Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bóg powołuje już w łonie matki. Modlimy się o powołania

Czwarta niedziela wielkanocna zwana też Niedzielą Dobrego Pasterza jest tradycyjnie poświęcona modlitwie o powołania kapłańskie i zakonne. Z tej właśnie okazji w wybranych parafiach pojawiają się klerycy seminarium duchownego, by zwrócić wiernym uwagę na temat powołania, nie tylko kapłańskiego czy zakonnego. W tym roku nasi alumni odwiedzają dekanaty wilamowicki i żywiecki

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2015, str. 4

[ TEMATY ]

powołanie

PB

Moment s´wie?cen´. Modlitwa o powołania jest sprawa? wszystkich wiernych

Moment s´wie?cen´. Modlitwa o powołania jest sprawa? wszystkich wiernych

Posługa w ramach niedzieli powołań to przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji powołań z ludźmi podczas niedzielnych Mszy św. Włączamy się w przygotowanie i oprawę liturgii, diakoni głoszą kazania, podczas których dzielą się również swoim osobistym doświadczeniem powołania. Spotykamy się z różnymi grupami parafialnymi, zwłaszcza z młodzieżą, służbą liturgiczną – wyjaśniają sens tej inicjatywy klerycy. – Podczas takich spotkań mamy okazję, by również podzielić się swoim świadectwem, w jaki sposób Bóg powołuje nas do kapłaństwa. Opowiadamy o życiu seminaryjnym, przedstawiamy jak przebiega typowy klerycki dzień. Nierzadko odpowiadamy na pytania, które kierują do nas słuchający – podkreślają alumni seminarium.

Do tego zadania klerycy przygotowują się już wcześniej. Np. wydawany jest specjalny numer seminaryjnego czasopisma NTL („Novum Tempus Liberum”), opracowany dla parafialnych czytelników, gównie tych młodych. W tegorocznym powołaniowym numerze znajdują się m.in. informacje historyczne dotyczące powstawania instytucji seminarium duchownego w Kościele, świadectwa kleryków i teksty o tym, co w seminarium dzieje się na co dzień. Wyjeżdżający na niedzielę powołań mają za sobą także zaplecze modlitwy. W czwartek poprzedzający Niedzielę Dobrego Pasterza alumni modlili się na specjalnej adoracji w intencji parafii oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Modlitewna troska o tę część życia Kościoła jest zresztą stale obecna w seminarium.

Reklama

Wicerektor tej instytucji ks. Sławomir Kołata podkreśla, że niedziela powołań to zwrócenie uwagi i uwrażliwienie wszystkich wiernych, którzy przychodzą do kościoła, na kwestię powołania. – Najpierw trzeba sobie przecież uświadomić, że wszyscy jesteśmy powołani przez Boga do świętości i istnieją różne drogi prowadzące do tego celu. Stąd wierni w parafiach są przez kleryków zachęcani do modlitwy za kapłanów, za małżonków, którzy realizują swoje powołanie do życia w rodzinie. Ale przede wszystkim niedziela powołań to otwarcie perspektywy dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej drogi życiowej – tłumaczy ks. Sławomir Kołata.

Kapłan, który jest przedstawicielem naszej diecezji w seminarium w Krakowie, zaznacza przy tym, że nie można myśleć o powołaniowych akcjach w kategoriach czysto ludzkich. – Być może utarło się takie mylne mniemanie, że możemy przez nasze, ludzkie działanie wzbudzić jakieś powołanie, którego wcześniej w ogóle nie było. Nie o to chodzi. Przecież każdego człowieka Bóg powołuje już w łonie matki. Zatem każdy powinien to powołanie, Boży głos wzywający nas do realizacji takiej czy innej drogi usłyszeć w swoim sercu, odkryć coś, co jest obecne już od pierwszych chwil naszego istnienia. A w dzisiejszym świecie wcale nie jest to łatwe. Dlatego przypominamy o powołaniu wszystkim, a w szczególności młodym ludziom. Mamy nadzieję, że niektórzy z nich w przyszłości wybiorą drogę do kapłaństwa – wyjaśnia ks. Sławomir Kołata.

Ci, którzy zastanawiają się nad pójściem za głosem powołania kapłańskiego, mają możliwość zapoznać się z życiem kleryckim na różne sposoby. Przypomnijmy, że od października 2010 r. działa w naszej diecezji duszpasterstwo powołań ustanowione przez ówczesnego biskupa ordynariusza Tadeusza Rakoczego. Duszpasterstwo posiada stronę internetową (powolania.bielsko.pl), gdzie zainteresowani mogą się logować, tworzyć społeczność i uczestniczyć w przygotowywanych przez kapłanów inicjatywach. Do takich zalicza się m.in. weekendowe odwiedziny seminarium i spotkania z klerykami oraz dzień otwarty tej instytucji. Najbliższy odbędzie się 23 maja.

Reklama

Troska o powołania jest istotną sprawą w życiu Kościoła. W adhortacji o formacji kapłanów „Pastores Dabo Vobis” św. Jan Paweł II podkreślił, że dotyczy ona każdego wierzącego. „Praca różnorodnych grup i licznych członków Kościoła zaangażowanych w duszpasterstwo powołań będzie tym skuteczniejsza, im bardziej będą się starali, aby wspólnota kościelna, poczynając od parafii, zrozumiała, że sprawa powołań kapłańskich nie może być w żadnym wypadku «zlecona» wybranym «pełnomocnikom» (księżom w ogóle, a księżom pracującym w seminarium w szczególności)” – napisał Papież. „Jest to żywotny problem leżący w samym sercu Kościoła, musi zatem znaleźć się w centrum miłości, jaką każdy chrześcijanin żywi do Kościoła” – czytamy w papieskim dokumencie.

Obecnie w krakowskim seminarium dla naszej diecezji przygotowuje się do kapłaństwa 68 kleryków. Dla najstarszych z nich maj będzie szczególnym miesiącem; już 8 maja bp Roman Pindel w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej wyświęci nowych diakonów, a kilka tygodni później odbędą się święcenia kapłańskie.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Kot: istnieją ludzkie czynniki, które hamują rozwój powołań

[ TEMATY ]

powołanie

powołania

Graziako

"Każde powołanie jest darem od Boga dla wspólnoty i na to nie mamy wpływu. Ale na pewno istnieją też ludzkie czynniki, które hamują rozwój powołań. Ważne jest, żeby ten kryzys przeżywać prawdziwie, bez porównywania się z innymi i bez zakłamywania rzeczywistości" - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Kot, nowy przewodniczący Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Dawid Gospodarek (KAI): Został Ksiądz wybrany nowym przewodniczącym Zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Proszę opowiedzieć o niej opowiedzieć – czym jest, jakie są jej cele?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję