Reklama

Niedziela Wrocławska

Wielki Czwartek – dzień kapłański

Podtrzymać kapłańskie ręce

Niedziela wrocławska 13/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum parafii

Margaretki z Brzegu składają przyrzeczenie

Margaretki z Brzegu składają przyrzeczenie

„Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita”
(Wj 17, 11)

Kiedy 13-letnia kanadyjka Margaret O’Donnell zapadła w 1951 r. na chorobę Heine-Medina, medycyna nie umiała jej uleczyć. Sparaliżowana w wyniku postępującej choroby poruszała tylko głową. Zrozumiała, że cierpienie i modlitwa są jej powołaniem. Zaczęła się modlić, najpierw za najbliższych, za swoją parafię i jej kapłanów, a coraz więcej potrzebujących trafiało do niej z intencjami, czasami przyjmowała 20 osób dziennie, zadziwionych jej cierpliwą posługą. Zmarła w Wielki Piątek, ofiarując 27 lat życia w sparaliżowanym ciele w intencjach kapłanów. Jej przykład dał początek ruchowi Margaretek, który powstał w 1981 r. w Quebecu. Symbolem Apostolatu Margaretka jest kwiatek, który oznacza poświęcenie, prostotę i jedność. Tak też wyglądają deklaracje Margaretek – w środku kwiatu wpisuje się imię kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona siedmiu osób (lub nazwiska rodzin), które składają przyrzeczenie dożywotniej modlitwy w określonym dniu tygodnia za tego kapłana. I tak siedem osób – każdego dnia inna – modli się za konkretnego kapłana. Na tym polega prostota, ale i pełnia tego apostolatu.

Brzeskie Margaretki

Apostolat Margaretek w archidiecezji wrocławskiej szczególnie wyróżnia się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu, gdzie działa aż 10 grup Margaretek, w których zaangażowanych jest 70 osób. Ta modlitwa trwa tu od wielu już lat. Każdy nowy ksiądz, który tu przychodzi, od razu zostaje otoczony taką modlitwą. – To bardzo piękny zwyczaj, sam zostałem otoczony taką modlitwą, kiedy obejmowałem parafię trzy lata temu – mówi ks. Marcin Czerepak, proboszcz.

Reklama

– Modlimy się, bo nasi księża też się za nas i z nami modlą – mówi Margaretka.

Margaretki z Brzegu nie tylko cichą modlitwą otaczają swoich księży. W każdy pierwszy czwartek miesiąca zamawiają Msze św. w intencji swoich duszpasterzy, włączając w tę intencje wszystkich, którzy kiedykolwiek tu pracowali. Proszą też o nowe powołania do stanu duchownego. Jedna z modlących się pań mówi, że prawdziwą tragedią byłoby nie mieć kapłanów, nie móc korzystać z sakramentów świętych. – Oni są potrzebni nam, a my jesteśmy winni im wsparcie, modlitwę i wdzięczność za ich posługę – mówi.

– U nas ludzie chętnie się modlą, a kościół parafialny jest naszym centrum – mówi inna Margaretka. – Nasze codzienne i odświętne życie zawsze łączy się z kościołem, z tym, co dzieje się w parafii.

Reklama

A dzieje się wiele w tej parafii. Codziennie o godzinie 15.00 odprawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Działa kilkanaście róż różańcowych, grupa „Matki modlące się”, bardzo aktywny krąg biblijny. Istnieje Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. – Mamy bardzo pobożnych parafian – konstatuje ks. Marcin Czerepak.

Wielki Czwartek

Wielki Tydzień rozpoczyna się tu drogą krzyżową ulicami miasta, już w Wielką Środę. Wielki Czwartek to dzień szczególnych modlitw wszystkich parafian za kapłanów, nie tylko tych 70 osób należących do Margaretek.

– Czujemy wielką wdzięczność za tę modlitwę. Czasem nas ona zaskakuje, czasem onieśmiela, ale na pewno bardzo pomaga w posłudze. Staramy się odwzajemnić i dużo modlimy się w intencjach parafian – mówi ks. Czerepak.

2015-03-26 11:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Min. Macierewicz: codziennie będę modlił się za polskich żołnierzy

[ TEMATY ]

modlitwa

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Żołnierze pełniący służbę w Afganistanie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. W jednej z Mszy uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Kapelan kontyngentu ks. por. Marek Drabik wręczył mu „nieśmiertelnik z modlitwą o zbawienie” oraz różaniec. Szef MON zapewnił, że każdego dnia będzie modlił się na tym różańcu o bezpieczny przebieg misji polskich żołnierzy, a nieśmiertelnik będzie nosił zawsze przy sercu.

Ks. Drabik umożliwił skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania, rozmawiał z żołnierzami i sprawował Msze św. Jedna z takich liturgii została odprawiona 20 grudnia w bazie Bagram. Uczestniczył w niej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wraz z polskimi generałami odwiedził polskich żołnierzy pełniących służbę w ramach misji Resolute Support.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję