Grób Pański
W Roku św. Jana Pawła II
Tegoroczny wystrój grobu Bożego na Jasnej Górze był związany z Rokiem św. Jana Pawła II, ogłoszonym przez polski parlament. Autorem wystroju grobu był jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski. Centralny punkt grobu stanowiła figura leżącego Chrystusa, przykryta długą flagą w kolorach papieskich. Poniżej umieszczony był dużych rozmiarów drewniany krzyż (kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży). Nad figurą Chrystusa górował Najświętszy Sakrament, otulony welonem. Z prawej i lewej strony umieszczono duże plansze ze słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r., m.in.: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć! Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!”. W głębi ustawione były także plansze z wizerunkami Jana Pawła II. Grób upiększały setki białych i żółtych róż. Przez całą Wielką Sobotę wartę przy grobie Pańskim trzymali jasnogórscy strażnicy.
Pamięć i przebaczenie
Pielgrzymka Rodzin Katyńskich
Reklama
W niedzielę 12 kwietnia br. odbyła się 25. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasną Górę,. W uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zbrodni katyńskiej udział wzięły Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. Podczas Eucharystii wystawiono poczty sztandarowe. Zebranych powitał o. Karol Oset.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii ks. Bąk mówił: – 75. rocznica zbrodni katyńskiej przynagla nas do modlitwy za naszych rodaków, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach na terenie sowieckiej Rosji wiosną 1940 r. Tu, na Jasnej Górze, trzeba przypomnieć słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Przywołuję te właśnie słowa Chrystusa, bo są one szczególnie aktualne w związku z dramatem niewinnej śmierci bliskich osób. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w polskim martyrologium, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń – zaznaczył ksiądz komandor. – Klękamy przy wszystkich nieznanych mogiłach ze świadomością, że spoczywający w nich zapłacili szczególną cenę – naszej wolności. Dziś wraz z całą Rodziną Katyńską wołamy: „Daj nam siłę przebaczyć!”. A naszą życiową dewizą niech będzie – przebaczenie, pojednanie i zgoda.
Ewa Bojanowska-Burak, prezes Katowickiej Rodziny Katyńskiej, przypomniała, że pielgrzymki organizowane w pierwszą niedzielę po Wielkanocy zapoczątkował ks. prał. Zdzisław Peszkowski, który był pierwszym kapelanem Rodzin Katyńskich.
Zapowiedzi
19 kwietnia – XII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego; godz. 12.00 – Msza św. z poświęceniem motocykli.
Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
„Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae”
Reklama
Czego Bóg ode mnie oczekuje? Jakie jest moje powołanie? Kim są Paulini? Na czym polega życie zakonne? Jak zostać paulinem? Jeśli masz takie lub podobne pytania, skontaktuj się z nami:
Referent ds. Powołań
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa – Jasna Góra
kom. +48 501-360-143
tel. +48 (34) 377-72-03
www.powolania.paulini.pl
powolania.paulini@gmail.com
Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym. Gorliwość w posłudze człowiekowi poprzedzają zjednoczeniem z Bogiem poprzez modlitwę indywidualną i wspólnotową.
Charyzmatem Zakonu Paulinów jest:
• kontemplacja Boga w samotności
• umiłowanie modlitwy liturgicznej
• szczególny kult Bogurodzicy
• pracowite życie oraz praktyka pokuty
• głoszenie Słowa Bożego
• sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty
Powołania Paulini na: Facebooku, Twitterze, YouTube
Sam na sam z Bogiem „Solus cum Deo solo”
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz