Reklama

800 lat małej parafii

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 28

Ks. Adam Stachowicz

Kościół w Gawłuszowicach to druga największa drewniana świątynia w Polsce. Większa jest tylko synagoga w Białymstoku

Kościół w Gawłuszowicach to druga największa drewniana świątynia
w Polsce. Większa jest tylko synagoga w Białymstoku

To już 800 lat istnienia jednej z najstarszych placówek duszpasterskich w diecezji sandomierskiej. Ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, zapraszając na uroczystości, podkreśla: – Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi. Dla całej parafii czas jubileuszu jest okazją do ożywienia wiary. Nie wolno nam tego daru zmarnować. Centralne miejsce w naszym przeżywaniu jubileuszu zajmą misje parafialne i jubileuszowy odpust św. Wojciecha (26 kwietnia 2015 r., godz. 11.30). Świadomość odpowiedzialności za wiarę i jej przekaz szczególnie nas mobilizuje. W związku z tym nasza parafia poprzez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza diecezji sandomierskiej, zwróciła się do Penitencjarii Apostolskiej o łaskę odpustu dla całej parafii i wszystkich przybywających do niej na cały rok jubileuszowy – aż do 22 listopada 2015 r. Taki przywilej otrzymaliśmy. Wszyscy odwiedzający naszą parafię również będą mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami – zauważa gospodarz parafii.

Z kart historii

Obecny kościół parafialny pw. św. Wojciecha jest najpiękniejszą i najokazalszą drewnianą świątynią w regionie. Ksiądz Proboszcz zaznacza: – Warto do nas przyjechać również ze względu na zabytkowy kościół. Wybudowany w 1677 r., jest jednym z największych kościołów drewnianych w Polsce – podkreśla. Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach został ufundowany w 1215 r. przez Krystyna z Obichowa i, według źródeł, znajdował się przy ujściu rzeki Wisłoki do Wisły. O drugim z kolei kościele mówi się jako o „kościółku”, który stał nad Wisłoką. Jednak ten kościół, prawdopodobnie tak jak poprzedni, często zalewany był wodami Wisłoki, a w 1685 r. został ostatecznie przez nią zabrany. Warto nadmienić, że już wtedy wybudowano nowy, obecny kościół, w związku z czym w Gawłuszowicach powstał trzeci w historii parafii budynek sakralny, położony już z dala od rzek. Data budowy kościoła (1667 r.) została uwidoczniona na belce tęczowej od strony prezbiterium. Według opinii architektów, kościół ma cechy typowe dla drewnianej architektury gotyckiej. Opowiadają się oni za przesunięciem daty budowy kościoła na początek XVI wieku. Hipotezę tę zdają się potwierdzać zapisy w protokole wizytacji parafii z 1748 r. – zanotowano, że nowy kościół został „przeniesiony” w 1677 r. po zatopieniu starego. Można się więc domyślać, że postawiono go na nowym miejscu według dawnych planów i z wykorzystaniem ocalonego materiału.

Ciekawostki

Reklama

Gawłuszowicki kościół jest drugim co do wielkości drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce. Jedynie synagoga w Białymstoku jest od niego większa. Należy on do licznych budowli na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Znajduje się w bliskim otoczeniu starych drzew i pierwotnie nad stawem. Tak o gawłuszowickiej świątyni mówią akta wizytacyjne z 1748 r.: „Kościół drewniany jest budowlą dużej i wspaniałej struktury. Jest on wsparty częściowo na fundamentach drewnianych, częściowo kamiennych, pod prezbiterium zaś na wbitych palach dębowych”.

Świątynia zbudowana została głównie z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, o ścianach wzmocnionych lisicami i pobitych gontem. Więźba dachowa natomiast została wykonana z drewna jodłowego. Ściany kościoła konstrukcji wieńcowej spoczywają na podwójnych dębowych podwalinach.

Drewniana barokowa chrzcielnica, pochodząca z II poł. XVII wieku, jest usytuowana blisko południowego przedsionka zwanego babińcem. Ma ona kształt kielicha z puklowaną czarą i zwieńczona jest rzeźbą chrztu Chrystusa. Przy bramie wiodącej naplac przykościelny znajduje się wolno stojąca dzwonnica z 1871 r. w formie arkady, mająca 3 dzwony.

Reklama

Dla upamiętnienia i podkreślenia wydarzenia został wydany jubileuszowy album. Planowane jest również wydanie publikacji o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii. Zebranie tych informacji to podkreślenie dorobku parafian, którzy przez wieki tworzyli historię tego rejonu. Ciekawym pomysłem duszpasterzy wydaje się wykonanie figury św. Wojciecha, która jest kopią figury stojącej przed świątynią. Ma ona jeszcze bardziej przypomnieć o opiece, którą św. Wojciech otacza całą wspólnotę parafialną.

Program obchodów jubileuszu

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie 26 kwietnia jubileuszowy odpust ku czci św. Wojciecha, połączony z odsłonięciem pomnika św. Jana Pawła II, poprzedzony przeżyciem parafialnych misji jubileuszowych. 27 kwietnia natomiast będzie miała miejsce transmisja w Radiu Maryja i w Telewizji Trwam – wieczorne „Rozmowy niedokończone” prowadzone będą z parafii.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy przeżywać taki wspaniały jubileusz – zauważa Halina Walczak i dodaje: – Jest on dla nas okazją do ożywienia wiary w naszych rodzinach. Potrzebujemy takiego świętego czasu, czasu umocnienia w wierze, aby mieć odwagę świadczyć o Chrystusie wobec tego świata. Danuta Woś dodaje: – Taki jubileusz parafii to dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców i na nas spoczywa obowiązek przekazania jej przyszłym pokoleniom.

Zapraszamy

– To dla nas wielkie wyróżnienie i radość, a jednocześnie mobilizacja do ewangelicznego budowania codzienności. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania. Ufamy, że modlitwa w naszej wspólnocie stanie się okazją do pogłębienia wiary i wzajemnego ubogacenia, a spotkanie ze św. Wojciechem, patronem naszej parafii, przyniesie obfitość łask – podkreśla ks. Witold Szczur.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję