Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Popularność konkursów religijnych

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2015, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

MR

Ks. Józef Oleszko z uczestnikami „Jonasza”

Ks. Józef Oleszko z uczestnikami „Jonasza”

„Młodzi ludzie odwracają się od Kościoła” – krzyczą niektóre media. Tymczasem, wbrew tym przepowiedniom, z roku na rok wzrasta liczba uczestników szkolnych konkursów religijnych. Dobitnie można przekonać się o tym śledząc frekwencję, jaka towarzyszy 18. Międzynarodowemu Konkursowi Wiedzy Biblijnej „Jonasz”, któremu od pierwszej edycji patronują biskupi, zwierzchnicy Kościołów – katolicki diecezji bielsko-żywieckiej i ewangelicki diecezji cieszyńskiej.

Finałowa odsłona konkursu, 13-14 kwietnia w gmachu bielskiej Kurii, zgromadziła prawdziwe tłumy. Uczestniczyło w niej aż 114 licealistów, 266 gimnazjalistów, 175 uczniów klas V-VI i 158 klas III-IV szkoły podstawowej. Całe to grono egzaminowano ze znajomości Księgi Wyjścia. Ze względu na tak dużą frekwencję, na potrzeby serii finałowej wykorzystano większość sal wykładowych Kurii i Instytutu Teologicznego. Za treść pytań odpowiadała ekumeniczna komisja, na której czele stał przedstawiciel Wydziału Katechetycznego, ks. Józef Oleszko i prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa, Bogusław Czyż.

Reklama

– Każdy konkurs ma to do siebie, że jest konkursem wiedzy, więc wyłania osoby, które najlepiej się do niego przygotowały. Księga Wyjścia, którą wybraliśmy, nie jest łatwa, bo jest w niej nagromadzona duża liczba imion i nazw. Mając to na uwadze nie tworzyliśmy zbyt szczegółowych pytań. Patrząc jednak na liczbę finalistów, to okazało się, że można sobie było z nią całkiem nieźle poradzić – powiedział ks. Józef Oleszko.

Aby dotrzeć do strefy finałowej, większość uczestników skrupulatnie, przez wiele dni studiowała podany przez komisję materiał. – Najwięcej czasu poświęciłem na zapamiętanie wszystkich miejsc i miejscowości z Księgi Wyjścia, w których coś ważnego się działo. Jakby to zliczyć, to wyszłoby, że poświęciłem na to dwa tygodnie – powiedział Piotr Talik z Milówki. – Z moimi podopiecznymi spotykaliśmy się na konsultacjach dwa razy w miesiącu. Tyle wystarczyło, bo dużą część pracy wykonali oni samodzielnie w domu – tłumaczy katechetka Katarzyna Snaczke z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej. – Już szósty raz biorę udział w tym konkursie. Pierwszy raz wystartowałam w III klasie podstawówki. To już przyzwyczajenie. Uwielbiam czytać Pismo Święte, bo daje mi dużą wiedzę i pomaga zrozumieć wiele rzeczy. Pytania w tym roku były dosyć trudne, ale nie takie najgorsze. To, co mnie zaskoczyło, to liczba uczestników – było ich więcej niż w zeszłym roku – powiedziała Barbara Kulawska ze Skoczowa.

Rozstrzygnięcie finałowej edycji „Jonasza” już 2 czerwca w Bielskim Centrum Kultury.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs „Wielkanocne tradycje naszych Babć i Dziadków”

[ TEMATY ]

konkurs

Wielkanoc

Wrzosowa

parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Materiały organizatorów

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej zaprasza dzieci i młodzież oraz rodziny z archidiecezji częstochowskiej do uczestnictwa w konkursie „Wielkanocne tradycje naszych Babć i Dziadków”.

Jego celem jest propagowanie tradycji wielkanocnych, a przede wszystkim stworzenie okazji do aktywności plastycznej oraz pobudzenie kreatywności dzieci i młodzieży w okresie przedświątecznym, przejawiającej się w tworzeniu form przestrzennych związanych z obchodami świąt wielkanocnych, najważniejszych w chrześcijańskim kalendarzu.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję