Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Czułość Boga znakiem Jego Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rok

miłosierdzie

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek dość często przypomina słowo „czułość”, odnosząc je do Pana Boga. Podkreśla, że Bóg jest czułym Ojcem, że tak bardzo blisko człowieka jest Boża miłość, przyjaźń, którymi obdarzany jest przez Niego każdy z nas. Jest to szczególne przesłanie Ojca Świętego, który w nowy sposób odkrywa czułość w odniesieniu do samego Boga. Rozumiemy znaczenie tego słowa, wiemy, jak czułość jest potrzebna w naszym życiu, szczególnie gdy jesteśmy osamotnieni, odsunięci na margines, starsi czy chorzy. Poprzez czyjeś czułe zwrócenie się do nas wracają siły, pojawia się optymizm. Czułość jest pewnym układem współczulnym, poprzez który człowiek odbiera drugiego jako kogoś bardzo bliskiego i drogiego. W czułości zawiera się odniesienie rodzinne. I właśnie taki jest, według papieża Franciszka, stosunek Boga do człowieka. Czułość Boga wyraża się w bezwarunkowej chęci przychodzenia mu pomocą, kiedy tylko o to poprosi.

I teraz, gdy Franciszek otwiera Rok Miłosierdzia, wydaje się, że chce nam przez to zwrócić uwagę na tę kwestię – postrzegania Bożego Miłosierdzia jako elementu wyjątkowej bliskości Boga względem człowieka. Ale jawi się tu jednocześnie pytanie: Jakie jest moje odniesienie do kochającego Boga? Czy czułością odpowiadam na czułość?...

Reklama

Wciąż dźwięczy w uszach jakże trafne stwierdzenie francuskiego pisarza François Mauriaca, że umieramy samotni. To prawda, każdy sam musi zdać sprawę przed Bogiem ze swojego życia na ziemi. Świadomość, że Bóg jest miłosierny, że kocha czule, że przychodzi do człowieka jako prawdziwy Bóg, ale i prawdziwy człowiek, który jest naszym bratem, kimś najbliższym, najbardziej wewnętrznie usadowionym w ludzkiej myśli, jest tu bardzo pomocna.

Rok Miłosierdzia rozświetli więc mroki naszego życia. Boże Miłosierdzie daje nam wewnętrzny spokój i radość, że nie jesteśmy sierotami, ale synami Światłości. Chrystus Zmartwychwstały przynosi nam smak zbawienia, uczty niebieskiej i radości płynącej z idei mesjańskiej. Czyż może być coś piękniejszego niż stwierdzenie, iż „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16)?

Czułość Boga względem człowieka objawia się w całej historii zbawienia. Musimy tylko mocno podjąć to ważne zamyślenie papieża Franciszka i zastanowić się nad wielkim znaczeniem miłosierdzia, którym Bóg obdarza ludzkość i każdego człowieka z osobna.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynie jubileuszowe w Roku Milosierdzia w diecezji płockiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Dekret Biskupa Płockiego ustanawiający świątynie jubileuszowe w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję