Reklama

Caritas w Łagiewnikach

Są własnością Kościoła

Ponad 3 tys. osób z całej Polski przybyło do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w ramach XII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Caritas, odbywającej się pod hasłem „Codziennie z miłością”. Najmłodsi reprezentowali szkolne koła Caritas, najstarsi – grupy charytatywne działające przy tysiącach polskich parafii. Spotkanie pracowników i wolontariuszy Caritas odbyło się 18 kwietnia br. – tradycyjnie na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia. Pielgrzymi dziękowali Panu Bogu za jubileusz – 25 lat istnienia, po reaktywacji, większości Caritas diecezjalnych.

Konferencję do uczestników pielgrzymki wygłosił o. Grzegorz Kramer SJ, który dawał wskazówki, jak pomagać efektywnie. – Myślę, że wy jesteście przykładem tego, iż ludziom należy dać i rybę, i wędkę, czyli nakarmić człowieka, a potem nauczyć go, jak sam ma na to jedzenie zapracować – mówił i wyjaśnił, że pomoc będzie efektywna także wówczas, gdy ten, który uzyskał wsparcie, będzie naśladował tego, który mu pomocy udzielił.

Reklama

Eucharystię sprawowało prawie 30 duszpasterzy, w tym bp Jan Zając – przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski oraz o. Hubert A. Matusiewicz, bonifrater – wicedyrektor Caritas Polska. Głównym celebransem był kard. Stanisław Dziwisz, który w homilii przypomniał, że realizacja dzieł miłosierdzia stanowi, obok głoszenia słowa Bożego i udzielania sakramentów, główny element ewangelizacji prowadzonej przez Kościół. – W okresie dyktatury komunistycznej Caritas Polska została skazana na banicję, ale odrodziła się 25 lat temu w naszych diecezjach i wspólnotach parafialnych. Dziękujemy dziś za to miłosiernemu Bogu i prosimy Go, by nadal wspierał i umacniał to dzieło – mówił kard. Dziwisz i przypomniał, że to w Krakowie, zaraz po I wojnie światowej, powstała Caritas, a pierwszym pasterzem Kościoła dostrzegającym potrzebę takiej aktywności był abp Adam Stefan Sapieha wraz z biskupami tarnowskimi.

Za przewodniczenie Eucharystii i skierowane do zebranych słowa podziękował o. Hubert A. Matusiewicz, który powiedział m.in.: – Księże Kardynale, te 3 tys. pielgrzymów reprezentują pracowników oraz 100 tys. wolontariuszy Caritas. Te serca, dłonie, umysły, dobre chęci, cierpliwość, inicjatywy są własnością Kościoła.

Ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, zaprosił uczestników pielgrzymki do udziału w piknikowej części spotkania, która miała miejsce na dziedzińcu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, gdzie pielgrzymi obejrzeli koncert zespołu El Saffron. Na zakończenie w sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję