Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 8

Abp Mieczysław Mokrzycki na Jasnej Górze

Błaganie o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlił się na Jasnej Górze abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. 13 kwietnia br. o godz. 15.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył Mszy św. To godzina szczególna, gdy śpiewane są suplikacje „Święty Boże, święty mocny...” w intencji pokoju na Ukrainie, ale także pokoju na świecie i w intencji prześladowanych chrześcijan. Słowo na rozpoczęcie Eucharystii wypowiedział przeor Jasnej Góry – o. Marian Waligóra. W homilii abp Mieczysław Mokrzycki podkreślił: – Przybywam tutaj z niepokojem w sercu, gdyż wiem, że na wschodzie Ukrainy trwa wojna, naznaczająca oblicze kraju bliznami, którymi są tysiące grobów ofiar tych niezrozumiałych dla nikogo działań. Przybywam jako pielgrzym pokoju, niosąc w modlitwie tysiące okaleczonych przez wojnę młodych ludzi. Ich kalectwo to współczesne brzemię, które będą nosić do końca życia nie tylko oni, ale też ich rodziny. Przybywam do tego świętego miejsca, w którym trwa codzienna modlitwa o pokój na Ukrainie, jako głos sumienia wołającego, wzywającego do powtórnego narodzenia.

Na zakończenie abp Mokrzycki podziękował całemu Kościołowi w Polsce za solidarność z Ukrainą, z narodem ukraińskim, z tamtejszym Kościołem rzymskokatolickim.

Reklama

– Można powiedzieć, że przez całą Ukrainę przebiega linia frontu, nie tylko na wschodzie, ale także i na zachodniej Ukrainie. Mamy bardzo wielu uchodźców, wiele osób, które zostały zranione duchowo, fizycznie, wiele osób musieliśmy pożegnać (...). Staramy się być blisko ich rodzin, blisko nich, okazywać im życzliwość, dobroć i pomoc – mówił abp Mokrzycki.

– Także na zachodniej Ukrainie panują niepokój, niepewność jutra, smutek, strach. Staramy się poprzez modlitwę wlewać w serca ludzi nadzieję na zwycięstwo dobra, na pokój, który przynosi nam Chrystus Zmartwychwstały – zaznaczył. – Modlitwa na Jasnej Górze była dla mnie głębokim przeżyciem, umocnieniem i upewnieniem w tym, że nie jesteśmy sami, że są z nami ludzie dobrej woli, którzy wspierają nas swoją modlitwą, swoim czuwaniem, dobrym słowem, a także dobrym gestem – wyznał abp Mokrzycki.

Sympozjum paulinów

W Roku Życia Konsekrowanego

Paulini z Polski, a także z Węgier, Anglii, Czech i ze Słowacji wzięli udział w sympozjum, które odbyło się 14 kwietnia br. na Jasnej Górze. Obecni byli również seminarzyści z WSD w Krakowie na Skałce. Temat spotkania stanowiły słowa: „Charyzmat a misja”. Sympozjum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, paulin. Słowa powitania wypowiedział o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

Reklama

– Bliskość z Chrystusem na co dzień, ten sposób na życie z wiary, na bycie świadkiem – do tego konieczne jest bycie człowiekiem modlitwy. Praca i modlitwa sprawiają, że jednoczymy się z Panem – i nie dla siebie tę jedność przeżywamy, ale dla ludu Bożego, dla całego Mistycznego Ciała Chrystusa, dla Kościoła. Nie żyjemy dla siebie, nie umieramy dla siebie, jak wskazywał św. Paweł, ale nasze życie jest życiem dla Pana i dla drugiego człowieka – mówił w homilii bp Buzun.

Sympozjum w kaplicy Różańcowej otworzył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Feniks 2015 dla paulina

Nagrodą główną Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 – obok kard. Gianfranco Ravasiego i kard. Gerharda Müllera – został uhonorowany o. Bazyli Degórski, paulin, prokurator generalny Zakonu Paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Nagroda Feniks 2015 została przyznana o. Degórskiemu za wybitne dokonania w dziedzinie patrologii, teologii dogmatycznej i antropologii patrystycznej. Sytuują się one na najwyższym światowym poziomie, co potwierdza powierzenie badaczowi krytycznego wydania pism historycznych i hagiograficznych w prestiżowym cyklu dzieł wszystkich św. Hieronima. Uczony jest znawcą dziejów monastycyzmu starożytnego, specjalizuje się również w paleografii i kodykologii łacińskiej. Jego prace nad tradycją rękopiśmienną „Żywota św. Pawła Pustelnika”, jak też innych żywotów napisanych przez św. Hieronima, opracowywanie tych tekstów, ich przekłady na język polski i włoski oraz liczne studia nad nimi – stanowią imponujący dorobek, godny najwyższych pochwał i wyróżnień. O. Degórski rozsławia przy tym imię polskiej, w węższym sensie, zakonnej kultury humanistycznej.

(SWK)

Ruch Rodzin Nazaretańskich

Z udziałem ok. 1,5 tys. osób 11 kwietnia br. odbyła się 18. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Pielgrzymka połączona była z centralnymi obchodami jubileuszu 30-lecia Ruchu (1985 – 2015). Uroczystość uświetnił swoją obecnością nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Wiernych powitał podprzeor o. Krystian Gwioździk.

– Wzorujecie się na Świętej Rodzinie z Nazaretu, waszą siłą nie są więc dynamiki psychologiczne czy socjologiczne, ale budowanie rodziny w taki sposób, żeby była niejako przedłużeniem wspólnoty tworzonej w Nazarecie przez Maryję, Józefa i Jezusa – podkreślił w homilii abp Migliore. Eucharystia była transmitowana przez Radio Maryja.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję