Reklama

Niedziela Świdnicka

Olimpiada Teologiczna

Etap Diecezjalny XXV Olimpiady Teologii Katolickiej przeprowadzony w czwartek 5 marca odbywał się pod hasłem:: „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”

Niedziela świdnicka 13/2015, str. 3

[ TEMATY ]

Olimpiada

Ks. Sławomir Marek

Uczestnicy Olimpiady w Świdnicy

Uczestnicy Olimpiady w Świdnicy

W naszej diecezji olimpiada teologiczna została zorganizowana po raz jedenasty. Do dużej auli Świdnickiej Kurii Biskupiej przybyli wraz z opiekunami 54 zwycięzcy etapu szkolnego, który odbył się dnia 4 grudnia 2014 r. Wzięło w nim wtedy udział około 400 uczniów z 40 szkół naszej diecezji. Do przybyłych młodych teologów słowo powitania skierował najpierw biskup świdnicki Ignacy Dec. Pogratulował uczniom odwagi w pragnieniu osiągania czegoś więcej i nie poddawania się przeciętności. Nawiązując do tematu tegorocznego spotkania, zwrócił uwagę na znaczenie wszystkich sakramentów, a w szczególności na wpływ sakramentów uzdrowienia na życie każdego chrześcijanina. Życzył wszystkim sukcesów w Olimpiadzie, następnie zachęcił wszystkich do modlitwy i udzielił olimpijczykom pasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

Następnie ks. dr Marek Korgul – dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, organizator etapu diecezjalnego – przedstawił obecnym członków Komisji Olimpiady, przywitał katechetów i młodzież, a także podał zasady, według których przebiegał konkurs. Nad prawidłowością przebiegu etapu diecezjalnego czuwała i prace sprawdzała Komisja pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Katechetycznego.

Na odpowiedzi na pytania przygotowane w tym roku przez Teologów z Diecezji Łomżyńskiej uczestnicy mieli 45 minut, a za wszystkie prawidłowe odpowiedzi można było otrzymać w sumie 68 punktów. O poziomie trudności tegorocznych pytań może świadczyć fakt, iż mimo świetnego przygotowania, nikomu nie udało się uzyskać kompletu punktów, a na dwa pytania dotyczące: „podziałów spowodowanych grzechem w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II «Reconciliatio et paenitentia»” oraz „Jakie nieprawidłowe relacje międzyludzkie odzwierciedlają niewdzięczność człowieka wobec Boga” prawidłowej odpowiedzi nie podał nikt.

Wśród uczestników nie da się zrobić jasnego podziału terytorialnego ze wskazaniem – która część diecezji była najlepiej przygotowana, ponieważ laureaci wywodzili się z miejsc bardzo różnych. Troje z nich, którzy wykazali się rozległą wiedzą, to: Hubert Szczypek z Bystrzycy Kłodzkiej, Sebastian Antos ze Świdnicy oraz Dominik Wojtyna z Wałbrzycha. Wymieniona trójka będzie reprezentować naszą diecezje na etapie ogólnopolskim, który w połowie kwietnia zostanie rozegrany w Łomży.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Olimpiada Sportowa w DPS Braci Albertynów

[ TEMATY ]

sport

Olimpiada

AKW/Niedziela

2 sierpnia 2018 r. w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Braci Albertynów przy ul. św. Jadwigi w Częstochowie odbyła się XI Letnia Olimpiada Sportowa.

Te igrzyska odbywają się co roku, a uczestniczą w nich reprezentacje ośmiu domów pomocy społecznej. Są to placówki prowadzone przez Zgromadzenie Braci Albertynów w Bulowicach, Ojcowie i Częstochowie, dwa domy prowadzony przez Zgromadzanie Sióstr Albertynek przy ul. Wesołej w Częstochowie i w Poraju, DPS przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie, DPS im. św. Antoniego przy ul. Wieluńskiej w Częstochowie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo oraz DPS z miejscowości Zákamenné na Słowacji.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Za życiem w Jarosławiu

2021-09-21 11:30

archiwum Radio Fara

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W ostatnią niedzielę, 19 września 2021 r., w Jarosławiu odbył się Marsz dla życia i rodziny. Pochód przeszedł z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Marsz zgromadziły wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rodziny całymi rodzinami gromadziły się na tym wydarzeniu, aby swoim świadectwem mówić o życiu. W wydarzeniu wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję