Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nieustająca wędrówka do ludzkiej duszy, serca, wyobraźni i wrażliwości

Z Agatą Biesiadecką, kierownik Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej – o upowszechnianiu i ochronie kultury rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

Niedziela sosnowiecka 16/2015, str. 5, 8

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum „Odeonu”

Podczas balu dla dzieci organizowanego w tym roku przez „Odeon”

Podczas balu dla dzieci organizowanego w tym roku przez „Odeon”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. TOMASZ ZMARZŁY: – W starożytności budowle przeznaczone na występy teatralne i muzyczne nosiły nazwę odeonów. Jaką rolę w życiu kulturalnym spełnia Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon” w Czeladzi?

AGATA BIESIADECKA: – Ponieważ Czeladź nie posiada Miejskiego Domu Kultury, nasza placówka, chociaż funkcjonuje przy Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jest instytucją, która swoją ofertę kulturalno-oświatową kieruje do wszystkich mieszkańców miasta. W sezonie artystycznym organizujemy ok. 50 imprez; są to koncerty, wystawy, wernisaże, konferencje, przeglądy i konkursy. Prowadzimy także zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracujemy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi w naszym mieście, powiecie i regionie. Z zajęć organizowanych przez SDK „Odeon” korzysta ok. 200 dzieci, zaś w naszej sali teatralnej publiczność uczestniczy w koncertach z różnych obszarów muzycznych, jak np.: opera, operetka, muzyka musicalowa, filmowa, rozrywkowa, a nawet jazzowa czy biesiadna. W naszej placówce ma także swoją siedzibę Koło Osób Niepełnosprawnych „Przyjaciele”, Klub Rodów Czeladzkich i Stowarzyszenie „Optymalni” promujące zdrowy styl odżywiania. Sądzę więc, że szeroka oferta zajęć oraz licznie odwiedzająca nas publiczność czynią z naszego „Odeonu” jedną z ważniejszych placówek funkcjonujących na kulturalnej mapie miasta i powiatu. W 2014 r. „Odeon” otrzymał nagrodę Starosty Będzińskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Za działalność na rzecz edukacji kulturalnej i działalności artystycznej nasza placówka otrzymała gratulacje od ministra kultury, marszałka województwa śląskiego, parlamentarzystów, a nawet od premiera Rządu RP i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Naszą działalność docenił również bp Grzegorz Kaszak, a także lokalne władze oraz liczne instytucje, fundacje i stowarzyszenia, działające w obszarach kulturalno-oświatowych. Takie wyróżnienia cieszą i mobilizują do dalszej, równie aktywnej pracy.

– Kończy się rok jubileuszowy „Odeonu”. Od kiedy istnieje ta placówka artystyczno-edukacyjna w Czeladzi? Komu należy zawdzięczać istnienie i funkcjonowanie tego miejsca?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Placówka w ubiegłym roku obchodziła 30-lecie swojej działalności. Została powołana dzięki determinacji ówczesnego Zarządu CzSM i Rady Nadzorczej oraz władz miasta. SDK „Odeon” powołali do istnienia uczestnicy Walnego Zgromadzenia Mieszkańców oraz działacze związani z kulturą w mieście i regionie.

– Kanclerz Jan Zamoyski pisał kiedyś, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Jakie sekcje działają w „Odeonie”? Z czego mogą skorzystać dorośli, młodzież i dzieci?

– Właściwa organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży jest gwarancją ich prawidłowego rozwoju, zaś ciekawe oferty zajęć pomagają pobudzać pasje, zainteresowania i rozwijać talenty. Mówię to z pełnym przekonaniem nie tylko jako kierownik naszej placówki, ale także jako pedagog i terapeuta zajęciowy. „Odeon” prowadzi zajęcia wokalne, językowe, ruchowe, plastyczne, naukę gry na gitarze i pianinie, zajęcia teatralne, fitness, body art, a także judo. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia dla milusińskich od 1,5 roku życia w ramach tzw. Akademii dla Malucha. Są to zajęcia, w których uczestniczy dziecko wspólnie z rodzicem. Seniorzy aktywnie biorą udział w zajęciach manualno-plastycznych. Organizujemy także wyjazdy dla dzieci i młodzieży w ramach tzw. Akcji Lato i Akcji Zima. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. Niedzielne Teatrzyki dla najmłodszych. Podczas spektaklu maluszki wspólnie z aktorami są animatorami. Happeningi z okazji Dnia Dziecka, festyny rodzinne, spotkania tematyczne np. z okazji Dnia Matki, Dnia Babci, powitania wiosny, obchodów 11 Listopada czy wspólne kolędowanie – to tylko niektóre okazje do prezentacji sekcji działających w „Odeonie”, ale to także czas na wspólne dzielenie się pasjami, umiejętnościami, czas na pobudzanie wyobraźni i na kultywowanie pięknych tradycji. To właśnie są niezbędne elementy prawidłowego procesu wychowania dzieci i młodzieży.

Reklama

– Na mapie Zagłębia i miasta Czeladzi swą działalność kulturalną podejmuje wiele instytucji, m.in. Muzeum „Saturn”, Biblioteka Miejska czy Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Jakie plany na przyszłość ma Spółdzielczy Dom Kultury, którym Pani zarządza?

– Niebawem, poprzez wydawany przez CzSM biuletyn, zapytamy mieszkańców, o jaką ofertę mamy poszerzyć naszą działalność, a w planach mamy: dyskusyjny klub filmowy, spotkania z ludźmi związanymi z mediami, których głosy znamy np. z anteny radiowej; pracujemy nad regulaminem konkursu interdyscyplinarnego – muzyka, plastyka i język obcy „Uczę się, bo lubię, chcę”. Pracujemy także nad wypromowaniem przeglądu kapel ludowych, a już 26 kwietnia zaprosimy mieszkańców Czeladzi i wszystkich chętnych na Stadion Sportowy Czeladź Piaski, gdzie organizujemy festyn „Jak dobrze mieć sąsiada”, na którym obok zawodów sportowych zaprezentujemy sekcje działające w „Odeonie”; wystąpią także chór seniorów „Orfeusz”, zespół wokalny „Sonitus”, odbędą się pokazy judo, prezentacja par tanecznych, zabawy, konkursy rodzinne, karaoke, a gwiazdą wieczoru będzie lubiany przez publiczność Damian Holecki. Natomiast w czerwcu zorganizujemy kolejną edycję projektu „Ilviagge con larte”. W tym roku naszym gościem będzie aktorka Katarzyna Żak, znana m.in. z serialu „Ranczo” (Solejukowa). Artystka zaśpiewa piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej. W ubiegłych latach w ramach tego projektu gościliśmy m.in. śpiewaków operowych, np. Wiesława Ochmana, czy Zespól „Śląsk”; wystąpili u nas także m.in. Zbigniew Wodecki, Krystyna Sienkiewicz, Ewa Błaszczyk i soliści Opery Bytomskiej. To zobowiązuje do coraz ciekawszej oferty koncertowej. W ramach gali noworocznej prezentowaliśmy publiczności muzykę włoską, austriacką, francuską, węgierską, a w tym roku planujemy zaprezentować jakże piękną muzykę bałkańską. Koncerty z muzyką danego kraju wzbogacamy degustacją kuchni danego kraju oraz losowaniem wśród publiczności wycieczki do danego kraju. W tym roku będzie równie ciekawie i atrakcyjnie. Jesienią natomiast planujemy zorganizować „Odeonowską Noc Kabaretową” i oczywiście jak co roku „Zaduszki Jazzowe” z muzyką coverową artystów, którzy już odeszli, a których mamy głęboko w naszej pamięci i wspomnieniach. Będziemy chętnie współpracować i włączać się we wszystkie imprezy organizowane przez placówki ościenne. Zaprezentujemy także działalność lokalnych artystów amatorów.

– Wśród wielu problemów dotykających współczesnego człowieka jest kryzys kultury. Zarzuca się nam, Polakom, że wybieramy tzw. kulturę niską, bo jest łatwiejsza w odbiorze. A ta wysoka nie zawsze ma rację bytu. Co zrobić, by prawda, dobro i piękno były na powrót podstawą życia?

– Panuje taka opinia, a ja jednak muszę powiedzieć z dumą, ba, nawet z pewną satysfakcją, że czeladzka publiczność jest już dobrze wyedukowana artystycznie i to nie tylko dzięki 30-letniej pracy naszego „Odeonu”, lecz także dzięki pracy innych placówek kulturalnych i oświatowych, które prężnie działają w naszym mieście. Wszystkim ich pracownikom składam w tym miejscu gratulacje i wyrazy mojego szacunku. „Odeon” miał także to szczęście, że w latach 2005-2007 właśnie u nas prowadził pierwszą prywatną szkołę operową znakomity śpiewak, solista mediolańskiej Lascali, Aleksander Teliga. Skutkuje to tym, że na deskach naszej sali teatralnej chętnie występują jego uczniowie, dzisiaj już soliści wielu teatrów muzycznych i operowych. Nasza publiczność lubi musical, operetkę, operę czy muzykę filmową. Pozostaję z nadzieją, że moje słowo o muzyce, którym dzielę się z publicznością podczas prowadzenia koncertów także wprowadza widza w zaczarowany muzyczny świat. W naszej galerii prezentujemy malarstwo, rysunek, grafikę i fotografie, i to także uczy wrażliwości na piękno, świat barw, świateł i cieni. Myślę, że mam szczęście do ludzi mądrych, dobrych i wrażliwych, są to wszyscy współpracownicy, przełożeni, instruktorzy i oczywiście artyści profesjonaliści i lokalni amatorzy, którzy zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą, pasjami, talentami. Nie sposób zapomnieć o utalentowanych dzieciach i młodzieży, o mądrych rodzicach, którzy jako pierwsi dbają o rozwój dziecka i wybierają oferty zajęć pozalekcyjnych zgodne z możliwościami i oczekiwaniami swoich pociech. Wreszcie nasi seniorzy, którzy uczą nas szacunku do tradycji. Sądzę, że jeszcze wiele mamy do zrobienia, źle bowiem się stało, że np. szkoły z różnych powodów nie prowadzą zajęć dodatkowych, że tak mało muzyki, plastyki, że wyjście wielu rodzin do kina czy teatru graniczy z cudem, że w wielu przypadkach książkę zastępuje lista kontaktów telefonicznych, a komputer jest lepszym przyjacielem niż kolega z podwórka. Smutne jest także kryterium, że muzyka dobra to jedynie ta głośna i bezdźwięczna. Są przecież jednak miejsca i ludzie, których zaangażowanie w pracę nad edukacją kulturalną jest wciąż nieustającą wędrówką do ludzkiej duszy, serca, wyobraźni i wrażliwości. Zatem jest nadzieja, że sztuka, chociaż może czasami niemodna i wyśmiewana, zawsze będzie nam towarzyszyła. A w jakich proporcjach? Cóż. To zależy już tylko od nas samych i naszych wyborów. Zatem życzę wszystkim wielu pięknych spotkań z muzyką i sztuką w różnych jej obszarach i oczywiście zapraszam do „Odeonu”. Będziemy się starać, aby nie zawieść naszej publiczności i ciągle wzbogacać naszą ofertę.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz Apostolski Józwowicz: Idę do służby w Afryce z entuzjazmem

[ TEMATY ]

nuncjusz

rozmowa

Artur Stelmasiak/Niedziela

Abp Andrzej Józwowicz

Abp Andrzej Józwowicz

- Postaram się być dobrym ambasadorem Stolicy Apostolskiej i jak najlepiej świadczyć o Polsce, o kraju z którego jestem bardzo dumny i który kocham – mówi abp nominat Andrzej Józwowicz, nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Rwandzie w rozmowie z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup nominat przyjmie święcenia biskupie 27 maja w łowickiej katedrze. Głównym konsekratorem będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję