Reklama

Niedziela Małopolska

Opiekun Jezusa i... Krakowa

Niedziela małopolska 13/2015, str. 1

[ TEMATY ]

św. Józef

Małgorzata Cichoń

W kościele Karmelitów Bosych rozpoczęły sie obchody 300-lecia patronatu św. Józefa nad Krakowem

W kościele Karmelitów Bosych rozpoczęły sie obchody 300-lecia patronatu św. Józefa nad Krakowem

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, krakowianie modlili się m.in. w kościele Mariackim, gdzie w czasie Mszy św. z udziałem władz miejskich oraz samorządowych, kard. Stanisław Dziwisz zawierzył św. Józefowi organizację Światowych Dni Młodzieży 2016 r., a także ponowił oddanie pod jego opiekę społeczności królewskiego miasta: – Św. Józefie, wzorem naszych ojców, którzy trzysta lat temu, przechodząc przez ciemną dolinę nieszczęść i zła, zawierzyli ci z wielką wiarą nasz gród, my również powierzamy twojej szczególnej opiece dzisiejszy, tętniący życiem Kraków. Chroń w nim to wszystko, co dobre, piękne i prawdziwe. Pomagaj nam żyć zgodnie z tym, co widnieje na tablicach Dekalogu i co zapisane jest na kartach Ewangelii. Chroń nasze rodziny, dzieci i młodzież. Strzeż poczętego życia. Wspomagaj starszych, chorych i odchodzących do wieczności. Miej w opiece nasze środowiska pracy i nauki, nasze parafie, domy zakonne i wspólnoty dobroczynności. Wspomagaj trud wszystkich przygotowujących światowe spotkanie młodych z Papieżem Franciszkiem w naszym mieście. Niech będzie to święto wiary i braterstwa, święto świata wolnego od egoizmu i przemocy. Św. Józefie, nasz patronie, módl się za nami! – zakończył Metropolita Krakowski.

Reklama

Ku czci św. Józefa odbyły się także uroczystości w kościele Karmelitów Bosych, przy ul. Rakowickiej, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Opiekuna Pana Jezusa. To w tym wizerunku św. Józef, w czasach najtrudniejszych dla miasta, został obrany jego patronem. Celebracji w karmelitańskim kościele przewodniczył bp Grzegorz Ryś. Podczas homilii wskazał on na szczególny sposób bycia św. Józefa, który jest ojcem odrodzonej ludzkości. Podkreślił, że Święty nie koncentruje się na sobie, lecz na Bożym Słowie i chce, by ono się na nim wypełniło. Charakteryzuje go pokora – w tym, co czyni, niczego nie szuka dla siebie. Poprzez pełnienie swojego powołania, pomaga innym wypełnić ich misję. Hierarcha podkreślił, że od tego, co my chcemy uczynić dla Boga, ważniejsze jest wiedzieć, czego On od nas oczekuje i pozwolić Mu przez nas działać, również na rzecz Krakowa. To rozeznanie nie dokona się bez ciszy, skupienia, ale podjęte przez nas później czyny będą miały szczególną wartość.

Rozpoczęte obchody 300 lat patronatu św. Józefa nad Krakowem będą kontynuowane. Karmelici już dziś zapraszają na dzień 11 maja, by wspólnie dziękować Bogu za dar patrona miasta. – Dzisiejsza, liczna obecność wiernych wskazuje, że ten święty ma wiele do powiedzenia każdemu z nas – przekonują zakonnicy.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Systematycznie o św. Józefie

Niedziela świdnicka 13/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Mirosław Benedyk

Ks. Łukasz Basisty z Bielawy podczas pierwszego z wykładów o św. Józefie

Ks. Łukasz Basisty z Bielawy podczas pierwszego z wykładów o św. Józefie

Przygotowując wiernych do zawierzenia parafii i diecezji św. Józefowi, ks. Łukasz Basisty z parafii Wniebowzięcia NMP zaprosił chętnych na konferencję o ziemskim ojcu Jezusa.

Katecheza była odpowiedzią na prośbę bp. Marka Mendyka, który w Dekrecie na Rok Świętego Józefa w diecezji świdnickiej zachęcił, aby duszpasterze w stosowny sposób systematycznie katechizowali dorosłych, szerząc kult św. Józefa. Wykład, który odbył się we wtorkowy wieczór 16 marca, rozpoczął cykl kilkunastu zaplanowanych spotkań, podczas których osoba św. Józefa będzie przybliżana wiernym. Podczas pierwszego spotkania słuchacze usłyszeli podstawowe informacje o świętym.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję