Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Hosanna Synowi Dawidowemu!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Sławomir Skrzeczyński

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Palmowa, Niedziela „Kwietna” lub „Wierzbna”. Takie nazwy tradycja nadała niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień, w czasie którego Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do świętego miasta Jeruzalem. Ewangelia mówi, że witające Jezusa tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”. To zdarzenie stało się źródłem wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.

Reklama

W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest już od czasów średniowiecza. Jej liturgię charakteryzują dwa momenty: najpierw radosna procesja z palmami a potem czytanie – jako Ewangelii – Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów synoptycznych: Mateusza, Marka lub Łukasza. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. W liturgii Niedzieli Palmowej celebrujemy zatem jednocześnie tryumf i uniżenie się Chrystusa. Tryumf nastąpił w momencie wjazdu do Jerozolimy, uniżenie zaś w Jego męce. Jednakże Jezus tryumfujący cały czas pozostawał Królem łagodnym i pokornym, zaś męka była naprawdę zwycięska i stanowiła drogę do chwały zmartwychwstania.

Kierując się pragnieniem serca, Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Palmową Światowym Dniem Młodzieży. Uroczystości, którym przewodniczy ksiądz biskup, odbywają się tego dnia we wszystkich diecezjach. Ich centralnym punktem są procesje palmowe będące pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Często towarzyszą temu: odczytanie orędzia Ojca Świętego, muzyka, modlitwa, możliwość spowiedzi oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Także w naszej diecezji, jak co roku, będzie organizowana procesja, której przewodniczył będzie Pasterz diecezji. Trasa tego przemarszu powiedzie z kościoła św. Michała Archanioła do katedry zamojskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza św. wieńcząca uroczystość. Zachęcam do udziału w niej nie tylko ludzi młodych, ale każdego, komu bliski jest Jezus Chrystus, który podjął krzyżową mękę dla wszystkich, bez wyjątku.

2015-03-26 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogata tradycja

Niedziela podlaska 17/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Monika Kanabrodzka

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Tradycją Ciechanowca stały się uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. Wyrazem pielęgnowania chrześcijańskiego i ludowego zwyczaju jest 22. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, którego podsumowanie odbyło się 14 kwietnia br.

Uroczysta procesja poprzedziła Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. W wyznaniu wiary z pięknie wykonanymi kolorowymi palmami wzięli udział uczestnicy konkursu, duchowni, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, miejscowych instytucji, służby mundurowe, chór parafialny, Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe, które rozpoczęło uroczystość salwą armatnią, jak również licznie zgromadzeni mieszkańcy Ciechanowca i okolic. Co więcej, dzięki nabytemu sprzętowi audiowizualnemu przez Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej, można było po raz pierwszy obejrzeć Mszę św. na żywo w Internecie.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję