Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ulice pełne świadectwa

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2015, str. 1

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Grzegorz Gawenda

Znaki ŚDM przed katedrą św. Mikołaja

Znaki ŚDM przed katedrą św. Mikołaja

Dnia 13 marca od powitania znaków Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” – rozpoczęto w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W mury świątyni wprowadził święte znaki nasz biskup diecezjalny Roman Pindel, w asyście proboszcza parafii na Złotych Łanach, ks. Stanisława Budziaka.

We wnętrzu kościoła odprawiono pierwszą stację Drogi Krzyżowej. Pozostała część nabożeństwa odbyła się w plenerze. Tym razem miejska Droga Krzyżowa przeszła ulicami: Tuwima, Broniewskiego, PCK, 1 Maja, Zamkową, Wzgórze, Rynek, Cieszyńską, na plac św. Mikołaja, a stamtąd do katedry. Papieski krzyż nieśli młodzi przedstawiciele wszystkich parafii zgrupowanych w trzech bielskich dekanatach. Ich przemarsz oświetlały pochodnie podbeskidzkiego Hufca im. Armii Krajowej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Procesji towarzyszyła modlitwa różańcowa i pieśni. Po dotarciu do katedry św. Mikołaja, w progach świątyni powitał uczestników miejskiej Drogi Krzyżowej gospodarz miejsca, ks. prał. Zbigniew Powada.

Reklama

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, Mszę św. odprawił w bielskiej katedrze bp ordynariusz Roman Pindel. Podkreślił on, że moment wybawienia zależy od decyzji człowieka. Zwrócenie się z wiarą w stronę Chrystusowego krzyża daje szansę na ocalenie. – I tak mamy przeżywać każdą Drogę Krzyżową i każde spojrzenie na krzyż: dziękując Jezusowi, że przyjął na siebie mój grzech, że chciał i zgodził się na śmierć – stwierdził bp Roman Pindel.

Po Eucharystii odbyła się całodobowa adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Była ona częścią ogólnoświatowej inicjatywy: „24 godziny dla Pana”. Towarzyszyła jej noc otwartych konfesjonałów, podczas której nieprzerwanie trwała spowiedź wiernych. Jak zauważył ks. prał. Zbigniew Powada, znaki Światowych Dni Młodzieży pojawiły się w katedrze w Bielsku-Białej po raz drugi; wcześniej dotarły do jej progów 1 czerwca 2009 r., kiedy peregrynowały przed Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie.

Miejska Droga Krzyżowa przeszła ulicami Bielska-Białej już po raz 18. Jej pierwsza odsłona miała miejsce na terenie parafii katedralnej, a kolejne m.in. w parafiach: św. Małgorzaty, Opatrzności Bożej, św. Stanisława BM czy Świętej Trójcy.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM po raz pierwszy na Kubie

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

Fot. screenshot/TVP

Symbole Światowych Dni Młodzieży, które od lat pielgrzymują po świecie, gromadząc wiernych na modlitwie w intencji młodzieży, pierwszy raz w historii odwiedzają Kubę. Miesięczna pielgrzymka, obejmująca wszystkie kubańskie diecezje, potrwa do 10 listopada i zbiega się z jubileuszem 525-lecia postawienia pierwszego krzyża na ziemi kubańskiej.

- Kubański etap tej pielgrzymki szczególnie nas cieszy. Gdziekolwiek na Kubie pojawia się krzyż ŚDM, zachęca do radości i modlitwy. A w Meksyku, gdzie znajdował się wcześniej, zatrzymywał się także w miejscach dotkniętych niedawnymi trzęsieniami ziemi, niosąc nadzieję i pocieszenie ludności dotkniętej kataklizmem - mówił w rozmowie z włoskim dziennikiem "Avvenire" Victor Chang Gonzalez, sekretarz generalny panamskiego komitetu ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję