Reklama

Książki

Katolicy na Zamku Królewskim

Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują – te słowa św. Teresy z Ávila nadal są aktualne. Przypomniał je abp Celestino Migliore podczas XXI Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie na cztery dni został przejęty przez katolików. Na królewskim dziedzińcu rozstawili się goście z Watykanu, a Arkady Kubickiego stały się miejscem prezentacji książek dla ponad 160 wydawców katolickich. Wśród nich było, oczywiście, także stoisko „Niedzieli”. W ciągu czterech targowych dni Zamek odwiedziło prawie 30 tys. osób, było ich więc o kilka tysięcy więcej niż w poprzednim roku.

– Przez 21 lat swojego istnienia Targi Wydawców Katolickich pokazały rozwój środków komunikacji Kościoła ze światem oraz wkład katolickiego rynku wydawniczego w kulturę. Słowo drukowane nadal jest kulturotwórcze – mówił abp Henryk Hoser, pasterz warszawsko-praski i współgospodarz targów.

Reklama

Laureatem głównej nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 oraz gościem honorowym targów był kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

– Młodzi ludzie korzystający przez większą część dnia z Internetu i smartfonów komunikują się ze światem już inaczej niż ci, którzy wciąż sięgają po gazety i książki – mówił kardynał. – Jednak książka wciąż jest istotnym sposobem komunikowania ważnych treści. W świecie coraz bardziej pustej informacji może zawierać konkretny, wartościowy przekaz, owo „coś”, czyli „quid”, jak mówili antyczni retorycy.

Takie „coś” do zakomunikowania chrześcijaninowi ma przede wszystkim Biblia oraz osoba samego Jezusa Chrystusa. – Jak bowiem wiemy, chrześcijaństwo nie jest religią księgi, jak islam, ale religią, która komunikuje także osobową obecność Boga w Chrystusie – przypomniał kard. Ravasi.

Reklama

Tegorocznym gościem honorowym stołecznych targów było Państwo Watykańskie. Na salonie Stolicy Apostolskiej po raz pierwszy w Polsce można było podziwiać eksponaty z Muzeów Watykańskich oraz książki z artystycznymi ilustracjami watykańskiej kolekcji sztuki współczesnej. Największą atrakcją salonu Stolicy Apostolskiej była jednak możliwość zobaczenia fragmentu rękopisu „Boskiej komedii” Dantego.

Targi Wydawców Katolickich to jedyne tego typu wydarzenie w całej Europie, skupiające wydawców katolickich, chrześcijańskich, jednoczące ich na polu kultury i mediów.

– Imprezy towarzyszące sprzedaży książek sprawiają, że targi przeradzają się w coś w rodzaju festiwalu promocji szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej. Są miejscem, gdzie katolicy mogą pokazać to, co mają do zaoferowania współczesnemu światu – powiedział „Niedzieli” Tomasz Terlikowski, publicysta społeczno-katolicki i autor wielu książek o tematyce religijnej.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Antymasońska komórka Episkopatu Polski

Niedziela Ogólnopolska 26/2018, str. 67

[ TEMATY ]

książka

Grażyna Kołek/Niedziela

Antymasońska aktywność środowisk katolickich po II wojnie światowej, działalność tajnej komórki antymasońskiej Episkopatu Polski, popieranej, a nawet częściowo finansowanej przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego – to tematyka spotkania zorganizowanego przez IPN i Tygodnik Katolicki „Niedziela”, które 20 czerwca br. odbyło się w auli redakcji. W czasie spotkania miała miejsce promocja książki Tomasza Kroka pt. „Antymasońska komórka Episkopatu Polski (1946-1952)”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: autor książki, Bartosz Kapuściak z katowickiego IPN, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej z prezesem dr. Arturem Dąbrowskim, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, pracownicy „Niedzieli” oraz duchowni i osoby życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję