Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariat w służbie miłosierdzia

Wolontariat to żywy puls Caritas. Patronalne święto organizacji i jej wolontariuszy przypada w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Czy wielkie dzieło miłosierdzia, realizowane przede wszystkim przez Caritas Diecezji Kieleckiej mogłoby się tworzyć bez wolontariuszy? Być może tak, ale pozbawione byłoby rozmachu, kreatywności, żywotności. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bez wynagrodzenia i świadomie działa na rzecz osób niebędących jej bliskimi.

Ilu wolontariuszy Caritas kieleckiej mamy w diecezji? – Odpowiedź na to pytanie jest prawie niemożliwa, liczba jest płynna, wciąż co 2-3 tygodnie przeprowadzamy regularne szkolenia nowych wolontariuszy – mówi Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Wśród kilkutysięcznej grupy wolontariuszy są wierni tej idei na całe lata, o ile nie na zawsze, ale są też wolontariusze jednorazowi.

Reklama

Podczas jakich akcji spotkamy najczęściej wolontariuszy z identyfikatorami Caritas? Wyliczmy: przedświąteczne zbiórki żywności (dwie Caritas i trzy Kieleckiego Banku Żywności); Pola Nadziei (promujące ideę hospicyjną, służące zbieraniu funduszy dla hospicjum); festyny (np. z okazji Dnia Dziecka); wakacyjna akcja Caritas; przygotowywanie wyprawek szkolnych; angażowanie się w zbiórki na cmentarzach, w akcje pomocy na rzecz Litwy, w przygotowanie Szlachetnej Paczki i paczek mikołajkowych i wiele innych. Obecnie wolontariusze są aktywni w kampaniach przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży i realizowanymi w związku z tym uczynkami miłosierdzia (np. 25 marca ruszyła kolejna pn. „Poczta dobra”).

Ponadto z pomocy wolontariuszy korzystają duże i w pewnym sensie samodzielne placówki Caritas (np. Dom dla Osób Niepełnosprawnych w Piekoszowie czy Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach), a także ośrodki MOPR. W tych dziełach realizuje się wolontariat akcyjny i wolontariat cykliczny, stały. Jest także piękny wolontariat w zaciszu parafii czy niewielkich placówek.

Siłą wolontariatu są, będące w strukturze Caritas – Parafialne Zespoły Caritas (jest ich w diecezji zaledwie 30, na ponad 300 parafii) oraz Szkolne Szkoła Caritas (65). Wśród wolontariuszy przeważają uczniowie szkół średnich i studenci, są też osoby starsze. – Każdy jest mile widziany, bo różnego typu zadań jest naprawdę dużo. Choćby dzisiaj był u nas starszy pan z prośbą, aby ktoś pomógł w wychodzeniu na spacer – opowiada Damian Zegadło.

Dla wolontariuszy i dla wszystkich chętnych do działalności wolontaryjnej zostało powołane Diecezjalne Centrum Wolontariatu, czekające na osoby deklarujące gotowość niesienia pomocy bliźnim, związane z dziełami Kościoła kieleckiego i utożsamiające się z ideą wolontariatu chrześcijańskiego.

2015-04-08 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą Chrystusowi w bliźnich

Niedziela Ogólnopolska 17/2017, str. 28

[ TEMATY ]

wolontariat

Archiwum Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju

Mieszkanka domu z wyhaftowanym przez siebie wizerunkiem św. Brata Alberta

Mieszkanka domu z wyhaftowanym
przez siebie wizerunkiem św. Brata Alberta

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU) założyli św. Brat Albert – Adam Chmielowski i bł. Siostra Bernardyna – Maria Jabłońska. Zgromadzenie poświęcone jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a Matkę Bożą Częstochowską, zgodnie z życzeniem św. Brata Alberta, siostry uznają za swoją Fundatorkę. „Matka Boska Częstochowska jest waszą Fundatorką, pamiętajcie o tym” – mówił Brat Albert.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję