Reklama

Jan Paweł II

W pierwszą rocznicę kanonizacji dwóch Papieży

Z wielkim serdecznym zamyśleniem wspominam świętych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Zresztą imię Jan jest imieniem obu, przez wybór swojego imienia Jan Paweł II wyraźnie nawiązywał do Jana XXIII. Polski Papież był kontynuatorem myśli Jana XXIII i zainicjowanego przez niego Soboru Watykańskiego II. A trzeba pamiętać, że zwołanie w tym czasie soboru powszechnego wymagało wielkiej odwagi i determinacji. Jan XXIII miał już swoje lata, dostrzegał jednak ogromną potrzebę odnowienia Kościoła, jego wiosny. Na pewno sobór dał taką szansę. Zarówno więc Jan Paweł II, jak i Jan XXIII są ważnymi filarami w wielkiej budowli Kościoła, podtrzymującymi go w nowych czasach, otwierającymi na nowe wyzwania i szukającymi nowych dróg dotarcia z Ewangelią do współczesnego człowieka. Ci Papieże są rzecznikami potrzeby dostosowywania sposobu przekazywania Dobrej Nowiny do zmieniających się czasów, rzecznikami nowej – dynamicznej i żywej – ewangelizacji. Wspominając uroczystość ich wspólnej kanonizacji – dzień 27 kwietnia 2014 r. – będziemy zawsze myśleć o Kościele jako o instytucji wciąż się odnawiającej, bo mającej przecież służyć współczesności, prowadzącej ludzkość do zbawienia i budującej cywilizację życia i miłości, w przeciwieństwie do cywilizacji śmierci, którą często proponuje dziś świat.

Gdy chodzi o Jana Pawła II, tak bardzo nam bliskiego, to należy on niewątpliwie do największych papieży Kościoła, bo oprócz tego, że kierował się Bożą wizją tej instytucji, umiał doceniać rzeczy drobne, mające jednak podstawowe znaczenie w wielkiej budowli Kościoła, doceniał także pojedynczego człowieka. Sam doświadczyłem tego kilkakrotnie – m.in. otrzymałem kiedyś od Ojca Świętego telefon komórkowy, bardzo nowoczesny na owe czasy, z uwagą, że to urządzenie będzie przeze mnie na pewno lepiej wykorzystane. Mam ten telefon do dziś i zawsze, kiedy go używam, myślę serdecznie o Janie Pawle II, który takimi zwykłymi zachowaniami przypominał nam, że trzeba korzystać z każdej możliwości komunikacji międzyludzkiej, aby siać dobro – wartość najpiękniejszą i najcenniejszą.

Reklama

Oczywiście, Jan Paweł II jest autorem wielu dokumentów kościelnych, także nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, który idzie po linii Vaticanum Secundum i jednocześnie poszerza spojrzenie Kościoła na wiele zagadnień i kwestii. Jak wiemy, Ojciec Święty bardzo wiele uczynił też swoim niestrudzonym nauczaniem i świadectwem życia wiarą aż do końca. Jest papieżem, który szeroko otworzył Kościół na świat, a człowieka na Chrystusa i Jego Kościół. Pokazał, jak bardzo Chrystus kocha każdego z nas.

Właściwie dzisiaj zwłaszcza my, Polacy, nie mamy większego autorytetu niż Jan Paweł II. Kochamy go jak ojca narodu i w nim upatrujemy patrona dla naszej ojczyzny. Módlmy się więc, by obok Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa Męczennika Polska miała go już oficjalnie za swojego głównego świętego opiekuna i orędownika.

Św. Janie Pawle II, nie zapominaj o swoich braciach i siostrach, synach i córkach naszej wspólnej ziemi. Wypraszaj nam u Boga pomoc, a nade wszystko dar umocnienia wiary, nadziei i miłości oraz zawierzenia Maryi – Twojej i naszej Matce.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII bez biletów

[ TEMATY ]

Watykan

kanonizacja

MONIKA KSIĄŻEK

W zaplanowanej na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacji błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II będą mogli wziąć udział wszystkie osoby, które znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione. Nie będą potrzebne żadne bilety wstępu – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję