Reklama

Niedziela Sandomierska

Najpiękniejsza droga świata

Niedziela przemyska 13/2015, str. 2

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Archiwum Bractwa św. Jakuba Apostoła

Na trasie "Niedzielnego pielgrzymowania" Via Regia

Na trasie

„Najpiękniejszą drogą świata” nazwano Drogę św. Jakuba prowadzącą do jego relikwii w Santiago de Compostela. Ta pątnicza droga była silnie rozgałęziona i mocno wydeptywana w średniowieczu. Największe nasilenie średniowiecznych pielgrzymek do grobu św. Jakuba odnotowano w wiekach od XII do XIV. Rocznie rejestrowano wówczas w Santiago de Compostela do 500 tys. pątników. Później nastąpił regres. Pielgrzymowanie z terenu Hiszpanii osłabło, a z innych krajów niemal zanikło. Nowy impuls do pielgrzymowania dał św. Jan Paweł II. Idąc za jego wezwaniem odnowiono stare, średniowieczne szlaki oraz wytyczono wiele nowych odcinków Drogi św. Jakuba. Zaczęła wzrastać także liczba przemierzających je pątników.

Również przez teren naszej archidiecezji przebiega Droga św. Jakuba. Ma swoją specjalną nazwę Via Regia (Droga Królewska), dlatego że przebiega wzdłuż średniowiecznego szlaku handlowego o tej samej nazwie, prowadzącego z Kijowa do Paryża. Zaczyna się przy granicy polsko-ukraińskiej w Medyce i przy kościele św. Jakuba w Korczowej. Oba te odcinki Jakubowej drogi łączą się na przemyskim Rynku. Z Przemyśla Droga św. Jakuba prowadzi przez Tuligłowy, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce do Pilzna. Tu kończy się podkarpacka część Via Regia. Dalej biegnie ona przez Tuchów, Brzesko, Kraków, Górę św. Anny, Wrocław, Legnicę do przejścia granicznego w Zgorzelcu. W sumie polski odcinek Via Regia liczy ok. 950 km.

Reklama

Niezależnie od indywidualnego pielgrzymowania Jakubowym szlakiem w dowolnym miejscu i czasie, przez ostatnie trzy lata organizowano na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba tzw. Niedzielne pielgrzymowanie, składające się z 8 dziennych etapów. Na bieżący rok również zostało ono zaplanowane. Będzie miało następujący przebieg: etap I z Przemyśla do Tuligłów – 12 kwietnia, etap II z Tuligłów do Jarosławia – 17 maja, etap III z Jarosławia do Przeworska – 14 czerwca, etap IV z Przeworska do Łańcuta – 19 lipca, etap V z Łańcuta do Rzeszowa – 9 sierpnia, etap VI z Rzeszowa do Ropczyc – 23 sierpnia, etap VII z Ropczyc do Pilzna – 20 września, etap VIII z Medyki do Przemyśla – 11 października.

Przed nami pierwszy etap „Niedzielnego pielgrzymowania”: z Przemyśla do Tuligłów. Rozpocznie się Mszą św. w bazylice archikatedralnej o godz. 7.00. Szlak prowadzi na Winną Górę, a następnie drogą grzbietową do fortu Brunner, dalej przez Ujkowice, Wolę Maćkowską, Wolę Rokietnicką do sanktuarium Matki Bożej w Tuligłowach. Na tej trasie można będzie zobaczyć wiele pamiątek naszej historii, w tym również obiekty religijne.

Osoby chcące wziąć udział w pierwszym etapie mogą znaleźć niezbędne informacje oraz zgłosić udział drogą internetową; e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.com. Zgłoszenia można podać także telefonicznie: 696 747 913 (Łukasz Mróz, organizator). Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba Via Regia można znaleźć na: www.viaregia.podkarpacie.eu.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Drogi Krzyżowej: naucz nas stać pod krzyżem

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ŚDM w Panamie

Franciszek w Panamie

Miguel Sinclair/Flickr.com

„Naucz nas, Panie, stać u stóp krzyża, u stóp krzyży. Otwórz dziś wieczór nasze oczy, serce. Ocal nas od paraliżu i zamętu, od lęku i rozpaczy. Naucz nas mówić: oto jestem tu z twoim Synem, razem z Maryją i tylu umiłowanymi uczniami, którzy pragną przyjąć Twe królestwo w swoich sercach” – modlił się papież na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Odbyło się ono na polu Maki Bożej Starszej (Cinta Costera).

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję