Reklama

Przyjedziemy do Krakowa na ŚDM

ARTUR STELMASIAK: – Jak się Ksiądz Kardynał czuje z doktoratem honoris causa PWTW?

KARD. DOMINIK DUKA OP: – To nie jest uhonorowanie moich osobistych zasług, ale raczej wyraz wielkiej pomocy i życzliwości ze strony Kościoła w Polsce dla Kościoła w Czechach. Z tą uczelnią łączy mnie jeszcze jedno ważne wydarzenie. To właśnie na niej przed ponad 35 laty uzyskałem stopień naukowy pozwalający wykładać na uczelniach kościelnych. Działo się to w czasie, gdy nasze kraje znalazły się w bloku imperium sowieckiego, a władze komunistyczne nie pozwalały mi pracować duszpastersko, nie mówiąc już o możliwości rozwoju naukowego. To właśnie w Polsce Kościół czeski znalazł bardzo duże wsparcie.

– A teraz co Kościół polski może zrobić dla swoich południowych sąsiadów?

– Ta pomoc jest bardzo realna i cały czas ją odczuwamy. Wystarczy wspomnieć, że pracuje u nas wiele sióstr zakonnych z waszego kraju i ok. 200 polskich księży. Trudno wyobrazić sobie pracę duszpasterską w Czechach bez tej pomocy.

Reklama

– Zdaniem Księdza Kardynała, Czesi nie są tak bardzo ateistycznym narodem, jak to się często powtarza w utartych schematach. Jak jest naprawdę?

– Ateizm jest wśród Czechów obecny, ale nie jest tak dominujący, jak się powszechnie myśli. Jest bardzo dużo osób, które są obojętne religijnie albo agnostyczne. Jednak większość narodu wyczuwa religijność i wartości, które mają swoje korzenie w europejskim chrześcijaństwie.

– Czy wobec tego Kościół czeski wprowadza jakieś formy nowej ewangelizacji?

– Bardzo duże nadzieje pojawiały się podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które kilka miesięcy temu odbyło się w Pradze. Latem ma ruszyć program nowej ewangelizacji w stolicy Czech. Zaangażowane są w to przedsięwzięcie oprócz Kościoła katolickiego także inne Kościoły oraz ludzie kultury i nauki.

– Kolejna szansa rozbudzenia wiary i nadziei będzie w przyszłym roku. Czy młodzi Czesi wybierają się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

– Oczywiście, że tak. Już teraz w każdej diecezji działa specjalne centrum duszpasterskie, które przygotowuje młodzież do spotkania z Ojcem Świętym. Każda młoda osoba, która będzie brała udział w ŚDM, dostanie kieszonkowe wydanie Biblii.

2015-03-24 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję