Reklama

Misja uniwersytetu

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 29

Dagmara Zalewska

W Łodzi i w ośrodku konferencyjno-rekolekcyjnym archidiecezji łódzkiej w Porszewicach w dniach 16-19 kwietnia br. odbyły się obrady kongresu działającej przy Radzie Konferencji Biskupów Europy (CCEE) Komisji ds. Katechezy, Szkoły i Uniwersytetu. Obradowano na temat: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”. Na kongres przybyli przedstawiciele 27 krajów: biskupi i arcybiskupi reprezentujący Kościoły lokalne w CCEE, profesorowie uczelni z Polski i ośrodków uniwersyteckich Europy i świata, studenci i duszpasterze akademiccy z Polski i Europy.

W pierwszym dniu obrad uczestników kongresu powitali: abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego, przewodniczący Komisji ds. Katechezy, Szkoły i Uniwersytetu CCEE, abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, prof. Stanisław Bielecki – rektor Politechniki Łódzkiej, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi. Obrady prowadził ks. Michel Remery, wicesekretarz generalny CCEE. O duszpasterstwie akademickim w perspektywie rozwoju ludzkości mówił kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, a referat programowy „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” wygłosił Luca Volonté – przez wiele lat sprawozdawca i pełniący funkcję przewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, zaangażowany w działania na rzecz rodziny, sprzeciwu sumienia i wolności wyznania. Uczestnicy kongresu spotkali się również ze studentami i ich duszpasterzami w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego Archidiecezji Łódzkiej. Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. w archikatedrze łódzkiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP.

Reklama

Kolejne dni kongresu wypełniły: modlitwa, wykłady, świadectwa studentów i duszpasterzy oraz praca w grupach. Temat kongresu w kontekście odniesienia do własnej osoby, relacji z drugim człowiekiem i w odniesieniu do Boga przedstawili pracownicy naukowi reprezentujący uczelnie europejskie. Z wykładem „My life” (Moje życie) wystąpiła prof. Kaja Kaźmierska z Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Paul van Geest z Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia) mówił o odpowiedzialności, miłości i posłudze charytatywnej. Abp Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, profesor i wicerektor Uniwersytetu Sophia w Tokio, poruszył zagadnienie: „Wiara, która przenika życie”. Temat ten w kontekście powołania lekarza podjął też w swoim wystąpieniu rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski.

Na posiedzeniu plenarnym wprowadzenia dokonał o. Leon O’Giollain SJ, sekretarz Komisji ds. Katechezy, Szkoły i Uniwersytetu CCEE.

– Kongres „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” odbywa się w szczególnym czasie – mówił do zgromadzonych na obradach abp Jędraszewski. – Mija właśnie 20 lat, odkąd Ojciec Święty Jan Paweł II opublikował jeden z najważniejszych swoich dokumentów, encyklikę „Evangelium vitae”, czyli „Ewangelię życia” – źródło niezłomnej nadziei i prawdziwej wolności dla ludzi każdej epoki. To ewangelia miłości Boga do człowieka, ewangelia ludzkiej godności. Wiele się zmieniło przez te 20 lat. Spotęgowały się zagrożenia ludzkiego życia, tym bardziej musi więc wzrastać świadomość Kościoła i jego odpowiedzialność, aby na skutek jego świadectwa wzrastał na świecie, a zwłaszcza w Europie, „lud dla życia”. Świadomość „dla życia” musi się kształtować tam, gdzie kształtuje się serce współczesnej kultury, a więc na uniwersytetach – podkreślił metropolita łódzki.

Na zakończenie kongresu w bazylice archikatedralnej Mszy św. przewodniczył kard. Zenon Grocholewski.

W następnych numerach „Niedzieli” opublikujemy wywiady z abp. Markiem Jędraszewskim i kard. Zenonem Grocholewskim. Obszerny materiał z obrad kongresu – na łamach „Niedzieli Łódzkiej” i na: www.archidiecezja.lodz.pl.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję