pobłogosławił korony
dla Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Watykan • Praszka

Papież pobłogosławił korony dla Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

Podczas audiencji generalnej, która odbyła się 18 marca 2015 r. na Placu św. Piotra w Watykanie, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, poprosił papieża Franciszka o pobłogosławienie koron i błogosławieństwo na dalszy proces zmierzający do koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Ojciec Święty nałożył ręce na korony, wypowiedział modlitwę i znakiem krzyża pobłogosławił je, a także przybyłych członków delegacji. Błogosławieństwem objął również archidiecezję częstochowską z jej Pasterzem oraz parafię Świętej Rodziny w Praszce, na terenie której znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne z cudownym wizerunkiem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce, podziękował za błogosławieństwo i dar koron oraz złożył Ojcu Świętemu w darze stułę z wizerunkiem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Ten akt był niejako dopełnieniem słów, które 19 sierpnia 2002 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej wypowiedział Jan Paweł II: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce”. Następnie korony zostały złożone przy relikwiach św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na czas modlitwy delegacji z archidiecezji częstochowskiej, w skład której wchodzili również: ks. prał. Teofil Siudy, przewodniczący Komitetu Koronacyjnego, oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Metropolity Częstochowskiego. Koronacja obrazu odbędzie się w Praszce 12 września 2015 r.

(Red.)

Audiencja Generalna

Dzieci są wielkim darem dla ludzkości

O życiu, radości i nadziei, jakie wnoszą w świat dzieci, mówił 18 marca br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zaznaczył, że po tym, jak traktowane są dzieci, można osądzić społeczeństwo.

Reklama

Ojciec święty podkreślił, że dzieci są wielkim darem dla ludzkości, ale są także wielkimi wykluczonymi, bo nie pozwala się im nawet narodzić!

Ojciec Święty przypomniał, że w każdym okresie życia, w każdej sytuacji, w każdej kondycji społecznej jesteśmy i pozostajemy dziećmi. – To jest główne orędzie, które przekazują nam dzieci poprzez samą swą obecność – powiedział Franciszek.

Mówiąc o darach wnoszonych przez dzieci do społeczeństwa i Kościoła, Papież wskazał na ich spontaniczną ufność do rodziców i Boga, a także czystość i wewnętrzną prostotę. Dodał, że najmłodsi noszą też w sobie zdolność otrzymywania i dawania czułości, zdolność, by śmiać się i płakać, i dlatego Pan Jezus zachęca, by „stać się jak dzieci” (por. Mt 18, 3), „do takich bowiem należy królestwo Boże” (Łk 18, 16).

Reklama

Ojciec Święty mówił: – Dzieci przynoszą ze sobą życie, radość, nadzieję. Z pewnością przynoszą również troski, a czasami problemy. Kiedy jednak widzimy, że poziom rozrodczości z trudem osiąga 1 proc., to możemy powiedzieć, że takie społeczeństwo jest smutne i szare, gdyż pozostało bez dzieci! – stwierdził Franciszek.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Społeczeństwo bez dzieci jest szare i smutne

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, gdy zastanawiamy się nad rolą dzieci w społeczeństwie, uświadamiamy sobie, że dzieci przynoszą ze sobą życie, radość, nadzieję. Z pewnością przynoszą również troski, a czasami także problemy. Ale lepsze jest społeczeństwo z tymi troskami i problemami niż społeczeństwo smutne i szare bez dzieci! Módlmy się, aby każde dziecko było przyjmowane z miłością i z wdzięcznością wobec Boga, dawcy życia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 18 marca 2015 r.

(RV)

Modlitwa „Anioł Pański”

Bezdomni rozdawali Ewangelię

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 22 marca br. papież Franciszek zachęcił do częstego czytania Ewangelii. Uczestnikom modlitwy podarował kieszonkowe egzemplarze Ewangelii, które na Placu św. Piotra rozdawali rzymscy bezdomni wraz z abp. Konradem Krajewskim. Ojciec Święty uznał za bardzo wymowny fakt, że najbardziej potrzebujący przekazują innym słowo Boże. Zachęcił zgromadzonych, by codziennie przeczytali choć jeden fragment Ewangelii. – Dobrze to wam zrobi – przekonywał.

(KAI)

Rozmowa o miłosierdziu

Audiencja dla brata Aloisa z Taizé

Papież Franciszek przyjął na audiencji brata Aloisa, przeora ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

– Rozmawialiśmy przede wszystkim o miłosierdziu, a to z powodu ogłoszenia Roku Świętego Miłosierdzia. To jest wspaniałe. Prowadzi nas to do serca Ewangelii. Brat Roger (założyciel ekumenicznej Wspólnoty Taizé) kładł bardzo silny nacisk na centralne miejsce miłosierdzia Bożego. Bóg może tylko kochać – mawiał Brat Roger.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Pozwólmy, aby Bóg napełnił nas swoją dobrocią i miłosierdziem.

2015-03-23 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję