Reklama

Niedziela Częstochowska

Prawdy Niedzieli Palmowej

Gdy zbliżamy się do Świąt Wielkanocnych, prawdy chrześcijańskie są nam przypominane w sposób jeszcze bardziej oczywisty, wręcz krzyczący. Niedziela Palmowa jest okazją do zamanifestowania poparcia dla Jezusa Chrystusa, który jako Król wjeżdża w chwale do Jerozolimy. Zaraz jednak musimy dostrzec, że ten Król nie przybywa w karocy i z należną królowi świtą, lecz wjeżdża na pospolitym osiołku, symbolizującym codzienność, a chwilę później słyszymy już w kościele dramat Męki Pańskiej, zgotowanej Jezusowi przez tych, którzy tak niedawno jeszcze wiwatowali na Jego cześć.

Z inicjatywy Jana Pawła II ta niedziela jest Światowym Dniem Młodzieży obchodzonym w Kościołach lokalnych. Wraz ze swoimi biskupami gromadzi się ona licznie przy Chrystusie w katedrach całego świata, z gorącym sercem, piękną duszą, wspaniałymi intencjami. To bardzo ważne, że młody człowiek znajduje dziś czas i podejmuje wysiłek, by trwać przy Chrystusie, okazać Mu swoją miłość, pogłębić z Nim przyjaźń, że opowiada się za wartościami najwyższymi.

Reklama

Dobrze rozumie te intencje młodzieży papież Franciszek, który w tegorocznym orędziu do młodych upewnia ich: „Chrześcijaństwo nie polega na serii zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale na planie życia, który może zafascynować nasze serca”. Obecny Dzień Młodzieży jest przygotowaniem do tego przyszłorocznego w Krakowie, obchodzonego pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Święta Zmartwychwstania Pańskiego należą do najważniejszych w chrześcijaństwie. W 2033 r. będziemy obchodzić 2-tysięczną rocznicę zbawienia świata przez Chrystusa, Bożego Syna. Ta tajemnica Bożego Miłosierdzia dotyka każdego człowieka, człowieka, który niejeden grzech ma na swoim sumieniu i chciałby się z tego wyzwolić, być oczyszczonym, uzyskać Boże przebaczenie. To podstawowe pragnienia człowieka, wyraźnie dające o sobie znać zwłaszcza na łożu śmierci.

Dlatego bardzo cieszymy się tymi świętami, które przygotowują nas do spotkania z Bogiem, Ojcem miłosierdzia, z Bogiem, który nas kocha. Są one owiane jakąś wewnętrzną radością, są nagrodą bycia z Bogiem po trudnym okresie Wielkiego Postu, a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Ale nie będą mieć żadnego sensu dla tych, którzy nie skorzystają z propozycji Kościoła i kapłanów dotyczącej odnowy duchowej, pokuty i nawrócenia.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa - bez procesji, udziału wiernych i konkursów palm wielkanocnych

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela Palmowa

Marian Sztajner

W tym roku Niedzieli Palmowej, rozpoczynającej Wielki Tydzień, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa nie będą towarzyszyć procesje z palmami do kościołów.

Cała liturgia będzie przebiegała w świątyni, praktycznie bez udziału wiernych. Można będzie natomiast śledzić transmisje w mediach tradycyjnych i społecznościowych Zobacz. Odwołane zostały tradycyjne konkursy palm wielkanocnych w Łysem i Lipnicy Murowanej.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję