Reklama

Niedziela Częstochowska

10-lecie kanonizacji św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Niedziela częstochowska 15/2015, str. 2

[ TEMATY ]

spektakl

Sebastaian Adamus

Wykonawcy spektaklu o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim

Wykonawcy spektaklu o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie Zespołu Niepublicznych placówek oświatowych w Częstochowie przygotowali spektakl pt. „Św. Zygmunt Gorazdowski jest wśród nas”. Na premierę, która odbyła się 25 marca br. w Halach św. Józefa na Jasnej Górze, przybyli przedstawiciele władz miejskich i oświatowych, zaprzyjaźnionych ośrodków i domów pomocy oraz wielu osób, które stale wspierają zespół szkół, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa. Wśród gości byli: ks. Andrzej Sobota – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, o. Jan Poteralski – paulin, podprzeor klasztoru na Jasnej Górze, s. Zuzanna Chmura – dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego.

Św. ks. Zygmunt Gorazdowski, kapłan archidiecezji lwowskiej, który żył w latach 1845-1920, był znany jako wybitny duszpasterz i katecheta, ale przede wszystkim jako „ojciec ubogich”. Pomimo nękającej go od dzieciństwa choroby płuc zakładał domy opieki dla chorych, samotnych matek, internat dla ubogich studentów, dom pracy dla żebraków i inne dzieła. Z powodu niezwykłego zaangażowania w pomoc najuboższym zyskał przydomek „ksiądz dziadów”. W tym roku przypada 10. rocznica jego kanonizacji.

Spektakl w wykonaniu uczniów miał ciekawy, chwilami dramatyczny scenariusz, który przekazał widzom prawdę, że św. ks. Gorazdowski, dzięki swoim dziełom, nadal jest obecny wśród nas. Jednym z dzieł świętego jest Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, które założył pod koniec XIX wieku. W Polsce zgromadzenie prowadzi obecnie wiele palcówek, których zadaniem jest miłosierna posługa wobec ubogich, chorych i potrzebujących. W Częstochowie siostry prowadzą Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla 70 dziewcząt oraz wspomniany wcześniej Zespół Szkół, w skład którego wchodzą: szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum specjalne oraz szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Więcej informacji o szkołach znajdziemy na stronie internetowej: www.znpo.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-04-08 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: aktor protestujący przeciwko "Golgota Picnic" zwolniony z pracy

[ TEMATY ]

spektakl

Maria Fortuna-Sudor

Marek Cichucki, aktor, który określił sztukę „Golgota Picnic” jako „bełkot” został 5 sierpnia zwolniony z pracy – dowiedziała się KAI. Od dyrektora Teatru Nowego w Łodzi usłyszał, że w teatrze „nie jest potrzebny drugi Chazan”.

Marek Cichucki zgłosił się 5 sierpnia rano do Teatru Nowego na próbę nowej, premierowej sztuki. Jednak inspicjentka przekazała mu informację, że wcześniej chce z nim rozmawiać dyrektor, Zdzisław Jaskóła. W trakcie rozmowy aktor otrzymał wypowiedzenie z pracy bez obowiązku jej świadczenia aż do końca listopada 2014 r. Jego przyczyną jest „utrata zaufania”, będąca bezpośrednim skutkiem postawy Cichuckiego wobec prezentacji w Łodzi tekstu sztuki „Golgota Picnic”. „Drugi Chazan jest mi w teatrze niepotrzebny” - usłyszał aktor od Jaskóły.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Katolikos Ormian zaprasza Papieża do wizyty w Armenii

2025-09-16 20:08

[ TEMATY ]

Armenia

Papież Leon XIV

Katolikos Ormian

Vatican Media

Leon XIV i Karekin II w Castel Gandolfo

Leon XIV i Karekin II w Castel Gandolfo

Papież we wtorek rano przyjął na audiencji patriarchę Ormian katolikosa Karekina II. Otrzymał zaproszenie od patriarchy do odwiedzenia Armenii. Po Janie Pawle II, Benedykcie XVI oraz Francizku, Leon XIV jest czwartym papieżem, który przyjął na audiencji Karekina II. Katolikos odwiedził też bazylikę Santa Maria Maggiore i modlił się przy grobie Papieża Franciszka.

Zaproszenie do odwiedzenia Armenii
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję